Національний ТУ «Дніпровська політехніка» — відповідність Часу
24.04.2013

Данина славній 100-річній історії кафедри вищої математики НГУ

18 квітня відбулася конференція, присвячена 100-річчю кафедри вищої математики НГУ. Сама назва конференції – «Шлях сучасної математики: освіта, наука індустрія» говорить про її широку тематику.

Цього дня віддана данина славній історії кафедри, яку в різні роки очолювали учені зі світовими іменами. Щодо цього цікаву доповідь зробив гість конференції А.В. Бараненко, д.т.н., професор кафедри комп'ютерних технологій і вищої математики ДВНЗ «Український державний хіміко-технологічний університет». Він нагадав ювілярам про видатного вченого, радянського астронома, члена-кореспондента АН СРСР Гаврила Андріановича Тіхова, який на початку 20-го століття працював в Катеринославі, в Гірничому інституті, на кафедрі вищої математики. Упродовж 40 років Г.А. Тіхов займався вивченням фізичної природи Марса. На підставі спостережень планети в різних спектральних ділянках шукав докази існування рослинності на Марсі. Для цього провів велику серію дослідів з визначення спектральної відбражувальної здатності земних рослин, що виростають в найрізноманітніших кліматичних умовах, складу грунтів та інших природних утворень. Вважав, що ці дослідження в пограничній між астрономією і ботанікою галузі відносяться до нової науки, яку назвав "астроботанікою". Проф. В.А.Бараненко запропонував встановити меморіальну дошку в НГУ на честь видатного ученого.

Кандидат фізико-математичних наук О.В.Бугрім присвятила доповідь видатним працям докт. фіз.-мат. наук, проф. М.І. Розовського, завідувача кафедрою з 1945 по 1978 рік. Складний апарат інтегро-дифференційних операторів був застосований ним для розвитку теорії спадкової повзучості гірських порід і вивчення впливу процесів реологій на стійкість підземних споруд.

Не менш цікавими були наукові доповіді з актуальних питань математичного моделювання в різних галузях інженерії. Гості конференції – Ю.Е.Обжерін, д.т.н., професор, завідувач кафедри вищої математики Севастопольського національного технічного університету та Д.Г.Зеленцов, д.т.н., професор, завідувач кафедри інформаційних систем ДВНЗ «Український державний хіміко-технологічній університет» продемонстрували нові алгоритми в автоматизації виробничих процесів із застосуванням теорії масового обслуговування, оцінки напруженого стану конструкцій, схильних до корозії із застосуванням ефективного апарату нейронних мереж.

У свою чергу вчені кафедри представили оглядові доповіді з моделювання геомеханічних процесів в породних масивах ( проф. О.О.Сдвижкова); стосовно методів асимптотичних наближень в теорії анізотропних тіл ( проф. Т.С Кагадій ), що деформуються; алгоритмів криптографії і криптоаналізу ( проф. С.О. Сушко). Велика увага була приділена освітньому процесу й інженерній педагогіці. З інноваційними методиками дистанційного навчання учасників конференції ознайомила доцент кафедри Н. П.Уланова. Гість конференції Г.І. Скороход, доцент кафедри математичного моделювання Дніпропетровського національного університету ім. Олеся Гончара підняв проблему логічних зв'язків, які існують між поняттями, теоремами, завданнями, формулами, методами худо і -дидактичних прийомів, що допомагають у вивченні вищої математики і принципів математичного моделювання.

Після конференції відбувся святковий концерт, організований силами студентів і співробітників НГУ. Перший проректор проф. Пілов П.І вручив нагороди співробітникам кафедри за заслуги перед університетом і з нагоди 100-ліття кафедри. Медаль академіка О.Д.Дінника отримала завідувачка кафедрою проф.О.О.Сдвижкова. А проф. Л.В.Новікова, яка 17 років очолювала кафедру, відзначена однією з най вищих нагород НГУ – медаллю «За відданість університету». Десять заслужених співробітників кафедри, які довгі роки зміцнювали авторитет кафедри й університету в різних сферах освітнього процесу, нагороджені медаллю «Знак вдячності НГУ». Великій групі викладачів вручено «Почесний диплом НГУ», «Почесна грамота НГУ», «Подяка НГУ». Між яскравими виступами талановитих молодих артистів прозвучали поздоровлення факультетів і кафедр. Вітаючи своїх колег зі святом, учені нашого університету дякували колективу кафедри за співпрацю в різних галузях природознавства. Як приклад, багато років пов'язують проф. Л.В.Новікову з науковими дослідженнями кафедри підземної розробки корисних копалини щодо актуальних проблем гірничої справи. Її ентузіазм, наукову інтуїцію, готовність до вирішення будь-яких нових завдань з вдячністю відзначили професори В.І.Бондаренко, Л.Н.Ширін, Ю.М.Халимендик. Продовжує вивчення проблем механіки гірських порід її учениця – проф. Е.А.Сдвижкова з колективом молодих учених. Про їх співпрацю з кафедрою будівництва і геомеханіки тепло відгукувалися колеги - професори О.Н.Шашенко, І.І.Усик, О.В. .Солодянкін. Участь математиків НГУ в спільних проектах високо оцінена керівництвом компанії ДТЕК – лідера вугільної промисловості України. Вітальну адресу, підписану директором з видобутку вугілля А.В.Смирновим, зачитала керівник відділу операційних поліпшень, головний технолог структурного підрозділу компанії ДТЕК ШУ «Тернівське», В.В. Панченко. Науковому колективу кафедри присвячені прекрасні слова: «Ми, гірничі інженери-практики, прекрасно розуміємо, що немає нічого більш практичного ніж хороша теорія. Ми також знаємо, що створити хорошу теорію не менше складно, аніж написати картину або видати на-гора рекордну кількість вугілля..».

