Національний гірничий університет — відповідність Часу
Вас вітає ПРОФСПІЛКОВИЙ КОМІТЕТ
Національного гірничого університету11.10.2017 р. - У КМУ відбулась зустріч соціальних партнерів


kmu-03-3601

 

Робоча зустріч, ініційована Головою СПО профспілкової Сторони Григорієм Осовим,  відбулась 9 жовтня і проходила у тристоронньому форматі за участі міністра соціальної політики України Андрія Реви і голови Ради Федерації роботодавців України Дмитра Олійника.

 Однією з тем для обговорення стало завершення переговорів про внесення змін до чинної Генеральної угоди стосовно визначення розміру тарифної ставки працівника першого розряду у поточному році.

Урядова Сторона і Сторона роботодавців узгодили, що розмір такої ставки на підприємствах і в галузях, де не укладені галузеві угоди, або положення угод не регулюють розмір тарифної ставки 1-го розряду, повинно не менше ніж на 10% перевищувати визначений Державним бюджетом на 2017 рік розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи.

У ході тривалих перемовин, що передували такому рішенню, профспілки наполягали на 28% підвищенні цього показника, а Сторона роботодавців – лише на 3% і тільки зараз вдалося досягнути компромісу. Тому сьогодні, 10 жовтня, на засіданні профспілкового СПО буде розглядатися ця пропозиція і у разі її схвалення представники Сторін соціального діалогу підпишуть протокол домовленостей про доповнення до п. 2.4 Генугоди.

Голова СПО об’єднань профспілок акцентував увагу на загостренні ситуації на підприємствах промислового сектору, зокрема, зростанні заборгованості по зарплаті, подальшому скороченні робочих місць, через що деякі підприємства вимушені згортати виробництво. Останнім часом досить напружена ситуація спостерігається у хімічній, вугільній галузях, про що свідчать акції протесу, які нещодавно проходили у Сєверодонецьку, де ключові підприємства зупиняються. Триває криза на Одеському припортовому заводі, держава не визначилась із майбутнім вугільної галузі. Ці та інші питання потребують негайного вирішення, тому Григорій Осовий запропонував соціальним партнерам підтримали пропозицію профспілок стосовно необхідності проведення засідання Національного Комітету з розвитку промисловості з метою вирішення питань функціонування промислового сектору економіки, а також розробки Стратегії розвитку промисловості.

Очільник профспілкової Сторони, Голова ФПУ поінформував про рішення Президії ФПУ від 5 жовтня, в якому піддано гострій критиці стан соціального діалогу та невиконання Урядом окремих положень Генеральної угоди. Зокрема, це стосується незавершення роботи по вимогам, що висувались профспілками ще під час минулорічних акцій протесту, а також через ігнорування практики подання проекту Державного бюджету на наступний рік на попередній розгляд НТСЕР і погодження його із Сторонами соціального партнерства. Так, ціла низка пропозицій, які були надані профспілковою Стороною до проекту Держбюджету-2017, лишаються не врахованими, що викликає напругу у трудових колективах установ і організацій, які мають бюджетне фінансування. Зазначалося, що у процесі проведення реформ у окремих випадках не забезпечуються конституційні права і гарантії працівників, що, з точки зору профспілок, є неприпустимим. Тому позиція членів Президії ФПУ була категоричною – необхідна зустріч профспілок з Прем’єр-міністром України В.Гройсманом, а також постійний контроль за роботою Парламенту, на розгляді якого знаходяться проекти по медичній реформі, нового Трудового кодексу, Держбюджету на наступний рік.

Під час зустрічі зроблено акцентр на тому, що профспілки у своєму розпорядженні мають широкий спектр дій: від внесення пропозицій у законопроекти в рамках соціального діалогу до організації і проведення акцій протесту. У разі не вирішення гострих соціально-економічних питань за рішенням Президії ФПУ намічено організувати вже у середні листопада ц.р. акції протесту як в центрі, так і у регіонах України.

Прес-центр ФПУ


06.10.2017 р. - Профспілки проти наступу на трудові права громадян

Головним питанням порядку денного засідання Президії ФПУ, що відбулося 5 жовтня 2017 року, у Києві стало визначення концепції подальших дій профспілок на захист законних соціально-економічних прав працюючих в умовах реформ.

Члени Президії констатували тотальний наступ на права громадян під час проведення змін у соціально-економічній сфері, зокрема, через запровадження пенсійної та медичної реформ, розробку соціально недосконалого проекту Держбюджету на 2018 рік, подальше падіння обсягів виробництва та скорочення робочих місць тощо.

Таким чином, було зазначено: Генеральна угода Урядом, як соціальним партнером, не виконується. Під час прийняття суспільно-важливих рішень порушуються принципи соціального діалогу, що спонукає на активізацію дій ФПУ, її членських організацій для запобігання подальшому зниженню рівня життя більшості населення країни, скатування до рівня бідності навіть тих громадян, які мають роботу і працюють.

Із цього питання виступили члени Президії – Георгій Труханов, Віктор Турманов, Василь Мойсюк, Вікторія Коваль, Сергій Комишев, Михайло Петров, Андрій Присяжний, Валерій Черниш, Микола Колесник, Роман Дацько, Харьковський, Петро Шевченко, Олексій Романюк, Людмила Перелигіна, Ярема Жугаєвич, Юрій Піжук, Сергій Українець, Микола Бутенко та ін.

Після тривалої дискусії було ухвалено наступні рішення:

– доручити Голові ФПУ ініціювати проведення зустрічі Прем’єр-міністра України В.Гройсмана з членами Президії ФПУ, під час якої запропонувати профспілкове бачення виходу із ситуації;

– запропоновано ініціювати подібні робочі зустрічі з керівництвом Верховної Ради України та керівниками депутатських фракцій Парламенту;

– для розробки вимог профспілок до владних структур створено Робочу групу, якій доручено до 17 жовтня ц.р. напрацювати загальнонаціональні вимоги профспілок;

– оголосити підготовку до проведення всеукраїнської акції у м. Києві та у регіонах з єдиними вимогами ФПУ до Уряду, до Парламенту з питань проведення реформ, бюджету, відновлення роботи промисловості, прийняття Трудового Кодексу тощо. Визначено дату проведення дій у Києві – 14 листопада 2017 р. у стін Верховної Ради під час пленарного засідання.

Президією також розглянуто низку актуальних питань профспілкового життя, а саме: щодо скликання четвертого засідання Ради Федерації профспілок України, на якому розглянути вкрай важливі і актуальні питання, зокрема, про виконання рішень VІІ з’їзду ФПУ щодо організаційно-фінансового зміцнення та ефективного використання потенціалу профспілок із захисту законних прав працівників, про основні позиційні підходи ФПУ щодо Генеральної угоди на новий строк та ін.

Президія затвердила заходи з нагоди 10-ї річниці Всесвітнього дня дій за гідну працю та Міжнародного дня боротьби з бідністю, а також ухвалила відповідну заяву з нагоди цих подій.

За матеріалами ФПУ


04.10.2017 р. - Президія ЦК Профспілки: пріоритетом залишається відстоювання належного фінансування освіти

Засідання президії Центрального комітету Профспілки працівників освіти і науки України, що відбулося сьогодні, 4 жовтня 2017 року, мало на меті розглянути ряд нагальних питань діяльності організації.

Відкриваючи роботу Голова Профспілки Георгій Труханов зазначив, що засідання відбувається напередодні Міжнародного дня вчителя, яке відзначається в усьому світі 5 жовтня і покликане привернути увагу усього суспільства до вчительської праці та її неоціненного внеску у розвиток держав. Адже саме освітяни є основою стабільності та успіху суспільства вцілому. Голова Профспілки поінформував, що цьогоріч свято проходить під гаслом «Навчати вільно: розширення прав і можливостей вчителів», що повністю відповідає основному вектору діяльності Профспілки працівників освіти і науки України.

Далі Георгій Труханов наголосив, що за останній час відбулися зміни в законодавстві, прийнято новий закон «Про освіту», йде обговорення держбюджету на 2018 рік, тому на порядок денний винесені найбільш актуальні питання, які матимуть безпосередній вплив на систему освіти країни. Так, серед них:

– здійснення громадського контролю виборними органами Профспілки за додержанням законодавства про працю в установах і закладах освіти в умовах децентралізації та створення об’єднаних територіальних громад;

– спортивно-масова робота виборних профспілкових органів та підсумки проведення Всеукраїнської спартакіади серед членів Профспілки;

– проект Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік»;

– новий Закон України «Про освіту».

Розкриваючи перше питання заступник Голови Профспілки Сергій Романюк підкреслив, що реформа децентралізації, яка розпочалася в державі у 2015 році, навіть на сьогодні не має достатнього правового унормування, що ускладнює правовідносини між владою та профспілковими організаціями на місцях. Він поінформував, що на 2017 рік в Україні утворено 413 об’єднаних територіальних громад, з них 366 – отримали окреме бюджетне фінансування в цьому році та планується 388 ОТГ у 2018, в перспективі – 692 громади.

Також було сказано, що є як позитивні практики створення ОТГ, де вдалося зберегти трудовий потенціал і заклади освіти, так і негативні – де відбувається ліквідація шкіл або зменшення їх фінансування, скорочення кількості працівників, здійснення тиску на них з метою виходу із профспілкових організацій тощо.

Співдоповідачем із цього питання виступила голова Тернопільської організації ПрофспілкиЛюдмила Мокей. Очільниця організації наголосила, що Тернопілля – один із лідерів з утворення об’єднаних територіальних громад, різних як за розмірами, чисельністю населення, так і потенційною спроможністю. Так, у 2015 році утворилося 26 громад, у 2016 – 10, на жовтень 2017 року призначено вибори ще у 4 ОТГ.

Далі вона зупинилася на тих аспектах роботи, де обласна організації докладає найбільших зусиль, це зокрема, захист прав працівників освіти, представництво їх інтересів у співпраці з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування та здійснення громадського контролю за дотриманням трудового законодавства.

Людмила Мокей розповіла і про соціальний діалог на місцях та поінформувала, що 29 вересня цього року укладено Угоду про співпрацю між управлінням Держпраці та обласною організацією Профспілки. Також відбулася колегія управління Держпраці, у ході якої розглянуто питання щодо стану охорони праці у навчальних закладах області та їх готовності до безпечного функціонування в осінньо-зимовий період.

Розкриваючи питання спортмасової роботи заступник Голови Профспілки Любов Гарбаренконаголосила, що цей напрям діяльності, дозволяє мотивувати перебування в Профспілці, оскільки дає можливість працівникам освітніх закладів, студентській молоді, зреалізувати свої спортивні таланти та підтримувати здоровий спосіб життя.

Організаційні ланки всіх рівнів приділяють спортивно-масовій роботі достатню увагу і кошти, які витрачаються на цей напрям – теж суттєві. Він реалізується різних формах – спартакіади, спортивні змагання з окремих видів спорту, туристичні зльоти, чемпіонати, марафони, дні здоров’я, студентські лабіринти тощо.

Для можливості продемонструвати спортивні досягнення на всеукраїнському рівні ЦК Профспілки було започатковано проведення Всеукраїнської спартакіади з трьох видів спорту: настільного тенісу, шахів, міні-футболу. Участь в них взяли 236 гравців із 20 регіонів України.

Насамкінець Любов Гарбаренко також відзначила, що вже чотири роки поспіль наші спілчани беруть участь у Міжнародній спартакіаді вчителів у Болгарії, де показують достойні результати і посідають призові місця. Так, за ці роки команди України здобули у міжнародних змаганнях вчителів 28 медалей (10 золотих, 9 срібних, 9 бронзових).

Урочистим моментом стало нагородження переможців за результатами Всеукраїнської спартакіади працівників освіти і науки України 2016-2017 років та вручення золотих кубків. Так, переможцями стали: 

 • Київська міська організація Профспілки – I місце;

 • Одеська обласна організація Профспілки – II місце;

 • Львівська обласна організація Профспілки – III місце;

 • Сумська обласна організація Профспілки – IV місце;

 • Закарпатська обласна організація Профспілки – V місце.

Щодо проекту головного кошторису країни та діяльності Профспілки у цьому ключі, учасники засідання одноголосно відзначили, що пріоритетом організації залишається відстоювання фінансового забезпечення галузі необхідними видатками для оплати праці освітянам та збільшення обсягів видатків для виплати академічних та соціальних стипендій студентам. Наразі йде обговорення проекту бюджету 2018 і Профспілка спрямує свої пропозиції до центральних органів влади.

Розглядаючи питання щодо нового закону «Про освіту», прийнятого 5 вересня цього року, президія ЦК Профспілки відзначила постійну цілеспрямовану роботу організації та усіх її ланок щодо недопущення звуження прав та гарантій працівників галузі та передбачення у ньому трудових гарантій і пільг освітянам, ветеранам праці та студентству.

Позиція Профспілки ґрунтувалася на прийнятих ЮНЕСКО /МОП Рекомендаціях, в яких наголошувалося на необхідності забезпеченні урядами країн гідної зарплати і пенсії вчителям, безпечних умов праці тощо. Прийнятий закон взято до відома та застосування у роботі.


04.10.2017 р.  Щедра осінь - для щедрих сердець

Традиційний благодійний ярмарок-продаж відбувся 3 жовтня у вестибюлі  першого корпусу, порадувавши  дарами осені  й теплом сердець наших колег. Як завжди, його  організувала жіноча рада університету.

Розповідає голова жіночої ради НГУ Любов Блохіна: «Щороку ми проводимо цю акцію з наміром  за виручені кошти допомогти самотнім пенсіонерам та інвалідам, колишнім працівникам гірничого.

 Мої колеги й цього разу з величезною відповідальністю поставилися до організації ярмарку. На столах, прекрасно оформлених визнаним дизайнером  НГУ Любов’ю Павлівною Лупацій, чого тільки не було: червоніла калина, горобина, різні овочі і фрукти, консервація, варення, кімнатні і садові квіти, навіть предмети побуту. Все це принесли зі своїх присадибних чи дачних ділянок наші співробітники. Інші, як Людмила Іванівна Шумельчик, приготували смачні кондитерські вироби, пиріжки. Чудову консервацію надали дві Тамари, Папіж і Акатова, з деканату ГРФ.

Найактивнішу участь взяли у ярмарку її багаторічні ентузіасти: Н.В. Козіна,Т.В. Головльова, Н.Г. Кабакова, А.М. Волкова, Т.В. Журавльова, З.І. Губко, В.Ю. Шутов, Л.П. Козир, Т. П. Медведовська.

Щедро відгукнулися на заклик допомогти людям колективи кафедр: військової підготовки, екології, збагачення корисних копалин та багатьох інших. А головне – приклад показали на чолі з ректором Г.Г. Півняком й головою профкому В.В. Салом наші проректори ,директори інститутів,  декани, керівники підрозділів: Ю.Т. Хоменко,  О.О. Азюковський, З.І. Чарний,  Л.Г. Сядро, О.Б. Іванов, С.В. Фелоненко, В.І. Петровський М.В. Рогоза, В.І. Бузило, В.Ф. Приходченко. Вони пожертвували не менш ніж по 200 грн., що дозволило укупі з вирученими грошима зібрати за попередніми підрахунками понад п’ять тисяч грн. Деканати і кафедри, працівники й всі, хто  ще бажає додати  свій внесок в добру справу, можуть звернутися до жіночої ради  університету. Велика подяка учасникам ярмарку.

Благодіяти на користь ближньому – це справді велике благо!

ІАЦ НГУ


28.09.2017 р. - Новий закон «Про освіту» набрав чинності

Новий закон «Про освіту», що був ухвалений парламентом і 25 вересня підписаний президентом, сьогодні, 28 вересня 2017 року, набрав чинності. Текст документа опублікований на сайті Верховної Ради України та в парламентському виданні – «Голос України».

Згідно з документом він набуває чинності з дня, наступного за днем його опублікування, крім статей 38 та абзацу третього частини другої ст.59, абзаців першого і третього частини другої ст. 61, які набирають чинності з 1 січня 2018 року; частини п'ятої ст.61 та частини десятої ст. 78 цього закону, а також частини третьої ст.43 закону «Про загальну середню освіту» (у редакції цього закону), які набирають чинності 1 січня 2019 року; абзацу другого підпункту 5 пункту 4 розділу «Прикінцеві та перехідні положення», який набуває чинності з 1 січня 2030 року.

Законом, зокрема, встановлено, що навчання учнів за програмами 12-річної повної загальної середньої освіти починається:

 для початкової освіти – з 1 вересня 2018 року;

– для базової середньої освіти – з 1 вересня 2022 року;

– для профільної середньої освіти – з 1 вересня 2027 року.

Закон передбачає три форми здобуття освіти: формальну (офіційне підвищення рівня освіти), неформальну (підвищення рівня поза офіційною системою підвищення кваліфікації – тренінги, гуртки, курси) та інформальну (самоосвіта).

Відповідно до закону, посадовий оклад педагогічного працівника (найнижчої кваліфікаційної категорії) встановлюється в розмірі трьох мінімальних зарплат.

Передбачена атестація педагогічних працівників – чергова атестація проходить не рідше ніж один раз на п’ять років. Рішення атестаційної комісії може бути підставою для звільнення педагогічного працівника з роботи. Також передбачена сертифікація педагогічних працівників шляхом незалежного тестування, самооцінювання та вивчення практичного досвіду роботи.

Відповідно до закону, керівник державного та комунального закладу загальної середньої освіти призначається на посаду за результатами конкурсного відбору строком на шість років і не більше ніж два строки підряд.

У закладах освіти, відповідно до освітньої програми, можуть викладатися одна або кілька дисциплін двома та більше мовами - державною мовою, англійською та іншими офіційними мовами Європейського Союзу.

Закон повністю ліквідує атестацію шкіл. Також ліквідуються інспекції в районних управліннях освіти. Передбачається, що консультаційні послуги, для тих хто їх потребуватиме, надаватимуть методичні кабінети.

Натомість забезпечення якості освіти буде здійснювати Державна служба якості освіти. При цьому автори нового закону зазначають, що головною метою діяльності служби якості будуть не санкції, а рекомендації.

Законом передбачене створення реальної автономії школи, іншої системи управління та фінансова прозорість. Згідно з документом, директори обиратимуться за конкурсом. Закон передбачає, що директори зможуть самі призначати своїх заступників і педагогічний склад.25.09.2017 р. - Президент підписав Закон України «Про освіту»

Президент України підписав Закон України № 2145-VІІІ «Про освіту», прийнятий Верховною Радою України 5 вересня 2017 року.

