Національний ТУ «Дніпровська політехніка» — відповідність Часу
23.01.2015

Під покровом святої Варвари

Неперевершена подія відбулася у викладацькій читальній залі науково-технічної бібліотеки Національного гірничого університету. Тут встановлена ікона святої великомучениці Варвари – покровительки гірників.

Ця чудова ікона здійснила подорож з галицької землі на Дніпропетровщину після того, як наш ректор Г.Г. Півняк побував з візитом у ДП “Львіввугілля” і отримав її у подарунок від керівника цього підприємства Ярослава Шаварського. Ікона ніби сконцентрувала тепло і вдячність кількох сотень випускників НГУ, котрі нині працюють на шахтах Львівщини. Звичайно, Геннадій Григорович побажав, щоб в університеті всі мали змогу вклонитися святині. Тим більше, вона була освячена у Почаївській лаврі. І сьогодні у такий складний час ми маємо потребу в небесному покровительстві таких святих, як великомучениця Варвара.

На цю подію запросили настоятеля Свято-Преображенського собору о.Ярослава, якого у місті та й в Україні знають як постійного організатора і ведучого Всеукраїнського пісенного фестивалю «Від Різдва до Різдва». О. Ярослав розповів про життя і подвиг святої Варвари.

З хвилюванням готувалися працівники бібліотеки до цього заходу. Тож і зустріч з ректором, і священиком, прекрасне виконання духовних пісень народним чоловічим ансамблем «Обертон», читання поезій нашими колегами і поетесами, проникливий виступ директора міського телетеатру Ольги Волошиної – все було гармонійним, духовним під покровом святої Варвари.

Свята Варвара – одна з християнських святих, покровителька гірників всього світу. Її художні і скульптурні зображення можна зустріти не тільки в численних храмах, але і в шахтах (рудниках) багатьох європейських країн, а також серед культурної спадщини предметів гірничого мистецтва. Св.Варвара народилася в Іліополі у часи правління римського імператора Максиміана (240-310 рр.), розумом і душею прийняла християнство, відмовившись від ідольських богів і багатств батька свого Діоскора. Перенесла важкі муки і жорстоку страту (306 р.), але не відреклася від своєї віри. У 4-му ст. мощі святої великомучениці Варвари були перенесені в Константинополь, де зберігалися як святиня протягом багатьох віків. Візантійський імператор Лев Мудрий (886-912 рр.) побудував на її честь знаменитий храм святої великомучениці Варвари. У 1108 р. донька імператора Олексія Комніна (1048-1118 рр.) Варвара вийшла заміж за Київського Великого князя Святополка Ізяславовича (1050-1113 рр.). Вона перевезла святі мощі вмч. Варвари з Константинополя в Київ, де нині вони покояться у Соборі Святого Володимира.

Свята Варвара в очах гірників є прикладом мужності, нескореності і твердості у вірі. Ці якості, які властиві і самим гірникам, зробили Св. Варвару їх покровителькою і захисницею. Щорічно 4 грудня (17 за новим стилем) в день пам'яті Св. Варвари гірники вшановують свою покровительку. Докладніше ознайомитися з її життям можна на відповідних сайтах.

Інформаційно-аналітичний центр НГУ

Фото Альони Леонович, відеостудія "Юність" НГУ


До списку

© 2006-2021 Інформація про сайт