Прекрасний дарунок ювілярам піднесли співробітники кафедри будівництва і геомеханіки. Вручивши ювілярам портрет М. І. Розовського і меморіальну табличку, колеги запропонували назвати в його честь аудиторію кафедри.

Про нерозлучну дружбу математиків і фізиків нагадав присутнім проф. І.П. Гаркуша. Разом з проф. І.І.Усиком вони ознайомили аудиторію з такими цікавими фактами в історії створення кафедри математики, які обійшли увагою навіть самі ювіляри.

Завідувач кафедри. маркшейдерської справи, проф.Ю.М.Халимендик з гумором пригадав нелегкі походи в шахту з О.О.Сдвижковою і при бурхливій підтримці залу вручив їй гумові чоботи (дуже красиві, а головне, відповідного розміру), щоб ходити по гірничим виробках. Професор А.В.Солодянкін підготував цілий науковий трактат з приводу ідентифікації математиків як членів суспільства і не забув додати (як представник дуже практичної кафедри) інструкцію з «видобування залишкових знань у студентів». До речі, присутня в залі студентська аудиторія не протестувала.

В оригінальній манері, з тонким гумором помічаючи особливості точних наук, вітали математиків представники геолого-розвідувального факультету – професори В.Ф.Приходченко, І.А.Садовенко, Д.В.Рудаков, А.Н.Давиденко, дякуючи ювілярам не лише за математичну підготовку фахівців, але і за спільну роботу в рамках Науково-освітнього центру «Стійкість геотехнічних систем».

Дружнім напористим виступом підтвердили свою лояльність до математики представники механіко-машинобудівного факультету – професори В.С.Франчук, С.В.Фелоненко, І.О.Таран. Вони нагадали, що основне завдання кафедри математики – інженерна підготовка студентів. Адже інженер-механік здійснює грамотну практичну діяльність лише завдяки хорошому теоретичному фундаменту.

Як завжди, красиво і невимушено, виступила проф. С.І.Кострицька, подякувавши Л.В.Новіковій і О.О.Сдвижковій за ініціативи в мовній підготовці студентів і викладачів, за щорічну участь в роботі мовного міжнародного форму «Розширюючи обрїї».

Успіхи кафедри математики на спортивному терені (великий теніс, волейбол, бадмінтон) відмічені головним спортсменом НГУ В.Н. Вілянським. За активну участь математиків в житті оздоровчого табору «Гірник» сердечно дякувала беззмінний начальник нашої улюбленої Орлівщини С.М. Шнякина. Вагатися між вибором дарунків – «солодощі або мудрість ???» – змусила ювілярів професор О.Г.Вагонова.

На серйозній ноті вітання завершили представники Інституту електроенергетики – професора А.Б.Іванов, М.А.Алексєєв. Адже найпотужніша математична підготовка здійснюється для студентів факультету інформаційних технологій. Інколи їм справді не до сміху. Але саме студенти Інституту електроєнергетіки третій рік поспіль стають переможцями Всеукраїнської олімпіади з вищої математики. У цей пам'ятний день їх вітав голова журі Всеукраїнської олімпіади, завідувач кафедри вищої математики Севастопольського національного технічного університету проф. Ю.Е.Обжерін. Дарунки і книги з вищої математики за авторськими підписами вручила талановитим студентам проф. Л.В.Новікова. З вуст ученого і педагога прозвучали напутні слова молодим обдарованим людям, здатним проявити себе на будь-якому благородному терені.

Професор кафедри захисту інформації і телекомунікацій В.І.Корнієнко відзначив довгорічну плідну роботу проф. С.А.Сушко в такій складній науці як криптологія. Саме нею в співавторстві з Л.Я.Фомічовою та Г. В. Кузнецовим створені перші в Україні підручники по криптоаналізу і криптографії. Всеукраїнська організація «Спілка ветеранів та працівників силових структур України «Звитяга» нагородила С.О.Сушко на честь 100-річчя кафедри медаллю «Чарівна сила України». І нарешті найгарячіші вітання співробітники кафедри отримали від тих, заради кого пишуться підручники, ведеться науковий пошук, відпрацьовуються методики. Звичайно, це наші студенти. Їх оплески, дружня підтримка, веселі посмішки перетворили це свято на справжній фестиваль мистецтва, любові і натхнення.

Інформаційно-аналітичний центр НГУ 


До списку

© 2006-2021 Інформація про сайт