Ухвалення цього Закону дозволить провести глибоку всеосяжну освітню реформу, яка підвищить якість освіти та конкурентоспроможність молодого покоління на ринку праці. Він забезпечить реальні кроки до включення України до європейського освітнього простору.

«Це – одна із найголовніших реформ, бо від жодної іншої реформи майбутнє країни не залежить так, як від освітньої», – зазначив Петро Порошенко.

Президент особливо наголосив, що закон підвищує роль державної української мови в освітньому процесі. Закон забезпечує рівні можливості для всіх, бо гарантує кожному випускнику високий рівень володіння мовою, необхідний для успішної кар'єри в Україні.

У той же час Глава Держави підкреслив важливість неухильного дотримання при здобутті освіти гуманітарних прав національних меншин, які проживають на території України.


За матеріалами офіційного Інтернет-представництва Президента України22.09.2017 р. -  Щодо спільної роботи близьких осіб у навчальному закладі: профспілка роз’яснює

1505998119_shutterstock_152657705

ЦК Профспілки працівників освіти і науки розглянув звернення щодо правомірності прийняття на посаду сторожа свого чоловіка під час виконання особою обов’язків тимчасово відсутнього керівника навчального закладу та надав таке роз’яснення. Законом України від 14.10.2014 № 1700-VII «Про запобігання корупції» визначено правові та організаційні засади функціонування системи запобігання корупції в Україні, зміст та порядок застосування превентивних антикорупційних механізмів, правила щодо усунення наслідків корупційних правопорушень.

Відповідно до абзацу першого частини першої статті 27 Закону № 1700 не можуть мати у прямому підпорядкуванні близьких їм осіб або бути прямо підпорядкованими у зв’язку з виконанням повноважень близьким їм особам особи, зазначені у підпунктах «а», «в» – «з» пункту 1 частини першої статті 3 цього Закону. Зокрема, до них належать особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування: депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови; міністри, інші відповідні керівники; державні службовці; посадові особи органів місцевого самоврядування.

Особи, які претендують на зайняття зазначених посад, зобов’язані повідомити керівництво органу, на посаду в якому вони претендують, про працюючих у цьому органі близьких їм осіб.

У цьому Законі наведені вище терміни вживаються в такому значенні:

► пряме підпорядкування – відносини прямої організаційної або правової залежності підлеглої особи від її керівника, в тому числі через вирішення (участь у вирішенні) питань прийняття на роботу, звільнення з роботи, застосування заохочень, дисциплінарних стягнень, надання вказівок, доручень тощо, контролю за їх виконанням;

► близькі особи – особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом і мають взаємні права та обов’язки із суб’єктом, зазначеним у частині першій статті 3 цього Закону (крім осіб, взаємні права та обов’язки яких із суб’єктом не мають характеру сімейних), у тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі, а також - незалежно від зазначених умов – чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний брат, рідна сестра, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, зять, невістка, тесть, теща, свекор, свекруха, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням згаданого суб’єкта.

Обмеження щодо спільної роботи близьких осіб не поширюється на керівників закладів освіти, оскільки вони не належать до категорії осіб, які для цілей цього Закону прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме – посадових осіб юридичних осіб публічного права, які не зазначені у пункті 1 частини 1 статті 27 Закону.

У той же час, частиною першою статті 28 Закону № 1700 передбачено, що особи, зазначені в пунктах 1, 2 частини першої статті 3 Закону (в тому числі працівники закладів освіти) зобов’язані:

► вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів;

► повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно; не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів;

► вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.

Згідно із статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції»:

– потенційний конфлікт інтересів - це наявність у особи приватного інтересу у сфері, в якій вона виконує свої службові чи представницькі повноваження, що може вплинути на об’єктивність чи неупередженість прийняття нею рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень;

– реальний конфлікт інтересів – це суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об’єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.

Термін «конфлікт інтересів» є більш широким поняттям і не спростовує можливості виникнення потенційного чи реального конфлікту інтересів при здійснення службових обов’язків навіть за відсутності відносин прямого підпорядкування чи відсутності заборони прямого підпорядкування близьких осіб.

З метою формування єдиного підходу осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та прирівняних до них осіб до розуміння і дотримання правил запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, запроваджених Законом № 1700, Національним агентством з питань запобігання та виявлення корупції затверджено Методичні рекомендації (рішення від 14.07.2016 № 2).

Відповідно до зазначених Методичних рекомендацій «конфлікт інтересів» – це ситуація, при якій службова особа, виконуючи свої обов’язки, має приватний інтерес (особисту заінтересованість), який хоча і не обов’язково призводить до прийняття неправомірного рішення або вчинення неправомірного діяння, але здатний до цього призвести.

Незважаючи на те, що далеко не кожен конфлікт між службовими повноваженнями і приватним інтересом здатен призвести до неправомірних рішень чи діянь, кожен із конфліктів інтересів здатен створити таку ситуацію у випадку, якщо не буде вчасно та належним чином задекларований, оцінений та врегульований.

Визначення поняття «приватний інтерес» надано в частини першої статті 1 Закону № 1700 – це будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами.

Врегулювання конфлікту інтересів здійснюється шляхом вжиття заходів зовнішнього та самостійного врегулювання конфлікту інтересів (ст. 29 Закону № 1700).

Самостійне врегулювання конфлікту інтересів здійснюється шляхом позбавлення відповідного приватного інтересу з наданням підтверджуючих це документів безпосередньому керівнику або керівнику органу, до повноважень якого належить звільнення / ініціювання звільнення з посади.

Зовнішнє врегулювання конфлікту інтересів здійснюється шляхом: усунення особи від виконання завдання, вчинення дій, прийняття рішення чи участі в його прийнятті в умовах реального чи потенційного конфлікту інтересів; застосування зовнішнього контролю за виконанням особою відповідного завдання, вчиненням нею певних дій чи прийняття рішень; обмеження доступу особи до певної інформації; перегляду обсягу службових повноважень особи; переведення особи на іншу посаду; звільнення особи.

Переведення або звільнення особи у зв’язку з наявністю реального чи потенційного конфлікту інтересів здійснюється лише у разі, якщо конфлікт інтересів у її діяльності має постійний характер і не може бути врегульований іншим шляхом (ст. 34 Закону № 1700).

Також варто зауважити, що згідно з пунктом 15 частини першої статті 11 Закону № 1700 надання роз’яснень з питань застосування актів законодавства з питань етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у діяльності осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та прирівняних до них осіб належить до повноважень Національного агентства з питань запобігання та виявлення корупції.

Юридичний відділ  ЦК Профспілки


11.08.2017 р. - З А Я В А Президії Дніпропетровського обласного об’єднання профспілок з приводу нестримного зростання цін на продукти харчування

 ЦЕНЫ

Президія Дніпропетровського обласного об’єднання профспілок прийняла Заяву з приводу нестримного зростання цін на продукти харчування, яка надіслана Прем’єр-міністру України Гройсману В.Б., голові Дніпропетровської обласної державної адміністрації Резніченку В.М., голові Дніпропетровської обласної ради Пригунову Г.О. та голові Федерації профспілок України Осовому Г.В. для відповідного реагування.

 

           Перший літній місяць показав найвищу з початку року інфляцію. У річному вимірі у червні інфляція склала 15,6% проти 7,9% за аналогічний період у 2016 році, що перевищує показники, закладені у Державний бюджет на 2017 рік, в уточнений прогноз на 2017 рік та фактичне значення показника минулого року (6,9%). Особливо непокоїть, що інфляція прискорюється три останні місяці поспіль.

           У липні значне зростання цін на продукти харчування виникло відразу ж після скасування з 1 липня державного регулювання цін. З початку місяця ціни на продукти невпинно зростають - найбільше на товари м'ясної групи, молочну продукцію. Сьомий місяць поспіль зростає ціна на хліб соціальних сортів. Аграрії попереджають, що будуть вимушені з вересня піднімати ціни на хліб щонайменше на 20%.

          Жодної реакції з боку Уряду на ці події немає. Вважаємо, що перед тим, як оголошувати ціни на продукти харчування вільними, Кабінет Міністрів був зобов’язаний передбачити механізми компенсації для осіб, чий рівень доходів не дозволяє переходити на дорожчий продуктовий набір.

           Впевнені, що в умовах сьогодення в Україні недоцільно повністю відмовлятися від державного регулювання цін на продукти харчування, поки встановлені соціальні стандарти не будуть відповідати рівню реального фактичного прожиткового мінімуму та гідної заробітної платні.

Питання підвищення заробітної плати працівників є пріоритетним в діяльності профспілок Дніпропетровщини, однак нинішня ситуація ускладнюється тим, що Сторонами Генеральної угоди, укладеної у серпні минулого року, й досі не визначено розмір тарифної ставки робітника І розряду в небюджетній сфері на 2017 рік, що значно ускладнює ефективність колективно-договірного регулювання цього питання на усіх рівнях, вносить непорозуміння в організацію системи оплати праці, гальмує укладення колективних договорів та внесення змін до діючих.

Рішення Уряду про підвищення мінімальної заробітної плати до розміру 3200 грн. не вплинуло на зростання заробітних плат у промисловій сфері. Урядові звіти про значні темпи зростання середньої заробітної плати не мають під собою реальної основи, оскільки більшість працівників отримують заробітну плату нижче середньої по Україні, а статистичне зростання відбувається за рахунок високооплачуваних категорій робітників. Це свідчить про подальше значне розшарування суспільства на надбагатих та жебраків.

В таких умовах Уряд має знайти конструктивні рішення щодо виправлення цінової політики та ситуації, що склалася.

           Для реалізації зазначеного Президія Дніпропетровського обласного                          об’єднання профспілок вимагає від Уряду:

1.Відновити державне регулювання цін на соціально значущі продукти харчування.

           2. Розробити та впровадити механізм соціального захисту найбільш вразливих категорій громадян при нестримному зростанні цін на споживчі товари і послуги.

3. Подати до Верховної Ради України законопроект щодо зміни порогу індексації грошових доходів з 103 відсотків до 101 відсотка.

4. Прискорити запровадження реформування оплати праці в Україні, розглянути та підтримати напрацьований профспілками проект Основних напрямів та етапів її проведення.

          5. Зажадати від Антимонопольного комітету України провести масштабні перевірки в регіонах щодо обґрунтованості підвищення цін на продукти харчування.

 

                                                                              Президія Дніпропетровського обласного обєднання профспілок

 


11.08.2017 р. - Профспілка не погоджується з запровадженням нового порядку оплати за проживання в гуртожитку

ЦК Профспілки розглянув проект наказу Міністерства освіти і науки України «Про внесення змін до наказу Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, Міністерства фінансів, Міністерства охорони здоров’я України від 28.03.2011 № 284/423/173», яким зокрема пропонується запровадити новий порядок оплати за проживання в студентському гуртожитку, і не може погодитися з його прийняттям із наступних причин.

Зокрема, проектом наказу пропонується запровадити норму, відповідно до якої розмір плати за комунальні послуги визначається окремо відповідно до встановлених цін/тарифів на такі послуги і не включається до загального розміру плати за проживання разом з послугами з експлуатації та господарського обслуговування. При цьому зазначається, що особи, які проживають у студентських гуртожитках, зможуть претендувати на відшкодування плати лише за комунальні послуги, що не відповідає чинним нормативним актам. 

Такі наміри призведуть до подорожчання вартості проживання студентів у гуртожитках, оскільки сума субсидій, яка є різницею між розміром плати за житлово-комунальні послуги і обсягом визначеного обов'язкового відсотка платежу зменшиться, а друга частина плати за проживання, що окрім плати за житло включатиме плату за послуги з експлуатації та господарського обслуговування, на яку субсидія не надаватиметься, збільшиться.

Намагання запровадити новий підхід для пільгових категорій студентів, відповідно до якого вони будуть змушені платити за комунальні послуги, не відповідає нормі щодо їх права на безоплатне проживання у студентських гуртожитках, що передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2016 № 975 «Про надання державної цільової підтримки деяким категоріям громадян для здобуття професійно-технічної та вищої освіти». 

Оскільки питання плати за проживання у студентських гуртожитках, а також надання субсидій студентам за оплату житлово-комунальних послуг врегульовано чинними законодавчими та нормативно-правовими актами, Профспілка вважає недоцільним прийняття наказу «Про внесення змін до наказу Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, Міністерства фінансів, Міністерства охорони здоров’я України від 28.03.2011 № 284/423/173», норми якого значно звужують права та гарантії студентів вищих навчальних закладів, та не відповідають чинним нормативним актам.13.07.2017 р. - Профспілка освітян за гідну оплату праці!

13 липня 2017 року, освітяни з різних областей країни біля стін Верховної Ради України провели пікет проти зниження соціально-економічних прав та гарантій при прийнятті нового Закону «Про освіту».

Саме на сьогоднішнє пленарне засідання Парламенту було анонсовано розгляд у другому читанні законопроекту «Про освіту».

Нагадуємо, Профспілка освітян неодноразово зверталася до влади з вимогами врахувати позицію Профспілки у проекті законодавчого документу та не допустити звуження існуючих прав та гарантій для працівників галузі. 


12.07.2017 р. - Профспілка закликає парламентарів відстоювати свою позицію в законі «Про освіту»

ЦК Профспілки працівників освіти і науки України висловив вдячність особисто кожному з 27 народних депутатів України, членів різних депутатських фракцій та груп, а також позафракційним, за позицію, висловлену ними під час розгляду законопроекту «Про освіту»,реєстраційний № 3491-д при його доопрацюванні в Комітеті з питань науки і освіти до другого читання. Ця позиція полягала в необхідності доповнення статті 40 нормою про виготовлення документів про освіту державного зразка для осіб, які завершують навчання за рахунок коштів державного або місцевого бюджету, статті 58 нормою щодо забезпечення безплатним користуванням житлом з опаленням і освітленням у межах встановлених норм педагогічних працівників, які працюють у сільській місцевості і селищах міського типу, а також пенсіонерів, які раніше працювали педагогічними працівниками в цих населених пунктах і проживають у них, незалежно від їхніх доходів, статті 60 нормою про встановлення додаткової оплати за виконання окремих видів педагогічної роботи педпрацівникам, зміни редакції статті 61 стосовно розміру оплати праці педагогічних, науково-педагогічних працівників та спеціалістів освіти, зміни статті 78 щодо обсягів фінансування галузі та інших доповнень і змін, що збігаються з позицією ЦК Профспілки, підкріпленою особистими підписами понад 650 тисячами освітян.

Відзначено також, що під час розгляду поправок до зазначеного законопроекту Комітетом з питань науки і освіти вони, на жаль, не були підтримані.

Зважаючи на значущу важливість галузі освіти в розвитку держави та її інтелектуального потенціалу, враховуючи необхідність реального підвищення якості освіти та рівня оплати праці педагогічних, науково-педагогічних працівників, як основного з чинників такого підвищення, ЦК Профспілки закликав цих народних депутатів України, а також членів всіх депутатських фракцій та груп, домогтися під час голосування у другому читанні законопроекту № 3491-д та прийнятті нової редакції Закону України «Про освіту» передбачення гарантій щодо:

– забезпечення державою капіталовкладень на освіту в розмірі, не меншому 10% ВВП;

– встановлення посадового окладу педагогічного працівника найнижчої кваліфікаційної категорії в розмірі не менше 3 мінімальних заробітних плат, а науково-педагогічного працівника – у 2 рази більшому від мінімального посадового окладу (ставки заробітної плати) педагогічного працівника та посадового окладу спеціаліста закладу освіти – на рівні 2,5 мінімальних заробітних плат;

– не менш ніж десятивідсоткового міжкваліфікаційного (міжпосадового) співвідношення між цими розмірами;

– встановлення доплат та надбавок педагогічним працівникам у розмірі від 10 до 50% посадового окладу (ставки заробітної плати) за виконання додаткових видів педагогічної роботи.

– надання педагогічним та науково-педагогічним працівникам щорічної грошової винагороди в розмірі не менше посадового окладу (ставки заробітної плати) за сумлінну працю, зразкове виконання службових обов’язків;

– підвищення на 20% посадового окладу (ставки заробітної плати) педагогічного працівника, який пройшов сертифікацію, замість передбаченої доплати, та підвищення на 15-25% посадових окладів (ставок заробітної плати) педагогічних працівників, які працюють з дітьми з особливими потребами, зокрема в інклюзивних класах та групах;

– встановлення надбавок за вислугу років педагогічним працівникам – молодим спеціалістам у розмірі 10% ставки заробітної плати, посадового окладу.

Висловлено сподівання, що при затвердженні нової редакції Закону України «Про освіту» народними депутатами України буде забезпечено неухильне дотримання норм статті 22 Конституції України, відповідно до якої при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, зі збереженням у ньому, як мінімум на найближчу перспективу, гарантій щодо рівня оплати праці педагогічних, науково-педагогічних працівників та спеціалістів освіти та їх реалізацію, а в подальшому – досягнення європейського рівня з установленням залежності від внутрішнього валового продукту на душу населення.


29.06.2017 р. - Оздоровлення дітей працівників освіти

d_000617IMG_2176Протягом десятиріч кожного року обласна організація Профспілки працівників освіти і науки України не змінює напрямів своєї роботи в оздоровленні дітей працівників освіти.

Так відбулося і в цьому в році. Наприкінці червня оздоровчі табори «Лісова казка» та ім. В.Дубініна, які є власністю профспілкової організації, прийняли перших вихованців.  Більше 500 дітей заїхало до таборів по путівках за пільговою ціною для членів Профспілки.  53 рік безперервно працює табір «Лісова казка» і 45 табір В.Дубініна. Їх якісну роботу забезпечують колективи високопрофесійних педагогів та інших працівників таборів.

Сонячного літа, здорового відпочинку, духовного та фізичного збагачення вам, любі маленькі друзі, шановні колеги та однодумці!

 Президія обкому Профспілки

 

d-060617G_2168

d_01061700401

d_02061700642

d_030617ppSO8nTSFeM

d_040617-1jZjXjMwg

d_05061775StwF1VxOo

 

26.06.2017 р. - Президія ЦК Профспілки: не допустити погіршення прав освітян у новому законодавстві

22 червня 2017 року у Закарпатській області відбулося виїзне засідання президії ЦК Профспілки.

На початку роботи Голова Профспілки Георгій Труханов наголосив, що до розгляду винесено ряд актуальних питань діяльності Профспілки, серед яких основним є соціально-економічний стан галузі та його законодавче забезпечення. Зокрема, це стосується й проекту нового закону «Про освіту» та недопущення звуження прав та гарантій освітян у ньому.

