Національний ТУ «Дніпровська політехніка» — відповідність Часу
24.10.2014

В НГУ відкрито меморіальну дошку профспілковому діячеві

У Національному гірничому університеті 24 жовтня 2014 року відбулася непересічна подія – на фасаді навчального корпусу №4 було відкрито меморіальну дошку Почесному громадянинові Дніпропетровська Володимиру Іларіоновичу Хоменку - голові профспілкового комітету ДГІ-НГУ з 1968 р. до 1987 р., ветеранові Великої Вітчизняної війни, генерал-майорові авіації, учасникові боїв за звільнення Дніпропетровська в роки Великої Вітчизняної війни. Знаменно, що урочисте відкриття меморіальної дошки відбулося напередодні святкування 70-річчя визволення України від німецько-фашистських загарбників.

У пам’ятному заході взяли участь ректор НГУ академік НАН України Геннадій Півняк, голова Дніпропетровської обласної організації профспілки працівників освіти і науки України Галина Бєлікова, голова ради ветеранів Жовтневого району, генерал-майор у відставці Андрій Миронюк, представники адміністрації і профспілкового комітету НГУ, донька ветерана Наталія Хоменко, курсанти кафедри військової підготовки НГУ.

Звертаючись до учасників заходу, голова профспілкового комітету НГУ Валерій Сало підкреслив неординарність події й те, що меморіальна дошка профспілковому діячеві на теренах Україні відкривається вперше. Валерій Вікторович коротко ознайомив присутніх з епізодами героїчної біографії Володимира Хоменка.

Володимир Іларіонович Хоменко народився 6 квітня 1923 року в с. Калюжино Кегичівського району Харківської області в селянській сім'ї. Після закінчення 9 класів середньої школи і Горлівського аероклубу в серпні 1940 року вступив до Ворошиловградської військово-авіаційної школи. Закінчувати навчання йому довелося вже у військовий час, і відразу на фронт – у 17 повітряну армію. Його прийняв 175 штурмовий авіаційний полк 305 штурмової авіаційній дивізії.

Льотчики полку громили ворога, знищували живу силу і техніку, просуваючись до берегів Дніпра. Радянські воїни запекло билися за Дніпро. Володимир Іларіонович був учасником тих героїчних подій. Льотчики на прославлених літаках-штурмовиках Іл-2 завдавали бомбових і кулеметних ударів по ворогові. В одному з повітряних боїв літак Володимира Хоменка був підбитий. Цей епізод збережений в діорамі "Битва за Дніпро" Дніпропетровського обласного історичного музею ім. Дмитра Яворницького.

17 травня 1944 року в бою над Дністром літак Володимира Хоменка був знову підбитий ворожими зенітками. Під час звільнення Дніпропетровська льотчик здійснив 19 бойових вильотів в район с. Вовніги. Брав участь у звільненні міст Харкова, Павлограда, Дніпропетровська, Кривого Рогу, Одеси й багатьох інших. У складі 305 Павлоградської штурмової авіаційної дивізії брав участь в боях за повне звільнення України.

Володимир Хоменко (п'ятий зліва) серед ветеранів Павлограда

Після закінчення війни Володимир Іларіонович закінчив на «відмінно» вечірню школу. У 1955 році закінчив Червонопрапорну військово-повітряну академію і був направлений у 74 гвардійський штурмовий авіаційний полк Першої гвардійської штурмової авіаційної дивізії Білоруського військового округу. За бойову майстерність, бездоганну службу був нагороджений Почесною грамотою Президії Верховної Ради Білоруської РСР.

Фото з архіву на святкуванні Дня перемоги у Запоріжжі (зліва направо) Геннадій Півняк, Галина Півняк, Володимир Хоменко

У 1960 році за станом здоров'я Володимира Хоменка списали з льотної роботи і з жовтня 1960 року перевели в запас. Він приїхав жити до Дніпропетровська – міста, яке він звільняв. З 1961 року працював у Дніпропетровському гірничому інституті на кафедрі фізики. З 1968 р. до 1987 р. – голова профкому ДГІ, з 1988 року – голова Ради ветеранів Жовтневого району м. Дніпропетровська.

Нагороджений орденами Бойового Червоного Прапора, Червоної Зірки, Вітчизняної війни II ступеня, Богдана Хмельницького і понад 20 медалями! За значний особистий внесок у розвиток міста в 1993 році йому присвоєно звання Почесного громадянина міста Дніпропетровська.

Перший зліва Володимир Хоменко серед ветеранів Павлограда

25 листопада 2009 року він пішов з життя, але у пам’яті нащадків він залишиться прикладом справжньої людини.

Академік НАН України ректор НГУ Геннадій Півняк зазначив, що сьогодні присутні та урочистому відкритті меморіальної дошки здійснили ще один великий крок до збереження історії нашого міста і ВНЗ, укріплення зв’язків між різними поколіннями дніпропетровців. Такі люди, як Володимир Хоменко, - це справжні герої й ентузіасти, які багато зробили для нас з вами. Ми повинні про це пам’ятати, зберігати створене й примножувати його заради щасливого майбуття нашого міста й ВНЗ.

Теплі слова прозвучали з уст голова Дніпропетровської обласної організації профспілки працівників освіти і науки України Галини Бєлікової, голова ради ветеранів Жовтневого району, генерал-майора у відставці Андрія Миронюка, доньки ветерана Наталії Хоменко. Всі вони відзначили незвичайність натури В.І.Хоменка, загострене почуття справедливості та його безмежну відповідальність.

Валентина Шабетя

Фото Володимира Корінного та з музею історії НГУ


До списку

© 2006-2021 Інформація про сайт