Національний ТУ «Дніпровська політехніка» — відповідність Часу
26.03.2014

В НГУ вшанували пам’ять про майора Вихора

Військово-патріотичний клуб ім. капітана А. Грязнова провів засідання, присвячене 100-річчю з дня народження Євгена Степановича Березняка, також відомого як майор Вихор. На жаль, Євген Степанович помер у листопаді минулого року, не доживши декілька місяців до свого сторічного ювілею.


Євген Березняк - ветеран Другої світової війни, рятівник Кракова, кандидат педагогічних наук (1968), Герой України, генерал-майор. Прототип головного героя роману "Майор Вихор". Закінчив Львівський педагогічний інститут, але до цього два роки навчався в НГУ (1932-1933 роки).

Під час засідання клубу доцент кафедри історії та політичної теорії Анатолій Поух звернув увагу присутніх на виняткову мужність, відданість і безпосередню чесність майора Вихора. Учасники засідання переглянули фрагменти радянського фільму «Майор Вихор. Правдива історія», а також документальні розповіді Євгена Березняка.

Працівник Дніпропетровського обласного історичного музею ім. Д. Яворницького Валентина Сацута ознайомила присутніх з матеріалами, які була надані музеєві родиною Березняка – книгами, раритетними фото та копіями доповіді, де майор Вихор чесно розповідає про свій шлях розвідника.

Є. С. Березняк - автор понад 100 наукових праць, зокрема монографій «Шляхи розвитку освіти на Україні» (1964), «Керівництво роботою школи» (1970), «Питання інспектування роботи школи» (1967), «Важлива ланка управління школою» (1981), «Керівництво сучасною школою» (1983); книг-спогадів «Я — Голос» (1971), «Пароль Dum Spiro» (1987), "Операция «Голос» (1992). Про ці видання, деякі з яких подаровані автором університету, розповіла працівник бібліотеки НГУ Валентина Римар.

Групі "Голос" на чолі з капітаном Березняком вдалося повністю розвідати Краківський укріпрайон, зібрати і передати в штаб 1-го Українського фронту достовірну інформацію про дислокацію нацистських армій, корпусів і дивізій, повітряних ескадр. Найважливішими операціями групи «Голос» за участю Березняка були отримання від німецької абвер-команди № 115 (від завербованого фельдфебеля Курта Хартманна) плану мінування Кракова, розсекречення складу, озброєння та дислокацію всіх дивізій і корпусів, що входили до складу 17-ї польової армії, яка тримала оборону перед військами 1-го Українського фронту. Після завершення роботи групи Євгена Степановича за перебування у нацистському полоні потрапив у табір НКВД. Це стало кінцем його розвідувальної діяльності.

Людмила Лазнюк, спеціаліст Дніпропетровського інституту підвищення кваліфікації вчителів, розповіла про педагогічну діяльність Євгена Степановича, яка була його справжньою пристрастю і попри всі життєві повороти він завжди до неї повертався.

У післявоєнні роки Євген Березняк працював на керівних посадах у сфері освіти. Йому присвоєно звання заслужений вчитель України, доктор педагогічних наук, почесний академік Академії педагогічних наук України. Він був нагороджений 10 орденами і понад 30 медалями (серед яких звання Герой України з врученням ордена «Золота Зірка» (21 серпня 2001), Почесна відзнака Президента України (6 жовтня 1994), Орден Богдана Хмельницького I ступеня (30 квітня 2005).

Завершив засідання ліричний акорд – пісня «Лишь только подснежник распустится в срок» у виконанні співробітника кафедри фізики НГУ Сергія Давиденка і мудрими словами Анатолія Поуха про те, що таких героїв варто згадувати і пишатися тим, що такі мужні люди народились у нашому місті і навчалися у нашому університеті…

Дарина Бутко, ІАЦ НГУ

Фото відеостудії «Юність»


До списку

© 2006-2021 Інформація про сайт