Президія ЦК Профспілки наголосила на неприпустимості встановлення з законопроектах норм, які призведуть до погіршення змісту та звуження обсягу прав працівників галузі.

Георгій Труханов підводячи риску під обговоренням резюмував, шо, Профспілка буде відстоювати трудові та соціально-економічні права та інтереси працівників галузі застосовуючи всі дозволені законодавством засоби впливу на владу.

Наступним питання обговорення стали підсумки Всеукраїнського громадського огляду-конкурсу стану умов і охорони праці в навчальних закладах Міністерства освіти і науки України за 2016 рік, які озвучила заступник Голови Профспілки Любов Гарбаренко.

На завершення роботи було розглянуто ряд внутрішньоспілкових питань та прийнято відповідні постанови.


16.06.2017 р. - Захист людини праці через колективний договір: досвід, проблеми, перспективи

Напрями дієвого соціально-економічного захисту прав спілчан вимагає від профспілкових структур усіх рівнів солідарності і єдності, результативності захисних функцій, вдосконалення організаційної побудови й фінансового зміцнення, здійснення конкретних кроків для свого оновлення. Саме такі питання стали предметом обговорення на круглому столі «Шляхи вдосконалення роботи первинної профспілкової організації. Практичний досвід захисту працівників через колективний договір», що відбувся 15 червня 2017 року у Києві.

У виступах Голови Федерації профспілок України Григорія Осового, його заступників, представників профспілок різних рівнів, галузей та регіонів зазначалось: самим профспілкам належить здійснити справжню реформу з провадження ідеології сучасного профспілкового руху, основою якого є самоорганізація людей праці для захисту своїх прав та усвідомленого членства в профспілці. Працівникам важливіше показати навіть не те, що вони додатково отримають, будучи членами профспілки, а те, що вони втрачають, залишаючись неорганізованими.

Учасники круглого столу наголошували, що первинні профспілкові організації перебувають на передньому краї захисту прав найманих працівників та активно шукають нові форми й методи своєї роботи в умовах жорсткого наступу на права працівників, зниження їх життєвого рівня через зростання цін і тарифів на комунальні послуги, порушення роботодавцем трудових прав працівників та утиск прав профспілок.

За роки незалежності відбулися кардинальні зміни в структурі галузей господарства держави, утворилися нові організаційні форми господарювання, транснаціональні кампанії руйнують усталені трудові відносини, зростає трудова міграція та число працівників, зайнятих на умовах аутсорсингу (використання запозиченої праці). Але профспілки ще не стали тим суспільним інститутом, на який переважно покладаються громадяни в пошуках захисту своїх прав та інтересів.

У виступах підкреслювалось: вкрай актуальною є для первинних профспілкових організацій повсякденна організаційна робота, активний пошук резервів збільшення профспілкового членства, насамперед через залучення в профспілкові лави молоді.

Профспілки, хоч і не без труднощів, набувають притаманних їм функцій здійснення представництва, захисту прав та інтересів найманих працівників, виступають проти спроб утиску профспілкових прав і свобод, розбудовують громадянське суспільство.

Після обговорення актуальних питань захисту людини праці через колективний договір,учасники круглого столу ухвалили Рекомендації, у яких зокрема зазначається, що найголовнішими завданнями для профкомів первинних профспілкових організацій в нинішніх умовах є:

– формування у членів профспілок усвідомленого профспілкового членства, активної позиції щодо захисту своїх прав;

– залучення до профспілки усіх працюючих на підприємстві, в установі, організації;

– організація систематичного навчання членів профспілки, їх інформування про діяльність профкому та вищих профспілкових органів; формування позитивного корпоративного іміджу профспілки;

– інформатизація та пропаганда профспілкової діяльності; розроблення систем переваг профспілкового членства на підприємстві, в установі, організації, у т.ч. через передбачення їх в колективному договорі;

– налагодження соціального діалогу з роботодавцем задля покращення соціально-економічного становища працівників, створення здорового морально-психологічного клімату в колективі.

Учасники круглого столу закликали усі профспілкові структури до єдності, солідарності, згуртованості заради головної мети своєї діяльності – захисту прав працюючої людини.

За матеріалами ФПУ30.05.2017 р. - Відповідь Мінфіну на звернення учасників III пленуму ЦК Профспілки

На звернення учасників III пленуму ЦК Профспілки до Кабінету Міністрів України з приводу фінансового забезпечення трудових і соціально-економічних прав та інтересів членів профспілки за дорученням Кабміну його розглянуто та надано відповідь Міністерством фінансів України.

Як зазначається у листі, змінами до Бюджетного кодексу України забезпечено повну бюджетну самостійність місцевих бюджетів.

Обсяги освітньої субвенції затверджено у сумі 52,6 млрд. гривень, що на 8,3 млрд. гривень (або на 15,8%) більше порівняно з минулим роком. Виділено додаткову дотацію на фінансування переданих видатків у обсязі 14,9 млрд. гривень. Місцевим бюджетам передбачено також базову та стабілізаційну дотацію в сумі 5,9 млрд. гривень та 2,0 млрд. гривень відповідно.

Станом на 1 січня 2017 року залишки невикористаної освітньої субвенції за минулий рік на рахунках місцевих становили 2,4 млрд. гривень. 

Залишки коштів, що знаходилися на рахунках місцевих бюджетів на початок поточного року, становили 47,7 млрд. гривень, а на депозитних рахунках було розміщено станом на 1 травня - 12,2 млрд. гривень.

За наявності додаткової потреби у видатках на оплату праці місцевими органами влади на виплату заробітної плати з нарахуваннями спрямовано  7,9%, а на капітальні та інші видатки - 86,8 % залишків коштів станом на 01.05.2017 року.

Повідомлено також, що питання подальшого підвищення розміру посадового окладу працівника I тарифного розряду буде вирішуватися з урахуванням фінансових можливостей бюджету.


Завантажити документ list-mfu-schodo-fnansuvannya-galuz.pdf [193,88 Kb] (Скачувань: 2) 
Переглянути документ онлайн 

30.05.2017 р. - Профспілка проти звуження гарантій освітянам у новому законі «Про освіту»

ЦК Профспілки спрямовано звернення до депутатських фракцій і груп у ВРУ, Комітетів з питань бюджету, соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення, а також особисто до народних депутатів України, членів Комітету з питань науки і освіти, щодо неприпустимості передбачення у новому законі «Про освіту» норми про визначення розмірів посадових окладів педагогічних працівників залежно від прожиткового мінімуму та його трикратності замість прийнятих в першому читанні положень про встановлення посадового окладу педагогічного працівника найнижчої кваліфікаційної категорії в розмірі не менше 3 мінімальних заробітних плат.

Особливу стурбованість викликають пропозиції щодо визначення найнижчого посадового окладу науково-педагогічного працівника у розмірі, що перевищуватиме оклад педагогічного працівника за найнижчою посадою лише на 25%. Таким чином оклад викладача-стажиста, що нині відповідає 15 тарифному розряду, буде на 1000 гривень меншим від окладу педпрацівника, що оплачуватиметься також за 15 тарифним розрядом.

Профспілка вважає, що при встановленні гарантій на оплату праці педагогічних, науково-педагогічних працівників і спеціалістів освіти мають застосовуватися такі, найменш вразливі від суб’єктивізму показники, як ВВП, середня заробітна плата у галузях економіки, промисловості. Така позиція підтримана особистими підписами понад 650 тисячами освітян.

ЦК Профспілки категорично не погоджується з пропозиціями щодо включення до складових робочого часу педагогічних працівників, крім навчальної роботи, також методичної та організаційної робіт, що загрожує запровадженню для вчителів, вихователів, викладачів, музичних керівників та інших педагогічних працівників 36 годинного чи більшої тривалості робочого тижня. За виконання додаткових видів педагогічної роботи має встановлюватися відповідна оплата.

У законопроекті необхідно передбачити гарантії про забезпечення видатків на освіту в розмірі, не менше 10% ВВП, проти запропонованих 7%. Як засвідчує сучасний стан фінансування галузі, фактичні його обсяги в розмірі 6-7% ВВП забезпечують лише 40% потреби на оплату праці освітян, гарантованих ст.57 чинного закону «Про освіту», та часткове фінансування навчальних закладів за комунальні послуги.

Позиція Профспілки ґрунтується на закликах Європейського комітету профспілок освіти про необхідність забезпечення урядами країн гідної зарплати і пенсії вчителям, яка дозволить залучити в професію та утримувати найкращих і відданих професіоналів, а також рекомендаціях ЮНЕСКО, які закликали уряди країн забезпечити фінансування освіти на рівні принаймні 9% ВВП ще до 2010 року.


29.05.2017 р. - Звільнення за скороченням штату допускається лише за згодою профспілкового органу

Відповідно до п. 1 ст. 40 КЗпП України трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадку змін в організації виробництва і праці в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.

Звільнення з цієї підстави допускається якщо неможливо перевести працівника за його згодою на іншу роботу.

Не допускається звільнення працівника з ініціативи власника або уповноваженого ним органу в період його тимчасової непрацездатності, а також у період перебування працівника у відпустці.Це правило не поширюється на випадок повної ліквідації підприємства, установи, організації.

Відповідно до статті 43 КЗпП України розірвання трудового договору з підстав, передбачених п. 1 ст. 40 КЗпП може бути проведено лише за попередньою згодою виборного органу (профспілкового представника) первинної профспілкової організації, членом якої є працівник.

Частиною 3 статті 41 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» та частиною 3 статті 252 КЗпП України передбачено, що звільнення членів виборного профспілкового органу підприємства, установи, організації (у тому числі структурних підрозділів), його керівників, профспілкового представника (там, де не обирається виборний орган профспілки), крім додержання загального порядку, допускається за наявності попередньої згоди виборного органу, членами якого вони є, а також а також вищого виборного органу цієї професійної спілки. Подання роботодавця має розглядатися у присутності працівника, щодо якого воно подано.

Орган первинної профспілкової організації повідомляє роботодавця про прийняте рішення у письмовій формі у триденний термін після його прийняття. У разі пропуску цього терміну вважається, що профспілковий орган дав згоду на розірвання трудового договору.

Рішення профспілки про ненадання згоди на розірвання трудового договору має бути обґрунтованим. У разі, якщо в рішенні немає обґрунтування відмови у згоді на звільнення, роботодавець має право звільнити працівника без згоди виборного органу профспілки.

Розглядаючи трудовий спір суд має з’ясувати, чи містить рішення профспілкового органу про відмову у наданні згоди на розірвання трудового договору правове обґрунтування такої відмови, і не вправі давати оцінку обґрунтованості самого рішення.

І лише у разі відсутності в рішенні обґрунтування відмови у наданні згоди на розірвання трудового договору власник або уповноважений ним орган має право звільнити працівника без згоди виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника).

Такий висновок міститься в рішенні Апеляційного суду Вінницької області (справа №127/1618/17)

Первинна профспілкова організація навчального закладу прийняла рішення не надавати згоду на звільнення працівника, обґрунтувавши його тим, що адміністрацією навчального закладу допущені порушення діючого трудового законодавства, нормативних документів: не було проведено у встановлені строки консультації з профспілкою щодо працевлаштування працівників, які не забезпечені навчальним навантаженням; належним чином не організовано профорієнтаційну роботу; не забезпечено належним чином роботу приймальної комісії; не запропоновано позивачу вакантні посади, на які були прийняті нові працівники з липня по жовтень 2016 року; відмовлено позивачу у прийнятті на вакантні посади; ігнорувалися звернення первинної профспілкової організації, не надавалися на них повні, мотивовані відповіді.

Згідно з рішенням суду обґрунтована відмова профспілкового органу в згоді на звільнення є підставою для поновлення працівника на роботі.


23.05.2017 р. - Звернення ЦК Профспілки до профільного комітету щодо законопроекту «Про освіту»

ЦК Профспілки спрямовано звернення до профільного комітету ВРУ  з вимогами не допустити звуження гарантій педагогічним, науково-педагогічним працівникам та спеціалістам освіти щодо рівня оплата праці, фінансування галузі,  запровадження 36 годинного робочого тижня для вчителів тощо.

Профспілка категорично виступає проти запровадження норми про встановлення мінімального посадового окладу педагогічного працівника на рівні трьох прожиткових мінімумів для працездатної особи замість проголосованої у першому читанні норми про мінімальний оклад педагога на рівні трьох мінімальних заробітних плат.

Особливу стурбованість викликає звуження державних гарантій в рівні оплати праці науково-педагогічних працівників, зокрема посадовий оклад викладача-стажиста передбачається у розмірі на 25% вище окладу педагогічного працівника за найнижчою посадою і буде меншим на 1000 гривень від розміру посадового окладу педагогічного працівника, що оплачуватиметься за 15 тарифним розрядом.

ЦК Профспілки наполягає на підвищенні на 20% посадового окладу педагогічного працівника, який пройшов сертифікацію, замість доплати, яка не формує новий розмір посадового окладу.

Необхідно передбачити норму про встановлення державних гарантій педагогічним працівникам на підвищену оплату праці за роботу з дітьми з особливими освітніми потребами та при інклюзивному навчанні.

Профспілка категорично не погоджується з включенням до робочого часу педагогічних працівників, крім навчальної роботи, також методичної та організаційної робіт. Це загрожує запровадженню для вчителів, вихователів, викладачів, музичних керівників та інших педагогічних працівників 36 годинного чи більшої тривалості робочого тижня. Необхідно передбачити норму, що робочий час педагогічних працівників, залежно від їх посад, включає навчальну, виховну, методичну та іншу педагогічну роботу, за виконання окремих видів якої встановлюється додаткова оплата.

Не можна погодитися з нормою законопроекту стосовно забезпечення державою асигнувань на освіту в розмірі не меншому 7% валового внутрішнього продукту. Адже фактичні обсяги фінансування освіти в розмірі 6-7% внутрішнього валового продукту забезпечують лише часткове фінансування навчальних закладів. Видатки в такому обсязі забезпечують лише 40% потреби на оплату праці педагогічних, науково-педагогічних працівників та спеціалістів освіти в розмірах, гарантованих статтею 57 чинного Закону України «Про освіту». Наполягаємо на  гарантіях щодо забезпечення державою бюджетних асигнувань на освіту в розмірі, не меншому десяти відсотків валового внутрішнього продукту.

komtet-osvti-do-zakonu-pro-osvtu-druge-chitannya.pdf [419,7 Kb] (Скачувань: 29) 
Переглянути документ онлайн 


17.03.2017 р. - Засідання Ради освіти ЦК Профспілки

  10-12 травня 2017 року на базі санаторію «Аванград» (м. Немирів, Вінницька область) відбулося виїзне засідання Ради освіти ЦК Профспілки з порядком денним «Спортивно-масова та оздоровча робота серед спілчан – важливий мотиваційний чинник профспілкового членства».

У роботі Ради взяли участь Голова Профспілки Георгій Труханов, заступник Голова Профспілки Любов Гарбаренко, Голова Ради освіти Сергій Пугачов, члени Ради.

Сергій Пугачов поінформував присутніх про досвід Вінницької обласної організації Профспілки щодо системного підходу в питаннях організації спортмасової, оздоровчої роботи та реалізації обласної програми «Оздоровлення і відпочинок».

Учасники засідання обмінялися думками та визнали цей напрям роботи важливим мотиваційним чинником профспілкового членства і окреслили завдання на черговий літній оздоровчий період.

На засіданні Ради були обговорені питання, пов’язані з підготовкою проекту закону «Про освіту», положення якого викликають занепокоєння серед спілчан. Зокрема, тих, що звужують порівняно з чинним законодавством, права і гарантії освітян.

Члени Ради прийняли рішення звернутися до Голови Верховної Ради України, Парламентських комітетів з питань науки і освіти, з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення, з питань бюджету, всіх депутатських фракцій та груп  щодо недопущення звуження прав та гарантій педагогічних та науково-педагогічних працівників, спеціалістів, зменшення фінансового забезпечення галузі тощо.

Також Рада освіти підтвердила позицію ЦК Профспілки щодо недопустимості перегляду суми відрахувань до Федерації профспілок України та залишення її в межах попередніх кошторисів, затверджених відповідними виборними організаційними ланками.

Члени ради стали учасниками відкриття 35-тих обласних змагань з туристського багатоборства серед педагогічних працівників Вінниччини та ознайомилися з базою санаторію «Авангард» та дитячого табору «Сокілець».

Рада освіти ЦК Профспілки


07.04.2017 р. - Профспілкова солідарність в дії

Солідарність зі спілчанами в біді та пошуки шляхів не декларативної, а практичної допомоги колегам є пріоритетом Профспілки освітян.

Центральний комітет Профспілки разом із обласними організаціями надав матеріальну підтримку освітянам Балаклеї, які постраждалим від вибуху боєприпасів на території військового складу.

На адресу голови Профспілки працівників освіти і науки України Георгія Труханова надійшов лист-подяка від Харківської обласної організації Профспілки за надану підтримку колег.


Завантажити лист truhanovu-g.f.pdf [25,04 Kb] (Скачувань: 17) 
Переглянути документ онлайн 


07.04.2017 р. - У Конституційному Суді України оскаржують встановлення мінімального посадового окладу на рівні 1600 гривень

До Конституційного Суду України надійшло конституційне подання про невідповідність Конституції встановлення мінімального посадового окладу на рівні 1600 гривень.

47 народних депутатів України вважають, що положення частини шостої статті 96 Кодексу законів про працю України від 10 грудня 1971 року № 322-VIII, частини шостої статті 6 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року №108/95-ВР є неконституційними.

Зокрема, парламентарії просять Конституційний Суд перевірити на конституційність норму про те, що мінімальний посадовий оклад (тарифна ставка) встановлюється у розмірі, не меншому за прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб на 1 січня календарного року.

До 1 січня 2017 року, до внесення відповідних змін до трудового законодавства, розмір посадового окладу прив'язувався до розміру мінімальної зарплати. Автори подання вважають, що, змінивши розрахунок розміру посадового окладу, порушено конституційні права громадян.

Тому Конституційний Суд просять скасувати відповідні положення КЗпП та Закону «Про оплату праці» про двократне зменшення розміру посадового окладу порівняно з мінімальною зарплатою.


За матеріалами сайту «Українське право»


05.04.2017 р. - Якісна професійна освіта сприятиме соціально-економічному та регіональному розвитку України

4 квітня 2017 року у Києві відбулася конференція «Професійна освіта та підготовка робітничих кадрів: сприяння соціально-економічному та регіональному розвитку України».

