Національний ТУ «Дніпровська політехніка» — відповідність Часу

Мічиганцям цікаві лесові грунти України

У рамках реалізації проекту фонду цивільних досліджень (CRDF), що передбачає проведення аналізу стабільності лесових ґрунтів в Україні, НГУ відвідав доцент Мічиганського технологічного університету, кандидат інженерно-геологічних наук Томас Уммен. Він розповів нам про свою частину досліджень в проекті, над якою разом з ним працює професор НГУ Дмитро Рудаков. За словами науковця з америки, головна мета візиту – це робота зі збору та аналізу даних про лесові грунти в Україні. Проведено певні дослідження місцезнаходження цих порід, зібрано дані про їхні властивості. Окрім того, одним із завдань Томас Умман вважає налагодження співробітництва щодо пошуку спільних тем для майбутніх досліджень між Технічним університетом Мічигана, який він представляє, й Національним гірничим університетом.

«Я побачив, що у нас є багато спільного. Перш за все, Технічний університет Мічигана був також заснований як гірнича школа. Тож я вважаю, що ми маємо «спільну команду», яка намагається дати відповіді на проблеми досліджень, пов’язані з гірництвом. Таких як буріння, розробку родовищ корисних копалин, тощо...» - зазначив Томас Умман.

Відомо, що загалом цей тип ґрунтів становить більше 10 % світових ґрунтів, а в Україні їх понад 65 %. Перевага вивчення лесових ґрунтів в Україні в тому, що ми маємо досвід обвалу льосу, і безпосередньо у Дніпропетровську (випадок, що стався у 1997 році на житловому масиві Тополя). Тут є умови, коли лесові ґрунти вже обвалилися, і коли стан цих порід вдалося стабілізувати. Тож місто Дніпропетровськ має певну унікальність, де можна побачити і дослідити всі три різні стадії стану ґрунтів, зрозуміти їхню поведінку, спрогнозувати стабільність.

Відвідавши лабораторії НГУ, науковець ознайомився з обладнанням і висловив думку, що його слід посилити: «Потрібні певні інвестиції і, безперечно, розширення можливостей за рахунок останніх прогресивних технічних приладів. Це одна із сфер, в якій ми могли б співпрацювати. Ми маємо лабораторії з широкими можливостями для досліджень процесів лесової механіки, механіки різних порід, а також властивості матеріалів в умовах статики і динаміки. На мій погляд, ваші робочі групи мають недостатньо необхідного обладнання для тестування матеріалів, їхніх властивостей, для розуміння кліматичного стану, умов, за яких формуються підтоплення».

У ході візиту гість відвідав кафедру геоінформаційних систем та технологій, де познайомився з результатами роботи наших науковців у сфері дистанційного зондування Землі і геоінформаційними системам. Здобутки кафедри приємно вразили науковця: «Враховуючи, що у нас багато супутників і нам доступний великий обсяг супутникових даних, і ваші напрацювання в цій сфері, а також певні інноваційні технології аналізу – все може бути дуже цікавим для відповідних фахівців не тільки наших вузі, але й більш широкому загалу екологічного, промислового, економічного спрямування. На кафедрі мені продемонстрували систему RAPID, за допомогою якої можна аналізувати всі ці дані «в одному віконці». Це унікальна система. На мою думку, вона може бути затребуваною. Ми домовились про те, що мені надішлють деяку технічну документацію, щоб я міг детальніше її вивчити та зрозуміти, як використовувати її великий потенціал».

Зазначимо, що кафедра геоінформаційних технологій має програмне забезпечення для аналізу комплексних наборів даних, серед іншого мультіспектральних даних дистанційного зондування, супутникових, просторових даних та різноманітних параметрів даних з поверхні Землі.

Під час майже тижневого перебування Томас Умман мав зустріч зі студентами, під час якої розповів їм про свій проект: «Студенти ставили мені запитання щодо різниці в роботі наших систем освіти і мені було приємно спілкуватися з вашими молодими науковцями. Проте, як представник індійського народу, я здивований, що в гірничому не навчаються студенти з Індії. Коли б в Індії було більше інформації про НГУ, то наших студентів було б тут набагато більше. Натомість сьогодні вони їдуть отримувати технічні спеціальності в країни Європи та США. У той час як ваша система освіти базується на фундаментальних знаннях. Мені відомо, що Ваша країна традиційно сильна в математиці, теоретичних науках, базисі. Тож вам потрібно отримувати користь від ваших сильних сторін, рекламуючи їх. Крім того, співпрацюючи з потужними установами США у різних дослідницьких проектах, ви могли б висвітлювати їх, налагоджувати нові зв’язки, подібно тому як це сталося у нашому випадку».

Проект CRDF щодо аналізу лесових грунтів дає науковцям можливість спілкуватися більш плідно й інтенсивно. Томас Умман зазначив, що цей візит дуже результативнй: « У перспективі у нас цікава співпраця. А поки що ми плануємо підготувати декілька спільних публікацій з цієї важливої проблеми».

ІАЦ НГУ


До списку

© 2006-2021 Інформація про сайт