Мета конференції – підвищити рівень поінформованості щодо необхідності здійснити в Україні комплексну реформу децентралізованого сектору професійної освіти, яка сприятиме підвищенню її статусу та поліпшить можливості підтримувати соціально-економічний та регіональний розвиток України.

Участь у роботі форуму взяли Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман, міністр освіти і науки Лілія Гриневич, заступник Голови Представництва ЄС в Україні Томас Фреллесен, народні депутати, представники міністерства економічного розвитку, фінансів, соціальної політики, посадовці з департаментів освіти та науки та регіональних рад професійної освіти, європейські та міжнародні політики, експерти у сфері професійної освіти і навчання, представники профспілок, громадських організацій, роботодавців, експерти ЄФО.

Від Профспілки працівників освіти і науки України участь у роботі конференції та обгорненні питань у панельних дискусіях взяла заступник Голови Профспілки Любов Гарбаренко.

Відкриваючи роботу заходу Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман переконаний, що ухвалення нового законодавства про професійно-технічну освіту сприятиме вдосконаленню та зміни системи таким чином, щоб вона продукувала висококваліфіковані кадри, які дуже потрібні для реального сектору економіки.

За його словами, в Україні дуже потрібні професійні кваліфіковані робітничі кадри, про що також свідчить і бізнес. Проте, на переконання Прем’єр-міністра, головна проблема сьогодні – слабка взаємодія системи професійно-технічної освіти із реальним сектором економіки. «Маємо забезпечити чіткі вимоги до самої професійно-технічної освіти і створити умови, за яких людина, яка закінчує цей заклад, отримує необхідні знання, навички і може одразу прийти працювати в реальний сектор», – переконаний Прем’єр-міністр.

Володимир Гройсман зазначив, що Уряд вже розпочав модернізацію освітніх програм і необхідного обладнання для того, щоб сприяти вдосконаленню процесу професійної-технічної освіти і підготовки виробничих кадрів. Він підкреслив, що у 2017 році Уряд зробив перші кроки щодо підтримки освітян, підвищивши заробітну плату вчителям. Кабінет Міністрів продовжить здійснювати такі кроки і надалі, «тому що там сьогодні, на рівні освіти, формується наше сьогодення і наше майбутнє», – запевнив Прем’єр-міністр.

«Освіта і її якість має ключове значення для подальших успіхів України. Я абсолютно відданий питанню змін, які ми маємо провести у сфері освіти, – запевнив Прем’єр-міністр. – Глибоко переконаний у тому, що настав той час, коли ключовою реформою має бути реформа освіти».

Прем’єр-міністр повідомив, що днями Уряд затвердив Середньостроковий план пріоритетних дій Уряду до 2020 року. Цей план передбачає 5 пріоритетних напрямів, серед яких, зокрема, розвиток людського капіталу та реформа освіти, що у тому числі буде забезпечувати соціальну справедливість і макроекономічну стабілізацію.

Міністр освіти і науки Лілія Гриневич у своєму виступі зупинилася на тих аспектах, що зроблено для розвитку системи ПТНЗ, зокрема, напрацьовано проекти законів, створено регіональні плани розвитку професійної освіти, відкрито 25 начальних центрів тощо.

Також акцентувала увагу на тих кроках, які зараз має зробити Уряд для належної якості системи: продумати моделі фінансування, створити дорожню карту модернізації сфери професійної освіти, оновити обладнання та матеріальну базу, розробити нові стандарти професій та укрупнити мережу ПТНЗ із відповідним зростанням контингенту, а також розробити механізм державно-приватного партнерства. За її словами реформа системи професійної освіти потребує тісної співпраці Уряду, Парламенту, місцевої влади та бізнесу.

У свою чергу, міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Геннадій Зубко, виступаючи на конференції, наголосив, що у процесі реформування системи ПТО мають бути задіяні чотири міністерства. «В першу чергу, МОН, яке забезпечує стандарти, кваліфікації навчально-методичну підтримку. Далі Мінекономрозвитку, яке визначає пріоритети розвитку економіки, в тому числі і для регіонів. Мінрегіон – відповідає за регіональний розвиток, координує реалізацію інфраструктурних проектів для визначення необхідності підсилення тієї чи іншої галузі. Мінсоцполітики – здійснює аналіз регіональних ринків праці, аналіз з точки зору Фонду зайнятості. Для того, щоб реформа відбулася, і ми дали нову якість ПТО, потрібно об’єднати всі ці напрями»,– наголосив міністр.

Упродовж роботи конференції учасники обмінялися досвідом України та країн ЄС для сприяння розвитку державної політики у сфері професійної освіти, бговорили розвиток професійної освіти в контексті децентралізації, шляхи побудови ефективної системи та оптимізації мережі ПТО, форми державно-приватного партнерства, ролі громади у реформуванні тощо.

У підсумку учасники наголосили, що політика у сфері професійної освіти в Україні повинна ґрунтуватися на оновленому баченні, що має бути відображене в оновленій законодавчій базі у цій сфері. Для створення ж ефективної та інноваційної системи, національні та регіональні зацікавлені сторони повинні поділяти це нове бачення, яке буде здатне задовольнити сучасні потреби ринку праці та відповідати на соціально-економічні та регіональні виклики у країні.


Довідково 

Конференція відбулася у межах проекту Європейського фонду освіти «Децентралізація професійно-технічної освіти в Україні – поштовх до дій». 

Європейський фонд освіти – це агенція Європейського Союзу, створена 1994 р. з метою сприяння розвитку систем професійної підготовки і навчання в країнах-партнерах.

Міністерство освіти і науки України активно співпрацює з ЄФО щодо удосконалення національної системи професійно-технічної освіти відповідно до європейських стандартів. 04.04.2017 р. - Зміни до законів у сфері запобігання корупції набрали чинності

Змінами передбачено, що Е-декларацію, передбачену Законом України «Про запобігання корупції», зобов’язані подавати додатково:

– особи, котрі входять до складу наглядової ради державного банку, державного підприємства або державної організації, яка має на меті отримання прибутку;

– особи, котрі входять до складу Громадської ради доброчесності, громадських рад, рад громадського контролю, які створені при державних органах і беруть участь у підготовці рішень із кадрових питань, підготовки, моніторингу, оцінки виконання антикорупційних програм;

кандидати в народні депутати України, кандидати на пост Президента, кандидати в депутати Верховної Ради АР Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, кандидати на посади сільських, селищних, міських голів і старост;

– фізичні особи, які:

а) отримують кошти, майно в рамках реалізації в Україні програм (проектів) технічної або іншої, у тому числі безповоротної допомоги у сфері запобігання, протидії корупції (як безпосередньо, так і через третіх осіб або будь-яким іншим чином, передбаченим відповідною програмою, проектом);

б) систематично, протягом року, виконують роботи, надають послуги з імплементації стандартів у сфері антикорупційної політики, моніторингу антикорупційної політики в Україні, підготовки пропозицій щодо формування, реалізації такої політики – якщо фінансування (оплата) таких робіт, послуг здійснюється безпосередньо або через третіх осіб за рахунок технічної або іншої, у тому числі безповоротної, допомоги у сфері запобігання, протидії корупції;

в) є керівниками чи входять до складу вищого органу управління, інших органів управління громадських об’єднань, інших підприємницьких товариств, що провадять діяльність, пов’язану із запобіганням, протидією корупції, імплементацією стандартів у сфері антикорупційної політики, моніторингом антикорупційної політики в Україні, підготовкою пропозицій щодо формування, реалізації такої політики, та беруть участь, залучаються до здійснення заходів, пов’язаних із запобіганням, протидією корупції.

Законодавчі зміни передбачають також, що від подання щорічної декларації звільняються: 

– військовослужбовці строкової служби;

– курсанти військових вищих навчальних закладів, ВНЗ, що мають у своєму складі військові інститути, курсанти факультетів, кафедр і відділень військової підготовки;

– військовослужбовці військової служби за призовом за мобілізацією, на особливий період, військової служби за призовом осіб офіцерського складу;

– військові посадові особи з числа військовослужбовців військової служби за контрактом осіб рядового складу, військової служби за контрактом осіб сержантського та старшинського складу;

– військовослужбовці молодшого офіцерського складу військової служби за контрактом осіб офіцерського складу.


31.03.2017 р. - Заява ФПУ з приводу рішення НКРЕКП про підвищення тарифів на послуги транспортування та розподілу природного газу

gaz

 

Федерація профспілок України висловлює категоричний протест проти ухваленого 28 березня 2017 року рішення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) «Про встановлення тарифів на послуги транспортування та розподілу природного газу».

Грубо нехтуючи положеннями Генеральної угоди, рішеннями Національної тристоронньої соціально-економічної ради, дорученнями Уряду, принципами соціального діалогу, регулятором, без обговорення з соціальними партнерами, за декілька днів до вступу в силу, вчергове ухвалено рішення, що несе загрозу для добробуту громадян, економічної і соціальної стабільності держави.

Встановлення фіксованої «абонплати» для населення та промисловості за користування газотранспортними та газорозподільними мережами, що є стратегічним інфраструктурним ресурсом держави, вчергове здорожчать вартість енергоносіїв, зведуть нанівець всі зусилля з енергозбереження та диверсифікації енергоносіїв, стануть черговим бар’єром соціально-економічного оздоровлення України.

Профспілки вимагають:

- негайного скасування прийнятого НКРЕКП рішення та накладення мораторію на підвищення ціни на газ та тарифів на житлово-комунальні послуги без проведення належного громадського обговорення та погодження із соціальними партнерами;

- притягнення до відповідальності винних посадових осіб НКРЕКП аж до їх звільнення із займаних посад;

- широкого обговорення національної тарифної політики в Парламенті та Уряді із залученням громадськості, експертів, сторін соціального діалогу.

В разі нехтування цими вимогами, ФПУ разом з іншими профоб’єднаннями і громадськими організаціями рішуче виступить на захист інтересів спілчан, включаючи ініціювання масових акцій протесту.

  

Копія звернення до Голови НКРЕКП Вовка Д.В. та Першого віце-прем'єр-міністра – Міністра економічного розвитку і торгівлі України, голови Міжвідомчої робочої групи з опрацювання пропозицій щодо перегляду цін на природний газ Кубіва С.І. додається.


28.03.2017 р. - Мінсоцполітики врахує пропозиції Профспілки щодо виплати соціальних стипендій студентам

ЦК Профспілки отримано відповідь Міністерства соціальної політики України щодо врахуванняпропозицій Профспілки при внесенні змін до постанови Уряду «Деякі питання виплати соціальних стипендій студентам (курсантам) вищих навчальних закладів».

Мінсоцполітики повідомляє, що запропоновані зміни враховані під час розробки проекту Урядового рішення про внесення змін до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати соціальних стипендій студентам (курсантам) вищих навчальних закладів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 20І6 року № 1045.


Завантажити документ vdpovd-mnsocpoltiki.pdf [26,94 Kb] (Скачувань: 7) 
Переглянути документ онлайн 

23.03.2017 р. - Міська влада роз’яснює студентам та співробітникам НГУ нововведення у Дніпрі

22 березня до Національного гірничого університету завітала виконуюча обов’язки заступника дніпровського міського голови Яніка Борисівна Меріло з навчальним проектом про стан впровадження концепції електронного врядування у м. Дніпро.

 

Яніка Борисівна зробила презентацію щодо поточного стану впровадження новітніх інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ), що допомагатимуть вдосконалювати якість врядування, покращать взаємодію влади та громадян й сприятимуть розвитку соціальних інновацій в Україні.
IMG_4020.jpg 


У рамках візиту пані Янікою були представлені на розсуд студентів та співробітників НГУ основні нововведення, серед яких:

• «Картка Дніпрянина» - це картка, що є документом візуальної ідентифікації та має доступ через MobileID до електронних послуг, QR-код для надання пільг та послуг.

• «Соціальний інспектор» - це ресурс, на якому можна дізнатись звідки беруться і на що витрачаються кошти місцевих бюджетів;

• «Єдина система місцевих петицій» - це ресурс, який забезпечує високий рівень якості обслуговування громадян з боку органів місцевого самоврядування щодо подання електронних петицій;

• «Прозоре Дніпро» - це інформаційний ресурс, де користувачі можуть дивитись і завантажувати типові договори і потрібну для закупівель інформацією з метою уникнення порушень;Бізнес-інкубатор НГУ щиро вдячний студентам та співробітникам НГУ за цікавість, виявлену до цього заходу, та сподівається на подальшу плідну взаємовигідну співпрацю із представниками спільноти нашого Університету, зацікавленими у впровадженні новітніх знань та технологій на теренах Гірничого.

 

Інформація надана ЦРП «Бізнес-інкубатор НГУ

ІАЦ НГУ

Фото відеостудії «Юність»


22.03.2017 р. - Діяльність Профспілки в умовах реформування освіти

Соціально-економічний стан в галузі освіти, «Нова українська школа» та концептуальні засади реформування загальної середньої освіти, проблемні питання діяльності організаційних ланок Профспілки в умовах функціонування об’єднаних територіальних громад і опорні школи – основні питання, що були взяті до обговорення під час круглого столу «Актуальні питання діяльності Профспілки в сучасних умовах». Круглий стіл відбувся 22 березня 2017 року у Києві за участі голів організаційних ланок з усієї України.

Голова Профспілки працівників освіти і науки України Георгій Труханов, відкриваючи роботу заходу, наголосив, що під час реформування галузі, мінімізація фінансових інвестицій у освіту – не є шляхом розвитку та поступу. «…І ми повинні використовувати ефективні та дієві інструменти конструктивної співпраці із владою задля захисту прав та інтересів освітян та студентства, а соціальний діалог має повноцінно відбуватися на усіх рівнях», – підкреслив керівник організації.

До обговорення долучилися голови територіальних організацій, які передали тривожні сигнали, які супроводжують впровадження новацій. Насамперед, це відсутність законодавчої бази та ряд інших перепон, які потребують першочергових дій центральних органів законодавчої та виконавчої влади.

Так, на думку керівників обласних профспілкових організацій, доступності та якості освіти аж ніяк не сприяють відсутність інфраструктури та доріг в країні, слабка матеріально-технічна база шкіл, в яку роками не вкладалися державні кошти через урізання та скорочення видатків на ці потреби, не зовсім компетентний керівний склад керівників управлінь освітою у новостворених ОТГ та інші. 

Дискусію було продовжено на засіданні Президії ЦК Профспілки, яка розпочалася одразу після круглого столу.

Заступник Голови Профспілки Любов Гарбаренко доповіла про імплементацію змін до Статуту Профспілки в умовах децентралізації влади, реформування освітньої галузі, змін в податковому законодавстві. Зокрема, вона зазначила, що сьогодні у 24 областях вже створено і діють 366 об’єднаних територіальних громад. У 355 ОТГ є організаційні ланки та збережена структура побудови галузевої Профспілки. Любов Гарбаренко також підкреслила, що питання діяльності оргланок Профспілки в умовах децентралізації перебуває під постійною увагою виборних органів усіх рівнів.

Далі президія заслухала інформацію про основні статистичні дані Профспілки працівників освіти і науки України за 2016 рік.

Так, станом на 1 січня 2017 року територіальними організаціями Профспілки є 24 обласні та Київська міська організація, а Профспілка освітян об’єднує понад 1 мільйон 644 тисячі працівників галузі та студентства.  

На завершення роботи учасники дійшли висновку, що реформування освіти – неминуча частина життя суспільства. Профспілка у свою чергу повинна реагувати на усі виклики, працювати на перспективу й забезпечувати соціально-економічний захист спілчан повною мірою!

КР6


20.03.2017 р. - Трудовий кодекс України підготовлений до другого читання

Комітет Верховної Ради України з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення 15 березня 2017 року підтримав підготовлений до другого читання проект Трудового кодексу України (реєстр. №1658) та рекомендував Парламенту прийняти його в другому читанні та в цілому як Закон.

Верховна Рада України у першому читанні прийняла новий проект Трудового кодексу України у листопаді 2015 року. Для доопрацювання законопроекту була створена спеціальна робоча група, до якої увійшли представники держави, профспілок, організації роботодавців, громадськості, а також експерти та науковці.

Попередньо, перед засіданням Комітету, були проведені консультації між усіма сторонами задля напрацювання компромісного документу із дотриманням балансу інтересів сторін трудових відносин.

За інформацією Федерації профспілок України враховано пропозиції профспілок щодо:

– права працівника відмовитися від виконання роботи у зв’язку з невиплатою заробітної плати в установлений строк або не у повному розмірі (тимчасове припинення роботи не може бути підставою для відсторонення працівника від роботи або звільнення);

– при обчисленні заробітної плати не враховуватимуться до мінімальної заробітної плати доплати: за роботу у важких умовах і на роботах із шкідливими і небезпечними умовами праці; за суміщення; за роботу в нічний надурочний час;  премії до святкових, ювілейних дат; сума індексації заробітної плати; компенсація за порушення строків виплати заробітної плати.

У ході обговорення підготовлений проект Трудового кодексу був затверджений та рекомендований Верховній Раді до прийняття в другому читанні та в цілому.


Довідково

Верховна Рада України у першому читанні прийняла новий проект Трудового кодексу України 5 листопада 2015 року. Проект закону №1658 у першому читанні за основу підтримали 258 народних депутатів.

Кодекс законів про працю, який сьогодні врегульовує трудові відносини в Україні, був прийнятий у 1971 році.


17.03.2017 р. - Профспілки освітян – проти нестабільної зайнятості у сфері вищої освіти і науки

Днями низка профспілок працівників освіти в Європі провели заходи з нагоди Всесвітнього дня дій проти нестабільної зайнятості у сфері вищої освіти і науки, який відзначають 15 березня. Таку ініціативу Всесвітньої федерації наукових працівників підтримали кілька міжнародних асоціацій, а також профспілки освітян Франції, Португалії та інших країн. 

У блозі, присвяченому цьому дню, можна знайти історії про життя і працю дослідників, працівників вищої освіти без гарантій щодо майбутнього унестабільних, незахищених умовах. Їхні історії підкреслюють нагальну потребузмін для забезпечення більш справедливих, захищених і стабільних умов праці вданому секторі.

За місяць до Дня дій Федеральне міністерство освіти і науки Німеччини опублікувало доповідь про становище молодих вчених. Як повідомляє німецька профспілка працівників освіти, доповідьсвідчить про широке поширення практики укладання тимчасових трудових договорів– саме на таких умовах працюють 93% молодих науковців в німецьких університетахі 84% молодих співробітників науково-дослідних інститутів, які не входять в структури університетів. 

Більше того, дослідники всечастіше працюють неповний робочий день, причому жінок з неповною зайнятістюзначно більше ніж чоловіків. Внаслідок відсутності гарантованої зайнятостіприблизно половина жінок і 42% чоловіків, що працюють молодшими науковими співробітниками, не заводять дітей, хоча про своє небажання мати дітей заявляють лише 12% тих, хто починає працювати науковцями. У центрі уваги доповіді – питання сумісності сімейного життя та наукової кар'єри, і тут, яксвідчить доповідь, ситуація могла б бути значно кращою. З огляду на опубліковану доповідь, профспілка працівників освіти Німеччини запропонувала провести круглий стіл на тему «Належні умови зайнятості в сфері науки».

Проблема нестабільності зайнятості, відсутності гарантій зайнятості стосується працівників вищої освіти та науки в усіх країнах Європи. На конференції Європейського комітету профспілок освіти (ЄКПО) у грудні 2016 року було прийнято резолюцію «Підвищення статусу і визнання професії викладанняу системі вищої освіти», у якій підкреслюється необхідність домогтися поліпшення умов праці науковців і викладачів вищої освіти. 

У своєму позиційному документі щодо молодих науковців та аспірантів, ЄКПО вимагає справедливих і гарантованих умов праці для молодих дослідників, які тільки розпочинають свою кар’єру. 

ЄКПО і Європейська федерація роботодавців у сфері освіти виступили зі спільною декларацію щодо підтримки молодих науковців у системі вищої освіти в Європі, закликавши свої членські організації сприяти розширенню можливостей працевлаштування, мобільності молодих науковців, а також гендерній рівності та справедливості.


15.03.2017 р. - Профспілки – за справедливі тарифи та гідну оплату праці

 

IMG 7922

 

15 березня під головуванням Першого заступника Голови СПО об’єднань профспілок, заступника Голови ФПУ Олександра Шубіна відбулось розширене засідання Робочої групи СПО об’єднань профспілок з розгляду документів щодо питань зміни діючих тарифів (цін) для населення. У ході засідання розглянуто проект Наказу Мінінфраструктури «Про затвердження Тарифів на приймання та доставку вітчизняних періодичних друкованих видань за передплатою».

Представники УДППЗ «Укрпошта» проінформували присутніх про ситуацію з передплатою вітчизняних видань, її фінансовим забезпеченням та про економічне обґрунтування підвищення діючих тарифів на приймання та доставку вітчизняних періодичних друкованих видань за передплатою.

 

IMG 7920

 

Було зазначено, що індекс цін виробників, роботи та послуги яких використовуються підприємством для надання послуг поштового зв’язку за січень-грудень 2016 становив 35,7% (за даними Державної служби статистики України), прогноз на 2017 рік – 11,1%, Індекс споживчих цін за 2016 рік склав 112,4%, за січень 2017 року – 101,1%, лютий 2017 року - 101%.

Темпи щорічного зростання видавничої вартості газет значно перевищують рівень зростання вартості послуг зв’язку з розповсюдження періодичних видань. Найбільшу питому вагу в загальних витратах Укрпошти становлять витрати на оплату праці з нарахуваннями. Розмір законодавчо встановленої мінімальної заробітної плати у 2017 році стосовно до її розміру на 01.01.2016 (момент останнього підвищення тарифів) зріс у понад 2,3 рази (з 1378 грн до 3200 грн).

Крім того, середньомісячна заробітна плата одного листоноші у 2016 році (у штаті налічується 31 тис. листонош, а це 42% чисельності штатних працівників підприємства) в середньому становить 1874 грн, що менше від середньої по Україні – 6475 грн більше ніж у 3 рази.

Для доставки періодики задіяні близько 3 тис. одиниць автомобільного транспорту підприємства. Для перевезення пошти та друкованих видань транспортом долається відстань сумарний обсяг кілометражу якої складає понад 311,8 тис.км. Така діяльність потребує значних витрат. Так, тільки вартість 1 л бензину порівняно з 2015 роком зросла на 24,3% (з 16,63 грн до 20,67 грн).

Надання підприємствами послуг з розповсюдження періодичних друкованих видань за передплатою за тарифами, нижчими собівартості, та неотримання з Державного бюджету компенсації витрат на надання послуг за зниженими тарифами відповідно до частини 2 статті 9 Закону України «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів» призводить до зростання збитків від надання послуги з розповсюдження періодичних друкованих видань за передплатою.

Даним проектом наказу пропонується збільшити нинішній рівень тарифів у середньому на 48% та ввести їх в дію на передплату видань з доставкою з 01.07.2017. При тому для передплатників, які оформили передплату на рік, ціна доставки не зміниться.

 

IMG 7934

 

У разі зміни тарифів на приймання та доставку вітчизняних періодичних друкованих видань за передплатою за інформацією УДППЗ «Укрпошта»прогнозованими результатами буде сприяння зростанню доходів від надання послуг з приймання та доставки вітчизняних періодичних друкованих видань за передплатою та відповідно збільшення надходжень до державного та місцевих бюджетів, зменшення збитків від надання послуг з приймання та доставки періодичних друкованих видань за передплатою у 2017 році, впровадження соціальних заходів, спрямованих на підвищення заробітної плати працівників, насамперед листонош.

У той же час листом від 10.03.2017 № 02-50 Центральний комітет Професійної спілки працівників культури України не погодив проект наказуМінінфраструктури та зауважив, що збільшення тарифів на приймання та доставку вітчизняних періодичних друкованих видань за передплатою негативно позначиться на роботі таких бюджетних закладів культури, якими є бібліотеки. Особливо це стосується сільських бібліотек, які у більшості регіонів являються єдиними осередками отримання інформації для сільського населення.

 

IMG 7924

 

Крім того, вкрай низька купівельна спроможність населення, позбавить значну частину читачів можливості своєчасно отримувати якісну інформацію та новини, що є порушенням статті 34 Конституції України, якою передбачено право громадян на доступ до інформації.

Після обговорення цього питання на розширеному засіданні, було вирішено запропонувати СПО об’єднань профспілок підтримати проект Наказу Мінінфраструктури «Про затвердження Тарифів на приймання та доставку вітчизняних періодичних друкованих видань за передплатою» з застереженнями про те, що максимальну кількість коштів, отриманих від підвищення тарифів, спрямувати на підвищення оплати праці працівників УДППЗ «Укрпошта», а також підготувати відповідне звернення до місцевих органів влади з проханням матеріально підтримати місцеві бібліотеки в умовах підвищення діючих тарифів.

 Прес-центр ФПУ

 

 14.03.2017 р. - Затверджено вимоги до оформлення дисертацій

Міністерство освіти і науки України спростило вимоги до оформлення списку використаних джерел у дисертації, унормувало питання використання мов при написанні роботи та додало до структури дисертації анотацію.

Такі зміни передбачені Наказом Міністерства освіти і науки України від 12 січня 2017 року № 40 (зареєстровано в Мінюсті 3 лютого 2017 р. № 155/30023).

Незважаючи на нові вимоги, переробляти вже написані роботи не потрібно – нововведення не поширюються на дисертації, що подані до спеціалізованих вчених рад до набрання чинності наказом Міністерства освіти і науки України від 12 січня 2017 року № 40.

За новими правилами підготовка дисертації має бути державною мовою та за бажанням здобувача – англійською або іншою мовою, пов’язаною з предметом дослідження. При цьому обов’язково потрібно буде подати переклад роботи до спеціалізованої вченої ради. Анотація подаватиметься державною та англійською мовами, а також третьою мовою, пов’язаною з предметом дослідження.

Простішими стають вимоги до оформлення списку використаних джерел у дисертації. Зокрема, на вибір можна використовувати Національний стандарт України «Інформація та документація. Бібліографічне посилання. Загальні положення та правила складання. ДСТУ 8302:2015» або один зі стилів, віднесених до рекомендованого переліку стилів оформлення списку наукових публікацій, що є загальновживаними у закордонній практиці оформлення наукових праць.

Наказ набув чинності з 10 березня 2017 року.


13.03.2017 р. - Дитячому оздоровленню – особливу увагу профспілок

ДЕ

 

Нині нагальною потребою для дитячих оздоровчих таборів та профспілкових організацій України є здійснення заходів, які б могли стримати вартість дитячої оздоровчої путівки. Адже прогнозується, що у 2017 році вона ще зросте на 25-30 % і стане фінансово недоступною для більшості батьків через їхню неспроможність оплатити високу вартість дитячої путівки. Такі факти наводилися під час робочої наради щодо проблемних питань з оздоровлення дітей влітку 2017 року, що відбулась 10 березня. У неї взяли участь представники Міністерства соціальної політики, ряду всеукраїнських галузевих профспілкових організацій та регіональних профоб’єднань, апарату Федерації профспілок України. Вів нараду заступник Голови ФПУ Євген Драп’ятий.

 

ДЕТИ

 

У своєму вступному слові Євген Драпятий наголосив на важливості та актуальності питання, що розглядалося під час наради. На жаль, зазначив він, це питання у сучасних складних соціально-економічних умовах дійсно стає гострою проблемою. Залишається болючою темою питання фінансування дитячого оздоровлення та відпочинку. А загострюють її ще й суто суб’єктивні фактори, коли ряд чиновників різного рівня не виконують свої обов’язки по забезпеченню належного відпочинку дітей та юнаків.

 

ДЕТИ1

 

Заступник директора Департаменту оздоровлення та санаторно-курортного лікування - начальник відділу нормативно-методичного забезпечення оздоровлення та відпочинку дітей Мінсоцполітики Юрій Древаль проінформував присутніх про ситуацію з оздоровленням та відпочинком дітей, підбив підсумки оздоровчої кампанії за 2016 рік та розповів про перспективи 2017 року. Він зазначив: позиція Міністерства однозначна: ми маємо шукати та знаходити нові ефективні шляхи вирішення проблеми дитячого оздоровлення та відпочинку.

 

ДЕТИ4

 

У виступах учасників заходу зазначалось: особливо болісною ця проблема є для працівників бюджетних установ та організацій, які мають невисоку заробітну плату, а роботодавець не в змозі їм допомогти в оплаті дитячої оздоровчої путівки, бо бюджети цих установ не передбачають коштів, які можна було би спрямувати на дитяче оздоровлення. Тому це питання не може бути врегульоване через колдоговір, як це мало би бути за законодавством. Через занизький рівень зарплати бюджетників, їхні профспілкові внески також є замалими і тому профспілкові комітети мало чим можуть допомогти батькам - членам їхньої профспілки в оплаті дитячої путівки.

Наголошувалось також на тому, що дитячі оздоровчі табори занепокоєні загрозою свого закриття через прогнозоване зменшення попиту на дитячі путівки внаслідок їхньої високої вартості.

 

ДЕТИ2

 

Зазначимо, що на робочій нараді обговорено можливі шляхи та дії ФПУ, її членських організацій задля налагодження ефективної роботи дитячих оздоровчих таборів, стримування вартості росту дитячих путівок чи пошуку інших можливостей для оздоровлення дітей влітку 2017 року.

 

Що ж треба зробити спільними зусиллями для сприяння належного проведення літнього оздоровчого періоду? На думку профспілок та керівників дитячих оздоровчих таборів, найбільш актуальними діями у цьому процесі можуть стати:

-                    повернення коштів Фонду соціального страхування на часткову компенсацію дитячим оздоровчим закладам витрат на харчування дітей;

-                    сприяння ФПУ в направленні медичних працівників для роботи в дитячих оздоровчих таборах протягом літа з частковим фінансуванням їхньої заробітної плати за рахунок коштів самої установи охорони здоров’я.

-                    встановлення пільг з оплати податку на землю та податку на житлові приміщення, пільгових цін на електроенергію та комунальні послуги

-                    перехід від тендерної системи закупівлі путівок на конкурсу систему без витрат дитячих таборів на участь у проведенні тендерів;

-                    допомога дитячим оздоровчим таборам шляхом фінансової участі у підготовці таборів до літнього оздоровчого сезону з боку органів місцевого самоврядування та профспілкових організацій.

 

 

 

Департамент профспілкового руху та зв’язків з громадськими організаціями

Прес-центр ФПУ03.03.2017 р. - СПІВЧУТТЯ

e9375e25a16f42d447be4ddf554421d060bfdfed

 

Федерація профспілок України висловлює глибоке співчуття родинам та близьким загиблих гірників в аварії 2 березня 2017 року на шахті №10 «Степова» державного підприємства Львіввугілля.

Приголомшені цим трагічним випадком, і в глибокій скорботі розділяємо біль та гіркоту втрати.

Світла пам’ять загиблим. Якнайшвидшого одужання - постраждалим.

 

03.03.2017 р. - Затверджено паспорт бюджетної програми на 2017 рік для ВНЗ ІІІ і ІV рівнів акредитації

Спільним наказом Міністерства освіти і науки України та Міністерства фінансів 1 березня 2017 року затверджено паспорт бюджетної програми КПКВК 2201160 «Підготовка кадрів вищими навчальними закладами ІІІ і ІV рівнів акредитації та забезпечення діяльності їх баз практики».

Затвердження цього документу забезпечить в повному обсязі виплату заробітної плати працівникам та стипендії студентам вищих навчальних закладів.

 

 

02.03.2017 р. - Щодо останнього прийому на здобуття рівня освіти «молодший спеціаліст»

До ЦК Профспілки надійшов лист-відповідь із Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти щодо необхідності надання права здійснювати підготовку за освітньо-кваліфікаційним рівнем «молодший спеціаліст» училищам, технікумам, коледжам, які на сьогодні відносяться до вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації.

Перший заступник Голови Комітету О.В. Співаковський повідомляє, що Комітет на своєму засіданні 8 лютого 2017 року (протокол № 56), розглянувши проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про вищу освіту» щодо освітньо- кваліфікаційного рівня «молодший спеціаліст» (доопрацьований) (реєстр. № 5240), внесений народними депутатами України Марченком О.О., Співаковським О.В., Литвином В.М., Кремінем Т.Д., Тимошенко Ю.В., Ляшком О.В., Іллєнком А.Ю., Безбахом Я.Я., Левченком Ю.В., Кириленком І.Г., Осуховським О.І., Супруненком О.І., Білозір О.В., вирішив рекомендувати Верховній Раді України вищезазначений законопроект прийняти за основу і в цілому як Закон.

Законопроектом пропонується проводити останній прийом на здобуття освіти за освітньо-кваліфікаційним рівнем молодшого спеціаліста у 2019 році.


Завантажити повний текст відповіді vru_mol_spec.pdf [41,02 Kb] (Скачувань: 1) 
Переглянути документ онлайн 


02.03.2017 р. - ПОЗИЦІЯ ПРОФСПІЛОК. Григорій Осовий: «Ми не можемо підтримувати дії, які суперечать інтересам людини праці»

КАБ

 

Кабінет Міністрів України на засіданні у середу, 1 березня, ухвалив постанову «Про затвердження Порядку переміщення товарів до району або з району проведення антитерористичної операції», внесену Службою безпеки України.

Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман під час засідання зазначив: визначено мінімальний перелік необхідних компонентів і матеріалів, які мають використовуватися для гірничо-металургійного комплексу та енергетики країни. «Це той необхідний критичний мінімум, який потрібен для того, щоб в українських оселях було тепло, світло, і не тільки в оселях, а й лікарнях, школах, на підприємствах, щоб наш гірничо-металургійний комплекс працював на економіку України і усі підприємства, які працюють у цьому комплексі, були зареєстровані тільки в Україні і сплачували податки за законодавством України, - зазначив він. - Українці не мають від цього страждати, це наше завдання. Володимир Гройсманнаголосив, що не може бути жодного незаконного переміщення товарів будь-якої контрабандної складової. Він зазначив: до процесу контролю за переміщенням товарів має бути залучена громадськість.

 

КАБ1

 

«Нам потрібно побудувати ефективний контроль за переміщенням товарів, і цей контроль має бути із залученням громадськості, волонтерського руху, щоб ми отримали максимальну прозорість у цьому процесі, - наголосив він. - Рішення передбачає встановлення контрольних пунктів, які будуть відстежувати переміщення товарів відповідно до прийнятого рішення. Все те, що буде в переліку, буде дозволено, все інше – заборонене. Пропонується усім зацікавленим – АТЦ, МВС, СБУ, Міністерству оборони, Міністерству з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб, адміністрації Державної прикордонної служби, Національній поліції, ДФС за участю громадськості, і я би додав сюди українських волонтерів, які постійно перебувають у зоні АТО і є за визначенням абсолютно чесними - забезпечити у контрольних пунктах в'їзду/виїзду протидію незаконному переміщенню товарів, у тому числі тих, що визначені у встановленому порядку гуманітарною допомогою до району або з району проведення АТО через лінію зіткнення або в її межах».

Глава Уряду зазначив, що за місяць після початку реалізації рішення необхідно провести публічний аналіз його виконання: «що, як зроблено, де були проблеми, щоб ці проблеми не допускати». «Це буде чесний діалог в інтересах України і українців», - сказав він.

«Профспілки з розумінням ставляться до дії Уряду щодо забезпечення енергетичної незалежності України зокрема ситуації з розблокуванням енергетичної блокади на Донбасі в розпал опалювального сезону», - заявив Голова СПО об’єднань профспілок, Голова ФПУ Григорій Осовий, коментуючи це рішення Кабінету міністрів.

Як підкреслив Григорій Осовий, з одного боку зрозуміле прагнення пікетувальників привернули увагу влади до того, що через зони розмежування на Сході країни відбуваються переміщення не тільки вкрай необхідної для ресурсозабезпечення та енергетичної незалежності продукції, але, є таке передбачення, що там відбувається жвава торгівля всім і вся. Що, зрозуміло, не може сприйматися громадянскьки суспілсьвто, як звичайне явище, бо мова йде про торгівлю з так званими ДНР та ЛНР. І владі треба було давно тут навести лад, поставити заслін тіньовому обороту, на якому нагрівають руки ділки.

 

КАБ2

 

Але, наголосив Голова ФПУ, профспілки не підтримують ті дії пікетувальників, які спрямовані на підрив економіки країни, зупинку підприємств, провокують безробіття та невиплати зарплат десяткам тисяч працівників. Це не може не турбувати профспілки, головним завданням яких саме і є ефективний захист соціально-економічних прав та інтересів людини праці. Тим більш, що про збитки, що наносить виробництву та працівникам така блокада, свідчать звернення трудових колективів, зокрема металургійної галузі. Ми категорично проти того, що в умовах, коли країна ледь-ледь почала показувати ознаки оживлення економіки, відбуваються спроби повернути її до кризи, нестабільності, хаосу, проти будь-яких радикальних дій, що призводять до погіршення становища працюючих.

До того ж, зазначив Григорій Осовий, такі дії організаторів блокади ведуть до порушення конституційних прав не тільки працюючих, але й інших громадян. Оскільки зменшується подача електроенергії, тепла, гарячої води у кожну оселю. , соціально-економічні права людей на працю та гідну її оплату. «Коли профспілки готують та проводять масові акції, ми завжди відносимось до цього зважено, з урахуванням необхідності дотримання конституційних прав людей, - підкреслив він. – Тому ми категорично проти, коли ці права порушуються та ігноруються».

Свою позицію з цього приводу висловила також Профспілка металургів і гірників України. У зверненні наголошується, що «ця протизаконна акція здатна завдати серйозної шкоди української державі, незважаючи на нібито благі цілі, декларовані її організаторами». Як зазначають автори звернення, «падіння загального рівня промислового виробництва позначиться на зайнятості та доходах населення у масштабах усієї країни».

 Прес-центр ФПУ

Фото Прес-служби Кабінету міністрів України

 

01.03.2017 р. - Індекс споживчих цін у січні 2017 року

За інформацією Державної служби статистики, індекс споживчих цін на товари та послуги у січні 2017 року склав 101,1% у порівнянні з груднем, – повідомляє Державна служба статистики України.

У річному вираженні (до січня попереднього року) споживчі ціни виросли на 12,6%.


 


28.02.2017 р. - Мінфін розблокував виплату академічних стипендій студентам

Спільним наказом Міністерства освіти і науки України та Міністерства фінансів затверджено паспорт бюджетної програми на виплату академічних стипендій.

Наказ за номером 304/282 від 24 лютого 2017 року, яким затвердили паспорт бюджетної програми на 2017 рік Міністерства освіти і науки України за КПКВК 2201190 «Виплата академічних стипендій студентам (курсантам) вищих навчальних закладів», було направлено до вишів.

Загальна сума коштів, передбачених на виплату академічних стипендій, відповідно до цього документу, складає 3.985.722,5 тисяч гривень. Тепер університети зможуть виплатити студентам стипендію за лютий, хоч і з невеликою затримкою.

Як уже повідомлялося, ЦК Профспілки працівників освіти і науки України спрямував звернення до Міністерства освіти і науки України з приводу вжиття термінових дій для затвердження паспортів бюджетних програм, адже зволікання з цим документом призводить до затримки виплати стипендії студентам вищих навчальних закладів та заробітної плати працівникам.


 


27.02.02017 р. - Профспілка вимагає затвердження паспортів бюджетних програм для ВНЗ

ЦК Профспілки працівників освіти і науки України спрямував звернення до Міністерства освіти і науки України з приводу вжиття термінових дій для затвердження паспортів бюджетних програм «Підготовка кадрів вищими навчальними закладами III і IV рівнів акредитації та забезпечення діяльності їх баз практики» і «Підготовка кадрів вищими навчальними закладами I і II рівнів акредитації та забезпечення діяльності їх баз практики».

Як зазначається у зверненнях на адресу ЦК Профспілки, затримка затримки виплати заробітної плати працівникам та стипендії студентам вищих навчальних закладів пов’язана з зволіканням у поданні міністерством до Державного казначейства України паспортів бюджетних програм. Зокрема йдеться про бюджетні програми «Підготовка кадрів вищими навчальними закладами III і IV рівнів акредитації та забезпечення діяльності їх баз практики» та «Підготовка кадрів вищими навчальними закладами I і II рівнів акредитації та забезпечення діяльності їх баз практики».

Внаслідок цього працівники ВНЗ отримали лише аванс за лютий 2017 року. Стипендію змогли отримати студенти лише тих навчальних закладів, де відповідно до порядку вона виплачується до 18 лютого.

Призупинення ж фінансових операцій ВНЗ щодо сплати податків, внесків, оплати рахунків за отримані послуги та товари загрожує заборгованістю вишів перед державою, фондами та постачальниками.

Профспілка наголошує, що своєчасність затвердження паспортів бюджетних програм головними розпорядниками бюджетних коштів вимагається пунктом 5 статті 22 Бюджетного кодексу України.


 Завантажити звернення mon_pasporti_2107-1.pdf [263,33 Kb] (Скачувань: 29) 
Переглянути документ онлайн 

23.02.2017 р. - Нове у стипендіальному забезпеченні

На численні звернення щодо порядку призначення стипендій та їх розмірів у зв’язку зі зміною законодавства про стипендіальне забезпеченняПрофспілка працівників освіти і науки України надає роз’яснення.

Згідно з пунктом 4 статті 62 Закону України «Про вищу освіту» соціальні стипендії призначаються студентам вищого навчального закладу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Порядок призначення і виплати стипендій (з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1050 «Деякі питання стипендіального забезпечення), затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2004 № 882 (далі Порядок).

Соціальна стипендія

Відповідно до зазначеної вище статті закону «Про вищу освіту» студенти вищого навчального закладу з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також студенти (курсанти) вищого навчального закладу, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків, мають гарантоване право на отримання соціальної стипендії, у тому числі у разі отримання академічної стипендії.

Норма щодо гарантованого права студентів з числа дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, а також осіб, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків, на отримання соціальної стипендії незалежно від отримання академічної стипендії передбачена пунктом 22 зазначеного Порядку із змінами.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1050 «Деякі питання стипендіального забезпечення» установлено, що вищі навчальні заклади призначають стипендії відповідно до встановленого порядку з першого числа місяця, наступного за датою закінчення семестрового контролю за перший семестр 2016/17 навчального року.

Відповідно до пункту 20 Порядку соціальна стипендія в обов'язковому порядку виплачується студентам вищих навчальних закладів, зокрема з числа дітей-сиріт, які за результатами навчального семестру не мають академічної заборгованості, незадовільних результатів навчання, включені до рейтингу відповідно до цього Порядку.

Відповідно до пункту 6 Порядку стипендії студентам вищих навчальних закладів виплачуються один раз на місяць і призначаються з першого числа місяця, що настає після закінчення семестрового контролю згідно з навчальним планом, на період до визначення результатів наступного семестрового контролю.

Згідно з пунктом 13 Порядку для осіб, які протягом навчального семестру до початку поточного семестрового контролю з будь-якого навчального предмета (дисципліни) набрали меншу кількість балів, ніж визначена у навчальному закладі межа незадовільного навчання, за рішенням керівника навчального закладу може встановлюватися строк, протягом якого вони можуть покращити результати навчання, але не більш як до дати початку наступного навчального семестру згідно з навчальним планом за відповідною спеціальністю (напрямом підготовки). У разі коли у визначений строк академічна заборгованість не ліквідована, здобувач вищої освіти підлягає відрахуванню з числа осіб, які навчаються за державним замовленням.

Отже, оскільки стипендія, зокрема соціальна, відповідно до Порядку призначається на період до визначення результатів наступного семестрового контролю, то студент, який отримував соціальну стипендію, не позбавляється такого права у період ліквідації академічної заборгованості, але не більш як до дати початку наступного навчального семестру.

Відповідно до пункту 5 Порядку для вирішення питань щодо призначення та позбавлення академічної або соціальної стипендії (у тому числі спірних) студентам наказом керівника навчального закладу утворюються стипендіальні комісії, до складу яких входять представники первинних профспілкових організацій осіб, які навчаються. 

За поданням стипендіальної комісії керівник навчального закладу затверджує реєстр осіб, яким призначаються стипендії, в разі, коли рішення стипендіальної комісії не суперечить вимогам законодавства та правилам призначення стипендій відповідного навчального закладу.

Якщо в листі йдеться про студентів, яким соціальна стипендія була призначена у 2016 році, то до першого числа місяця, наступного за датою закінчення семестрового контролю за перший семестр 2016/17 навчального року, продовжує діяти порядок призначення стипендій, що діяв станом на 2016 рік.

Пунктом 18 Порядку призначення і виплати стипендій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2004 № 882, було передбачено, що студенти вищих навчальних закладів, які вперше претендували або поновлювали право на призначення соціальної стипендії, подавали стипендіальній комісії документи, що підтверджували їх право на отримання пільг та гарантій на стипендіальне забезпечення згідно з нормативно-правовими актами. Стипендіальна комісія протягом трьох робочих днів приймала рішення щодо призначення соціальної стипендії.

Тобто Порядком у попередній редакції не було обумовлено питання щодо виплати соціальної стипендії та термінів її призначення, зокрема за наявності у студентів академічної заборгованості.

Тому студентам з числа дітей-сиріт, які мали право на соціальні стипендії, до застосування нового Порядку має виплачуватися соціальна стипендія, зокрема й впродовж терміну ліквідації академічної заборгованості.

Розміри соціальної стипендії затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1045 «Деякі питання виплати соціальних стипендій студентам (курсантам) вищих навчальних закладів».

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України № 1045 встановлено, що для студентів вищих навчальних закладів, які звернуться у період з січня по квітень 2017 року за наданням соціальних стипендій, зазначені стипендії призначаються з 1 січня 2017 року на умовах, визначених у Порядку.

Відповідно до пункту 7 Порядку соціальна стипендія призначається починаючи з місяця звернення за її наданням. Студентам з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також студентів вищого навчального закладу, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків, соціальна стипендія виплачується щомісяця в розмірі 2000 гривень.

Академічна стипендія 

Стосовно розміру академічної стипендії студентів 6 курсу, які закінчують навчання у лютому 2017 року та мали останній семестровий контролю у червні 2016 року, повідомляємо наступне.

Розміри стипендій учнів професійно-технічних, студентів вищих навчальних закладів, наукових установ державної та комунальної форми власності, а також переможців, призерів та учасників інтелектуальних змагань, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1047.

Пунктом 1зазначеної постанови (із змінами, внесеними постановою  Кабінету Міністрів України від 25.01.2017 № 32) установлено, що ця постанова застосовується під час призначення стипендій відповідно до Порядку призначення і виплати стипендій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2004 р. № 882 «Питання стипендіального забезпечення».

Оскільки вищі навчальні заклади призначають стипендії відповідно до нового порядку з першого числа місяця, наступного за датою закінчення семестрового контролю за перший семестр 2016/17 навчального року, то студентам 6 курсу до закінчення навчання у лютому 2017 року стипендія має виплачуватися в розмірах, встановлених відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 8.10.2015 № 797 «Про внесення зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 5 березня 2008 р. № 165». 

Відповідно до цієї постанови студентам вищих навчальних закладів III-IV рівня акредитації, які навчаються за освітньо-кваліфікаційним рівнем «спеціаліст» або «магістр» стипендія виплачується в розмірі 825 гривень на місяць, та, крім того, виплачується належна сума індексації.23.02.2017 р. - Фінансування науки і освіти у 2017 році: засідання профільного Комітету

22 лютого 2017 року відбулося розширене засідання Комітету з питань науки і освіти Верховної Ради України, участь у якому взяли народні депутати – члени Комітету, Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич, заступники міністра фінансів, керівництво Національної академії наук України, національних галузевих академій наук України, профспілок, освітяни, науковці. Загалом на засіданні були присутні майже 300 осіб.

Першим із порядку денного розглядалося питання фінансового забезпечення науки і освіти у 2017 році. Насамперед було заслухано доповіді Міністра освіти і науки, Національної академії наук України, національних галузевих академії наук України.

У ході обговорення учасники засідання мали змогу задати питання профільному міністру, заступникам, а також надати свої пропозиції щодо поліпшення стану фінансування освітньої та наукової галузей та їх включення до проекту рішення Комітету.

За підсумками тривалої дискусії Комітет у рішенні зазначив, що стан фінансового забезпечення науки і освіти у 2017 році є таким, що не відповідає сучасним вимогам європейського законодавства, положенням чинних законів України та призводить до подальшої руйнації сфери науки і освіти, згортання наукових досліджень та підготовки професійних кадрів для народного господарства, падіння престижності та соціальної забезпеченості вчителів, педагогічних, науково-педагогічних та наукових працівників, міграції талановитої молоді за кордон та втрати можливостей становлення України як високорозвиненої, технологічної держави.

За результатами розгляду питання члени Комітету прийняли одноголосне рішення рекомендувати Кабінету Міністрів України вишукати додаткові кошти в обсязі 2 859 757,17 тис. гривень та підготувати у першому кварталі 2017 року пропозиції щодо внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2017 рік» у частині збільшення фінансування: Міністерства освіти і науки України на 1 078 615,0 тис. гривень, Національної академії наук України на 642 829,67 тис. гривень, Національної академії аграрних наук України на 336 037,4 тис. гривень, Національної академії медичних наук України на 648 621,6 тис. гривень, Національної академії педагогічних наук України на 9 910,4 тис. гривень, Національної академії правових наук України на 18 632,0 тис. гривень, Національної академії мистецтв України на 7911,1 тис. гривень, Міністерству оборони України на 17 200,0 тис. гривень.

Також у рішенні Комітету Кабінету Міністрів України та профільному міністерству рекомендовано здійснити низку інших заходів щодо нормативно-правового врегулювання проблемних питань фінансування сектору науки і освіти.

Також на засіданні було розглянуто проект Постанови Верховної Ради України «Про внесення змін до Постанови «Про встановлення іменних стипендій Верховної Ради України студентам вищих навчальних закладів» щодо збільшення розміру іменних стипендій Верховної Ради України» (№ 6117 від 22.02.2017 року). Цей проект було підготовлено народними депутатами України – членами Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти Олександром Співаковським, Іваном Кириленком, Тарасом Кремінем та Олексієм Скрипником.

Нормами проекту Постанови передбачено установити такі розміри іменних стипендій Верховної Ради України:

– для студентів вищих навчальних закладів I-II рівня акредитації, які навчаються за освітньо-кваліфікаційним рівнем «молодший спеціаліст» або «бакалавр», – 1800 гривень на місяць (зараз – 900 гривень);

– для студентів вищих навчальних закладів III-IV рівня акредитації, наукових установ, які навчаються за освітньо-кваліфікаційним рівнем «бакалавр», «спеціаліст» або «магістр», – 2300 гривень на місяць (зараз – 1200 гривень).

Автори проекту вважають, що прийняття цієї постанови надасть можливість забезпечити найталановитіших студентів гідною стипендією, підвищить їх статус та значною мірою сприятиме призупиненню відтоку найкращих студентів за кордон.

За результатами обговорення народні депутати України – члени Комітету прийняли одноголосне рішення рекомендувати Верховній Раді України прийняти цю постанову за основу і в цілому.

Комітет з питань науки і освіти своїм рішенням рекомендував Верховній Раді України провести 21 червня 2017 року парламентські слухання на тему: «Національна інноваційна система: стан та законодавче забезпечення розвитку» та внести на розгляд Парламенту проект відповідної постанови.


 
 

22.02.2017 р. - Триває відновлення Будинку профспілок у Києві

Три роки тому у Києві сталася пожежа у Будинку профспілок на майдані Незалежності. Як відомо, вогнем найбільше було знищено із 2 до 6 поверхів, обгоріли частина вікон в будинку, згорів екран, вийшов з ладу годинник.

Після завершення Революції Гідності будинок розпочав тривалий процес відновлення. Так, на першому етапі було проведено демонтаж зовнішніх конструкцій будівлі, що були пошкоджені пожежею й могли загрожувати безпеці людей. Вивезено тони сміття, яке залишилося після пожежі та демонтажу.

Наступним етапом став внутрішній огляд будівлі й експертиза щодо ступеню пошкодження об'єкту й стану несучих конструкцій. Згодом фахівці повідомили, що профспілковий дім підлягає капітальному ремонту і його можна відновити у архітектурному ансамблі майдану.

Федерацією профспілок України було укладено інвестиційний договір з підприємством-інвестором «IТТ-Нерухомість» (Київ) та будівельною компанією «Фенікс-груп», яка й стала генеральним підрядником виконання комплексу робіт. Як відомо, у рамках проекту, інвестор отримає у власність третину будівлі.

Днями відбулася черговий інформаційний візит до Будинку профспілок. Члени Ради ФПУ проінспектували найактивніші ділянки роботи на 5-9 поверхах, де вже зміцнено каркас будівлі, залито плити перекриття, облаштовуються перегородки з газоблоку, почищено ліфтові шахти тощо.

За словами фахівців будівельної компанії «Фенікс-груп» вага приміщень значно зменшилася через застосування сучасних технологій матеріалів, що сприятиме зниженню навантаження на фундамент та підвищить захищеність від пожеж, а також вібрацій, пов’язаних із транспортними розв’язками у центрі столиці.

До кінця цього року планується підсилити та відновити сходову частину, вежу будівлі й зробити фасад. Далі проводитиметься тендер на улаштування водопроводу, каналізації, опалення. Повна здача будинку запланована на 2018 рік.


21.02.2017 р. - КРУГЛИЙ СТІЛ. Реформа оплати праці – крок на шляху до соціальної справедливості

КР

 

20 лютого з нагоди Всесвітнього дня соціальної справедливості у столичному готелі «Турист» відбувся круглий стіл «Реформа оплати праці. Перші результати та подальші дії». Він пройшов з ініціативи Федерації профспілок України за участі соціальних партнерів. Символічно, що Всесвітній день соціальної справедливості співпадає с Днем Героїв Небесної сотні, які віддали своє життя саме за досягнення соціальної справедливості.

 

КР1

 

У заході взяли участь Голова СПО об’єднань профспілок, Голова ФПУ Григорій Осовий, перший заступник Голови СПО об’єднань профспілок, заступник Голови ФПУОлександр Шубін, голова Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики Людмила Денисова, народний депутат України, представник Федерації профспілок України у Парламенті Сергій Каплін, Національний координатор МОП в Україні Сергій Савчук, перший заступник голови СПО сторони роботодавців на національному рівнеі Олексій Мірошниченко, представник центральних органів виконавчої влади, Секретаріату Національної тристоронньої соціально-економічної ради, СПО роботодавців України, профспілкових, наукових та громадських організацій, засобів масової інформації

 

КР2

 

Головне питання соціальної справедливості є забезпечення для громадян рівних можливостей. Про це заявив Голова СПО об’єднань профспілок, Голова Федерації профспілок України Григорій Осовий, відкриваючи засідання круглого столу.

Він підкреслив, що це питання надто глобальне для того, щоб в рамках одної дискусії його вирішити, але роль громадськості якраз полягає у тому, щоб привернути увагу всіх у нашій країні – і влади, і громадських організацій до того, яким є сьогодні стан забезпечення соціальної справедливості і рівних можливостей в Україні, що ми маємо робити, щоб змінити ситуацію на краще. «Цілком зрозуміло, що ми як профспілки, які опікуються ситуацією у сфері праці, насамперед приділяємо особливу увагу і ставимо на широке обговорення питання реформи оплати праці», - підкреслив він.

КР6

 

У виступах першого заступника Голови СПО об’єднань профспілок, заступника Голови ФПУ Олександра Шубіна, голови Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики Людмили Денисової мова йшла про необхідність розвивати та поглиблювати соціальний діалог з метою надійного та ефективного захисту законних прав та інтересів працівників, наполегливо відстоювати на всіх рівнях суспільного життя принципа соціальної справедлимвості.

 

КР8

 

Народний депутат України, представник Федерації профспілок України у Парламенті Сергій Каплін проінформував про ті кроки, що вже зроблено їм та парламентом на законодавчому рівні для підвищення рівня такої захищенності, а також про свої законодавчі ініціативи і про те, що ще планується зробити у цьому напрямі.

 

КР9

 

За підсумками обговорення цього питання прийнято Рекомендації учасників круглого столу «Реформа оплати праці. Перші результати та подальші дії» з нагоди Всесвітнього дня соціальної справедливості. Передбачено, що в них будуть конкретні та конструктивні пропозиції та вимоги до всіх гілок влади України, роботодавців, громадських організацій.

Зокрема в них міститься заклик: «лише об’єднання зусиль Президента України, Парламенту та Уряду, центральних та місцевих органів виконавчої влади, роботодавців та працівників, наукових та громадських організацій, спрямованих на досягнення соціальної справедливості у суспільстві на основі поваги до прав та законних інтересів громадян, підвищення рівня життя населення, соціальної стабільності в державі, забезпечення кожній людині гідних умов існування та ефективного соціального захисту, може забезпечити виконання нашою державою Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, Програми Гідної праці МОП для України на період 2016-2019 років, а також реалізацію державної політики у сфері боротьби з бідністю та дотримання гарантованих Конституцією України прав людини на достатній життєвий рівень для себе та своєї сім’ї».

 

КР10

 Прес-центр ФПУ


20.02.2017 р. - До Дня соціальної справедливості

1424358863 img0

 

Сьомий рік поспіль 20 лютого в Україні відзначається День соціальної справедливості, запроваджений за ініціативою ФПУ Указом Президента в 2011 році.

 

Відзначення цієї дати на державному рівні підтверджує прихильність України до загальновизнаних у світі принципів соціальної справедливості та активного впровадження в життя політики і стратегій, спрямованих на її забезпечення, має сприяти подальшому нарощуванню зусиль в області викорінювання бідності, забезпечення повної зайнятості, гідної роботи, рівноправності чоловіків і жінок, соціального добробуту і соціальної справедливості для всіх.

Цього можна досягти, в першу чергу, шляхом забезпечення гідної оплати праці.

Уряд зробив перший крок на цьому шляху, актуалізувавши вперше за останні 16 років набори продуктів харчування, непродовольчих товарів та послуг та Верховна Рада України на законодавчому рівні встановила мінімальну заробітну плату на оновленому прожитковому мінімумі у розмірі 3200 грн.

Цьому рішенню передували численні пропозиції профспілок до Держбюджету, зокрема, щодо обґрунтованого рівня мінімальної зарплати, профспілкові акції протесту з висуненням вимог до Кабінету Міністрів України та Верховної Ради України, профспілковий ультиматум до Верховної Ради та депутатських партій і груп тощо.

Разом з тим, підвищення вдвічі розміру мінімальної зарплати – це тільки перший крок на шляху реформування оплати праці.

Профспілки наголошують, що реформа оплати праці має відбуватися на засадах справедливого розподілу результатів та підвищення рівня оплати праці до стандартів ЄС з метою зростання престижності праці українців. Усунення нерівності, яка склалася сьогодні в оплаті праці керівників і ТОП-менеджерів та працівників на підприємствах, шляхом запровадження єдиних підходів до оплати праці, стимулювання до висококваліфікованої праці, забезпечення міжгалузевої диференціації в оплаті праці та конституційного права на своєчасне отримання заробітної плати є першочерговими завданнями на шляху реформування оплати праці.

Сьогодні українське суспільство, як ніколи, гостро відчуває потребу в утвердженні соціальної справедливості – багатократне зростання ціни на природний газ і тарифів на житлово-комунальні послуги стрімко поглиблюють прірву між заможними та малозабезпеченими верствами населення.

               Задля викорінення соціальної несправедливості, зміцнення соціального добробуту, широкомасштабного й стійкого економічного зростання, профспілки України домагаються від влади узгодження Урядової політики ціноутворення з політикою доходів населення, підвищення рівня прожиткового мінімуму для всіх соціальних і демографічних груп населення з урахуванням оновлених наборів, оскільки відповідно до норм ратифікованої Україною Конвенції МОП № 117 вся політика повинна, передусім, спрямовуватися на досягнення добробуту й розвитку населення.

           Прагнучи дотримання прав кожної людини, досягнення суспільної злагоди та європейського рівня громадян в ім’я українського народу та прийдешніх поколінь, профспілки України наголошують на об’єднанні зусиль органів виконавчої влади, організацій роботодавців і профспілок, представників прогресивної громадськості, науково-експертної думки у справі досягнення європейських гарантій в оплаті праці та своєчасній виплаті гідної заробітної плати кожному працюючому, належного рівня соціального захисту працівників, забезпечення рівного доступу всіх громадян до суспільних благ, соціальної справедливості та недискримінації, дотримання встановлених державою соціальних стандартів та гарантій.

               Федерація профспілок України закликає Президента України, Верховну Раду України, Кабінет Міністрів України, центральні та місцеві органи виконавчої влади, роботодавців та підприємців, громадські організації – спрямовувати спільні зусилля на забезпечення соціальної справедливості у суспільстві на основі поваги до прав та законних інтересів громадян, підвищення рівня життя населення, соціальної стабільності в державі, забезпечення кожній людині гідних умов існування та ефективного соціального захисту.

Вирішення цих питань сприятиме виконанню нашою державою Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, Програми Гідної праці МОП для України на період 2016-2019 років, а також реалізації державної політики у сфері боротьби з бідністю та забезпеченню гарантованих Конституцією України прав людини на достатній життєвий рівень для себе та своєї сім’ї.

 Наша спільна задача сьогодні – знайти шляхи мінімізації негативних наслідків прийнятих рішень та виробити спільні рекомендації, направлені на забезпечення гідного життя наших громадян!

  

14.02.2017 р. - РІВЕНЬ ІНФЛЯЦІЇ У ВИМІРІ «КИЇВСЬКОГО ТОРТУ»

1486202832

 

 

Експерти переконують, що рівень інфляції вимірюється не статистичними даними Міністерства фінансів, а цінами на славетний «Київський торт». Солодкий сувенір додав у ціні 78%. Нині його вартість зросла із 137 до 224 грн. Причини подорожчання цього кулінарного бренду столиці варто пошукати у відсутності цінового регулювання та політиці виробника. А що ж до інших лідерів подорожчання, доцільно проаналізувати урядову політику.

 

Аналітики продуктового ринку вже створили «рейтинг» продуктів, що найбільше подорожчали впродовж 2016 року. Так от: другу сходинку посіли алкогольні вироби. Наразі літр горілки коштує майже 150 грн. Експерти попереджають, що урядові дії на прозорість спиртового ринку вплинули вкрай негативно, що призвело до появи нових «горілчаних королів».

На третьому місці рейтингу вартісних продуктів харчування – тверді сири. Ціни додали практично до 50%. Парадокс: Україна втратила один з найбільших ринків збуту – російський, однак ціни на сири продовжують зростати щомісяця. Кажуть, що це через подо рожчання сировини та високу прибутковість випуску сирних продуктів. Різниця між імпортним та продуктом вітчизняних виробників незначна, у межах 20%.

 Серед так званих соціальних продуктів по-справжньому «золотими» стали минулого року курячі яйця. Їх вартість коливається в межах 20–26 грн за десяток. На початку року ціна не перевищувала 15 грн за десять курячих яєць.

Подорожчало й вершкове масло. Якщо пачка 200 г на початку 2016 року коштувала 19 грн, то наприкінці ціна сягнула 26 грн, себто подорожчала більш ніж на третину. Такою ж «золотою» стає і риба. Про червоні сорти риби взагалі не йдеться. Вартість «елітного» продукту сягає 500 грн за кг. Ціна кілограма «бюджетних» сортів додала 25%.

Загалом впродовж минулого року ціни на споживчому ринку зросли на 12,4%. Експерти підрахували, що із 23 основних продуктів харчування подорожчали 19. Тенденція до подорожчання всіх видів харчових продуктів збережеться й нинішнього року. Такий прогноз роблять експерти аграрного ринку. Якщо нині всі великі супермаркети вказують ціну за 100 г продукту, не виключено, що досить скоро ми будемо спостерігати іншу картину: цінник позначатиме його ціну за 1 г.

«Підвищення цін на продукти харчування нинішнього року, – стверджує генеральний директор Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко, – буде перевищувати інфляцію на 2–3%. Це тому, що більш швидкими темпами дорожчає те, що користується переважним попитом. Сьогодні це не одяг, не електроніка, не нерухомість і не послуги. Це продукти харчування, і насамперед – недорогі». Загалом уже на початку 2017 року інфляція в країні прискориться. Такий прогноз оприлюднило Міністерство економічного розвитку. 

Газета "ПРОФСПІЛКОВІ ВІСТІ"


13.02.2017 р. - Підвищення тарифних розрядів педагогічним працівникам

ЦК Профспілки працівників освіти і науки України подає для інформування і для використання у роботі наказ Міністерства освіти і науки України від 20.01.2017  № 81 «Про внесення змін до наказу Міністерства освіти і науки України від 26 вересня 2005 року № 557», що пройшов державну реєстрацію в Міністерстві юстиції України 30 січня 2017 року за № 128/29996.

У наказі, зокрема, вказано, що пунктом 2 наказу керівників навчальних закладів і установ освіти зобов’язано забезпечити встановлення з 1 січня 2017 року в штатних розписах нових розмірів посадових окладів та ставок заробітної плати, визначених виходячи з розміру посадового окладу працівника 1 тарифного розряду Єдиної тарифної сітки, встановленого у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який на 1 січня 2017 року затверджено на рівні 1600 гривень.

При цьому зазначається, що підвищення розмірів посадових окладів та ставок заробітної плати з 1 січня 2017 року на 2 тарифні розряди має бути забезпечено педагогічним працівникам навчальних закладів, які фінансуються за рахунок освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам.

Згідно зі статтею 1032 Бюджетного кодексу України освітня субвенція спрямовується на оплату праці з нарахуваннями всіх педагогічних працівників у таких типах навчальних закладів:

1) загальноосвітні навчальні заклади усіх ступенів;

2) шкільні відділення навчально-виховних комплексів «дошкільний навчальний заклад-загальноосвітній навчальний заклад», «загальноосвітній навчальний заклад-дошкільний навчальний заклад»;

3) спеціалізовані школи (школи-інтернати), включаючи школи-інтернати з поглибленим вивченням окремих предметів і курсів для поглибленої підготовки дітей в галузі науки і мистецтв, фізичної культури і спорту, інших галузях, ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою; ліцеї (ліцеї-інтернати); гімназії (гімназії-інтернати); колегіуми (колегіуми-інтернати);

4) вечірні (змінні) школи;

5) загальноосвітні навчальні заклади для громадян, які потребують соціальної допомоги та реабілітації: загальноосвітні школи-інтернати, загальноосвітні санаторні школи-інтернати; спеціальні загальноосвітні школи-інтернати; загальноосвітні навчальні заклади для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, дитячі будинки (крім дитячих будинків сімейного типу, прийомних сімей та сімей патронатних вихователів);

6) спеціальні загальноосвітні навчальні заклади для дітей, які потребують корекції фізичного та/або розумового розвитку, навчально-реабілітаційні центри;

7) професійно-технічні навчальні заклади державної та комунальної власності в частині забезпечення видатків на здобуття повної загальної середньої освіти.

При цьому органам місцевого самоврядування надано можливість приймати власні рішення про підвищення на 2 тарифні розряди педагогічним працівникам навчальних закладів та установ освіти, зазначених у додатках, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 до наказу Міністерства освіти і науки України від 26.09.2005 року, у більш ранні терміни, до 1 вересня 2017 року.

Пунктом 2 наказу керівників також зобов’язано забезпечити диференціацію заробітної плати працівників, які отримують заробітну плату на рівні мінімальної у межах фонду оплати праці, шляхом встановлення доплат, надбавок, премій з урахуванням складності, відповідальності та умов виконуваної роботи, кваліфікації працівника, результатів його роботи.


Завантажити наказ nmo-81.pdf [663,45 Kb] (Скачувань: 414) 
Переглянути документ онлайн 

10.02.2017 р. - Доплати до мінімальної заробітної плати

ЦК Профспілки працівників освіти і науки України подає інформацію щодо доплат до мінімальної заробітної плати.

Лист подається на запити спілчан щодо включення доплати за роботу з дезінфікуючими засобами, заробітної плати за роботу за сумісництвом та інших виплат.

Завантажити лист doplati-do-mnm.pdf [267,35 Kb] (Скачувань: 371) 
Переглянути документ онлайн 


07.02.2017 р. - Профактивісти у Першого Віце-прем’єр-міністра України


2 main

 

У Кабінеті міністрів України відбулась робоча нарада у Першого Віце-прем’єр-міністра -Міністра економічного розвитку і торгівлі України Степана Кубіва за участю представників Федерації профспілок України.

 

Перший Віце-прем’єр-міністр Степан Кубів зустрівся з головами обласних, первинних профспілкових організацій підприємств хімічної та нафтохімічної промисловості, металургійної і вугледобувної галузей, сфер ЖКГ і АПК Дніпропетровщини. У зустрічі взяли участь Голова Спільного представницького органу об’єднань профспілок на національному рівні, Голова ФПУ Григорій Осовий, заступник Голови ФПУ Олександр Шубін,голова Профспілки працівників вугільної промисловості України Віктор Турманов, заступник Голови Профспілки трудящих металургійної і гірничодобувної промисловості України Олександр Рябко, голова Дніпропетровського обласного об’єднання профспілок Віталій Дубіль.

Під час наради було обговорено низку актуальних питань щодо діяльності та перспектив розвитку провідних галузей вітчизняної економіки, державної цінової і тарифної політики, ринку землі, діяльності агропромислових підприємств, питання держзамовлення на виробництво промислової продукції та розробки Програми державної підтримки фермерів.

Представники профспілок внесли пропозицій щодо можливих шляхів вирішення порушених проблем. Окремо було обговорено тему актуалізації списків 1, 2 та хід підготовки комплексного документу щодо охорони і безпеки праці. Сторони акцентували на необхідності більш ефективного соціального діалогу, зокрема у рамках реалізації Генугоди, НТСЕР і Комітету з питань розвитку промисловості.

Як запевнив, Перший Віце-прем’єр-міністр, пропозиції профспілок будуть враховані у подальшій діяльності Уряду.

 

Прес-центр ФПУ


06.02.2017 р. - Україна – ЄС. Реалізації Угоди про асоціацію – ефективний контроль громадськості3 лютого 2017 року у Києві відбулось засідання Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС. Вів засідання Голова УС ПГС, Голова ФПУ  Григорій Осовий.

 
УС1

 

Під час цього заходу розглянуто та обговорено низку актуальних та важливих питань, що стосуються активізації діяльності УС ПГС, зокрема:

1.Ротація представників сторони роботодавців в УС ПГС.
  2.Головування в УС ПГС.
   3.Організація моніторингу УС ПГС Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.
    4.Робота над тематичними доповідями ПГС: обговорення підходів до підготовки.
     5.Делегування представників УС ПГС до Ради проекту "Громадська синергія".
      6.Визначення концепції проведення Асамблеї УС ПГС та її підготовки.
       7.Регламент РГ УС ПГС.
        8.Розгляд проекту публічного звіту щодо підсумків діяльності УС ПГС у 2016 році.
         9.Розгляд пріоритетів діяльності РГ УС ПГС в контексті підготовки стратегічного плану УС ПГС.

          УС3

          У своєму виступі та коментарях до виступів учасників засідання Григорій Осовий зазначив, що сьогодні, коли пройшло більш ніж 2 роки з часу укладання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, можна беззаперечно стверджувати, що вона стала рушійною силою всебічного і глибокого реформування економічного і соціального життя України, революційних змін політичних цінностей в нашій державі. Він нагадав, що у рамках Угоди про асоціацію Україна зобов’язалася адаптувати своє законодавство до 350 законодавчих актів ЄС, а також акцентував на необхідності посилення ролі громадськості у виконанні Угоди. Голова ФПУ підкреслив: саме Платформа громадянського суспільства Україна – ЄС має відігравати провідну роль в цьому процесі.

          Голова ФПУ проаналізував те, що за цей час вдалося зробити спільно з колегами з Європейського Економічного і Соціального Комітету, зокрема щодо налагодження системної співпраці та виконання великого обсягу роботи з інституційної розбудови ПГС. Насамперед це стосується Української Сторони Платформи.


          УС4

           

           

          «Протягом 2016 року ми шукали форми діяльності, прийнятні для всього різноманіття громадянського суспільства України, яке працює в царині євроінтеграції, - сказав він. - Були і здобутки, і невдачі. Але рух до розвитку та удосконалення громадського контролю за реалізацією Угоди невпинно продовжувався. Доопрацьовано та затверджено Регламент української сторони Платформи. Вперше були розроблені плани діяльності робочих груп, а також проект плану діяльності Української Сторони Платформи громадянського суспільства Україна – ЄС на 2016 рік».

          Додамо, що до складу Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна - ЄС входять представники від профспілок, роботодавців та громадянського суспільства, всього 15 осіб. Профспілки в цьому органі представляють такі всеукраїнські профоб’єднання як Федерація профспілок України, Конфедерація вільних профспілок України та Федерація профспілок працівників малого та середнього підприємництва. які мають проводити моніторинг реалізації Угоди про Асоціацію між Україною та Європейським Союзом, надавати оцінку щодо стану виконання Угоди, а також власні бачення та пропозиції Раді Асоціації. Одне з пріоритетних завдань УС ПГС також у співпраці із паритетною стороною у країнах ЄС, яку представляє Європейський соціально-економічний комітет.

           
          УС5

           

          Варто зазначити, що обрання Головою УС ПГС саме представника профспілок свідчило про важливу роль, яку відіграють профспілки у процесі становлення в Україні громадянського суспільства. Виходячи з того, що ПГС створена з метою забезпечення належної ролі громадськості у процесі виконання Угоди про асоціацію України з ЄС, профспілки здійснюють моніторинг стану імплементації Угоди та сприяють її реалізації у питаннях зайнятості, проведення соціальної політики, забезпечення гендерної рівності, охорони праці і здоров’я та ін.


          УС6

           

           

          Проте, згідно Регламенту УС ПГС, зараз відбулась ротація її керівництва. Головою УС стала представник від громадського сектору – залучений експерт ВЕГО «МАМА-86» Зоряна Міщук.
           
          УС7

           

          Учасники засідання подякували Голові ФПУ Григорію Осовому за його творчу, креативну працю на посаді Голови УС ПГС, побажали йому подальших успіхів на всіх напрямках діяльності. У свою чергу Григорій Осовий побажав Зоряні Міщук плідної роботи та успіхів на новій посаді.

           

          Прес-центр ФПУ


          03.02.2017 р. - Відбулась робоча зустріч Голови ФПУ Григорія Осового з главою Уряду Володимиром Гройсманом


          31431a0cec39a5e10a7290dab185b067 500x317

           

          Виходячи з важливості та актуальності питань соціально-економічного захисту працівників, відразу після завершення засідання Уряду Голова ФПУ Г.Осовий мав окрему зустріч з Прем’єр-міністром України Володимиром Гройсманом.

          Голова ФПУ поінформував Главу Уряду про дії профспілок щодо запровадження новацій в оплаті праці, зокрема щодо підвищення мінімальної зарплати до 3200 грн. Він повідомив, що за результатами своєї робочої поїздки до Одещини, де відбулися зустрічі з трудовими колективами, профспілковим активом та керівництвом підприємств різних форм власності, урядові ініціативи мають підтримку та втілюються у життя.

          За словами Григорія Осового більшість роботодавців добре розуміють, що підвищення мінімальної зарплати – це не тільки крок до подолання бідності серед працюючих, а й відновлення справедливості у оплаті праці, на що налаштований у своїй діяльності Уряд України.

          Голова СПО об’єднань профспілок повідомив главу Уряду про хід тристоронніх перемовин з визначення розміру тарифної ставки. Він подякував Прем’єра за виявленою урядовою стороною солідарність з профспілками стосовно необхідності збільшення розміру ставки принаймні як це було минулого року на 110% - до розміру прожиткового мінімуму, визначеного законом.

          Також Голова ФПУ поінформував про рішення Президії НТСЕР про проведення 23 лютого засіданні Нацради, де планується проаналізувати стан виконання Генугоди, визначення пріоритетів діяльності у контексті виконання завдань, визначених середньострокової Строатегії Уряду до 2020 року, якою зокрема передбачено проведення реформ у сферах охорони здоров’я, освіти, забезпечення економіки новими кадрами тощо. У засіданні НТСЕР мають взяти також участь представники регіональних тристоронніх соціально-економічних рад, Григорій Осовий, як співголова НТСЕР від профспілкової сторони запросив Прем’єр-міністра України особисто взяти участь у засіданні. На що отримав попередню згоду.

          Наприкінці зустрічі Голова ФПУ передав Голові Уряду експертно-правовий висновок ФПУ щодо законопроекту винесеного на громадське обговорення Мінекономрозвитку, що стосується націоналізації майна загальносоюзних громадських організацій. Григорій Осовий довів до відома Прем’єра позицію багатомільйонного профспілкового активу щодо неконституційності зазначеного законопроекту та його соціальної небезпеки.

           

          Прес-центр ФПУ


          02.02.2017 р. - Заробітну плату освітян необхідно диференціювати

          26 січня 2017 року відбулося засідання Міжвідомчої робочої групи з питань забезпечення реалізації рішень, спрямованих на підвищення рівня оплати праці та дотримання норм законодавства в частині мінімальної заробітної плати, що проводив Віце-прем’єр-міністр П.В. Розенко.

          За результатами обговорення членами робочої групи питання про підвищення мінімальної заробітної плати з 1 січня 2017 року, зокрема прийнято рішення щодо необхідності вжиття обласними та Київською міською державними адміністраціями разом з органами місцевого самоврядування заходів для забезпечення диференціації заробітної плати працівників, які отримують заробітну плату на рівні мінімальної, за рахунок встановлення доплат, надбавок, премій залежно від складності, відповідальності та умов виконуваної роботи, кваліфікації працівника, результатів його праці з залученням коштів місцевих бюджетів.

          Варто наголосити, що зобов’язання про необхідність забезпечення керівниками бюджетних установ та закладів, зокрема й галузі освіти, диференціації заробітної плати працівників, які отримують заробітну плату на рівні мінімальної, передбачено пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 р. № 1037 «Про оплату праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери», про що наголошено у листі ЦК Профспілки від 4.01.2017 № 02-8/2.


          Завантажити документ protokol-zasdannya.pdf [115,91 Kb] (Скачувань: 18) 
          Переглянути документ онлайн 

          01.02.2017 р. - Заява ФПУ щодо спроби скасувати свято 1 Травня

          1 Travnja 1

           

          Останнім часом на провідних телеканалах і Інтернет-виданнях поширюється інформація про те, що Український інститут національної пам'яті підготував проект закону про державні свята в Україні.

           

          Презентуючи зазначений законопроект директор УІНП Володимир В’ятрович у своїх виступах у ЗМІ зробив заяви про необхідність проведення ревізії календаря національних свят, відносячи до спадщини радянських часів Міжнародний день солідарності трудящих – 1 Травня, Міжнародний день прав жінок і миру – 8 Березня, що звужує конституційні, трудові права громадян.

          Федерація профспілок категорично заперечує такий упереджений підхід до визначення Міжнародного дня солідарності трудящих. Це день, коли суспільство висловлює свою повагу до трудової людини, яка власною працєю створює національне багатство. Його відзначають у 143 країнах світу понад півмільярда членів профспілок, а в 90 країнах – цей день вихідний. В Україні День солідарності трудящих справжнє всенародне свято, яке відзначають майже 20 мільйонів працівників та членів їх сімей.

          Наступним кроком за скасування цих днів як вихідних може стати збільшення тривалості робочого тижня. Адже саме 1 травня 1886 року в Чикаго трудящі виступили за скорочення робочого дня до 8 годин і були жорстоко розігнані поліцією. В Україні День робітничої солідарності вперше відзначили у Львові в 1890 році, на схід від Збруча це вперше сталося в 1900 році. А цього року Федерація профспілок України буде відзначати 200-річчя з дня створення першої профспілкової організації на українських землях.

          Першотравень – це свято з багатовіковою міжнародною історією і аж ніяк не спадщина радянської доби. Це вихідні дні, коли працівники можуть у вільний спосіб скористатися гарантованими їм Конституцією правами і свободами людини і громадянина, можливість вийти на демонстрації, масові акції, пікети з метою захисту своїх трудових і соціально-економічних прав та інтересів.

          Потрібно зазначити, що різноманітні законопроекти щодо скасування статусу держаних і вихідних для травневих свят неодноразово вносилися до українського парламенту, і кожного разу не знаходили підтримки у парламентарів. Верховна Рада України завжди виявляла мужність і зрілість відхиляючи непродумані ініціативи, які ще й викликали категоричний спротив і заперечення в суспільстві, що свідчить про зрілість і виважений підхід до прийняття державних рішень.

          Щодо проведення маніпуляцій з відзначенням Міжнародного дня прав жінок і миру – 8 Березня авторам законопроекту, у першу чергу, слід було б з’ясувати думку українських жінок, що вони думають з цього приводу.

          Федерація профспілок України як найчисельніша громадська організація, що об’єднує 6.5 млн. членів, засуджує спроби принизити значення трудових свят, зробивши їх другорядними, а також применшити роль національного профспілкового руху в суспільному житті країни та проведенні економічних реформ, започаткованих Президентом Україні.

          ФПУ заявляє, що і надалі буде послідовно відстоювати права працівників на солідарні дії.  

          Прес-центр ФПУ


          31.01.2017 р. - Звернення ЦК Профспілки у підтримку ВНЗ І-ІІ рівнів акредитації

          ЦК Профспілки працівників освіти і науки України спрямував листи до Голови Верховної Ради України, Комітету з питань науки і освіти Парламенту, Міністру освіти і науки України та Федерації профспілок України з приводу необхідності вирішення проблеми підготовки ВНЗ І-ІІ рівнів акредитації фахівців за освітньо-кваліфікаційним рівнем «молодший спеціаліст» в подальшому.

          Із прийняттям Закону України «Про вищу освіту» майже два роки статус коледжів та технікумів залишається невизначеним на законодавчому рівні, а термін прийому абітурієнтів на навчання для здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня «молодший спеціаліст» сплив у 2016 році.

          Припинення прийому абітурієнтів на здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста після 2016 року призведе до втрати підготовки вкрай важливої середньої ланки фахівців, серед яких педагогічні працівники дошкільної освіти, початкової загальної середньої освіти, подальшого масового скорочення працівників технікумів і коледжів аж до ліквідації цього рівня вищих навчальних закладів, визначення серед ланки вищої освіти місця педагогічних та інших училищ педагогічних коледжів тощо.

          ЦК Профспілки розраховує на підтримку позиції щодо необхідності відтермінування на більш пізній час припинення набору до вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації на здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста, при доопрацюванні та прийнятті законопроекту «Про внесення змін до Закону України «Про вищу освіту» (щодо освітньо-кваліфікаційного рівня «молодший спеціаліст»), реєстр. № 5240 від 6.10.2016 р.


          Завантажити звернення ЦК Профспілки vru_i_ii.pdf [344,19 Kb] (Скачувань: 25) 
          Переглянути документ онлайн 


          26.01.2017 р. - Профспілки у Давосі закликали до негайних дій

          У швейцарському місті Давос 17-20 січня 2017 року відбувся черговий Всесвітній економічний форум. Його темою було обрано «Реагуюче та відповідальне управління».

          Фактично Всесвітній економічний форум у Давосі є великою міжнародною  платформою, де регіональні і локальні лідери можуть зустрітися з глобальними гравцями і спробувати донести до них свою позицію.

          Цьогорічний 47-й Форум зібрав рекордну кількість учасників – приблизно 3 тисячі делегатів, серед яких – Прем’єр-міністр Великобританії Тереза Мей, Голова Китайської Народної Республіки Сі Цзіньпін, директор-розпорядник МВФ Крістін Лагард та багато інших високопосадовців.

          Лідери глобальних профспілок звернулися до учасників Форуму в Давосі із закликом до негайного реагування на погіршення ситуації з нерівністю та зростання економічної нестабільності.

          Нагадуючи про зростання популізму і ксенофобії, профспілкові лідери вимагають, щоб уряди працювали над посиленням відповідальності корпорацій за реалізацію прав трудящих на підприємствах-постачальниках, вжили заходів для того, щоб користь від поширення цифрових технологій відчули на собі працівники та члени їх сімей, покінчили з ухиленням від сплати податків компаніями і реалізовували на практиці заходи справедливого переходу в боротьбі зі зміною клімату.

          Профспілки також наголосили на загрозі демократії, що несуть в собі кібер-атаки, і закликали до гуманного і правового підходу до кризової ситуації з біженцями.

          Генеральний секретар Міжнародної конфедерації профспілок Шаран Барроу заявила: «У доповіді Всесвітнього економічного форуму про глобальні ризики головною причиною багатьох проблем, з якими стикаються люди і суспільство, названо економічну нерівність. Реалії сьогоднішнього дня несуть в собі ще більше ризиків. Політики-популісти пожинають плоди суспільного невдоволення і розпалюють ксенофобію, щоб прийти до влади. Їхні «рішення» нічого не варті, і тільки погіршать життя величезної кількості людей, в тому числі їхніх же прихильників. Політичні лідери повинні перейти від туманних попереджень стосовно корпоративної глобалізації до негайних дій».

          Для відповідального управління необхідно змінити правила світової економіки та забезпечити:

           повсюдне підвищення заробітної плати: покласти край несправедливому розподілу прибутків, коли більшу їх частину отримує 1% найбагатших людей, шляхом запровадження універсального соціального захисту, мінімальної зарплати не нижче прожиткового мінімуму, колективних переговорів;

           робочі місця: підвищити оптимізм на ринку праці за допомогою інвестицій в створення робочих місць, інфраструктуру і сферу догляду;

           захищеність на роботі: припинити використання шахрайських короткострокових трудових договорів, договорів із нульовими годинами;

          – права, верховенство закону і корпоративну відповідальність: припинити утиски на підприємствах-постачальниках права працівників на об'єднання у профспілки, яке є основою їх трудових прав та інших прав людини, зобов’язати великий бізнес добросовісно поводитися в операціях закордоном;

           регулювання цифрової економіки: забезпечити ефективне регулювання цифрової економіки з метою сприяння створенню робочих місць, правам і офіційним бізнес-моделям, які працюють на людей;

           викорінення шахрайства: покінчити з податковим шахрайством шляхом боротьби з розмиванням податкової бази і виведенням прибутку з-під оподаткування, забезпечення прозорості власності корпоративних структур через законодавство про бенефіціарних власників.

           обов’язкове розкриття інформації: працівники мають право знати, куди інвестовані їх пенсійні внески;

           справедливий перехід: дії щодо змін клімату є обов’язковими, потреба у забезпеченні справедливого переходу не підлягає обговоренню;

           прийом біженців: міжнародна співпраця з метою гарантування безпеки, розселення та права на роботу. Лідери мають продемонструвати політичну волю подолати ксенофобію і розпалювання ненависті щодо мігрантів та біженців.


          25.01.2017 р. - Президія ЦК Профспілки: перспективи роботи на 2017 рік

          24 січня 2017 року у Києві відбулося перше засідання президії Центрального комітету Профспілки працівників освіти і науки України у цьому році.

          На порядок денний було винесено ряд актуальних питань, які стосуються соціально-економічного захисту спілчан у час змін освітнього законодавства, виклики та перспективи діяльності організації на рік.  

          Розпочинаючи роботу Голова Профспілки Георгій Труханов коротко проаналізував рік, що минув, і вказав основні  напрацювання.

          «Маючи в своєму арсеналі певні здобутки, Профспілка й надалі вважає, що переговорний процес – це перспективний і конструктивний вид соціального партнерства. Знаковою подією в цьому напрямі стало підписання нової Галузевої угоди на 2016-2020 роки», – наголосив очільник Профспілки. А підтвердження репрезентативності, на думку Георгія Труханова, стало іще одним важелем до вирішення проблем освітян шляхом ефективного соціального діалогу на найвищому рівні.

          Також було вказано, що у 2016 році Профспілкою заблоковано низку законопроектів, якими передбачалося звуження та погіршення трудових прав працівників освіти, а також діяльності профспілок. 

          Завдяки спільним діям збільшено обсяги освітньої субвенції на понад 7 мільйонів гривень (із 44 844 696,5 тисяч гривень у 2016 році до 52 593 109,7 тисяч гривень у 2017 році) або які спрямовуватимуться виключно на виплату заробітної плати з нарахуваннями педпрацівникам ЗНЗ.

          Активна діяльність Профспілки (сотні листів, участь у засіданнях профільних парламентських комітетів, круглих столах та робочих групах, протестні дії)  спряла прийняттю Урядом рішення про підвищення з 1 січня 2017 року розмірів ставок заробітної плати.

          Завдяки проведенню широкої кампанії проти скасування академічних стипендій та підтримки студентських активних дій, вдалося відстояти позицію щодо збереження права студентів на її отримання, а розміри самих стипендій збільшилися.

          Георгій Труханов також віддав належне солідарним діям спілчан, вказавши, що не всі питання вирішувалися шляхом переговорів. Адже у минулому році Профспілка кілька разів очолювала протестні рухи освітян і студентів та виходила на активні маніфестації у квітні, липні, листопаді й грудні 2016 року.

          Насамкінець Голова Профспілки наголосив – «Завдяки нашим спільним зусиллями, консолідованій позиції та конструктивній співпраці з соціальними партнерами вдалося досягнули означених цілей та зрушень у освітянській галузі. Я сподіваюся, що саме з таким налаштуванням ми йдемо у прийдешній 2017-й рік».

          Учасники засідання приділили особливу увагу обговоренню Плану основних заходів Центрального комітету Профспілки працівників освіти і науки України на 2017 рік, бюджету ЦК Профспілки та інших внутрішньоспілкових питань.

          Президія також обговорила питання нагородження профспілкових працівників та профактивістів Почесними нагородами Федерації профспілок України та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України, а також прийняла порядок нагородження відзнаками ФПУ та ЦК Профспілки. 

          Після відкритого обміну думками та обговорення президія прийняла відповідні постанови за усіма питаннями порядку денного.

           

          10.01.2016 р. - Затверджено порядок виплати академічних стипендій у 2017 році

          Кабінет Міністрів України з подальшим доопрацюванням прийняв Постанови, якими визначається порядок виплати академічних стипендій у 2017 році. Документи були проголосовані 28 грудня 2016 року на засіданні Уряду.

          Міністерству освіти і науки України дано доручення за участі Мінсоцполітики та Мінфіну доопрацювати пропозиції студентства щодо механізму виплати академічних стипендій, які були озвучені на зустрічі Прем`єр-міністра із студентським активом у НТУ «Київський політехнічний інститут ім. Ігоря Сікорського».

          Так, згідно з Постановами, розмір мінімальної ординарної (звичайної) академічної стипендії:

          ► для учнів професійно-технічних навчальних закладів – 415 гривень на місяць;

          ► для студентів ВНЗ I-II рівня акредитації, які навчаються за освітньо-кваліфікаційним рівнем «молодший спеціаліст» або «бакалавр», крім тих, які навчаються за спеціальностями (спеціалізаціями), для яких встановлюються академічні стипендії у підвищеному розмірі, – 830 гривень на місяць;

          ► для студентів ВНЗ I-II рівня акредитації, які навчаються за освітньо-кваліфікаційним рівнем «молодший спеціаліст» або «бакалавр» за спеціальностями (спеціалізаціями), для яких встановлюються академічні стипендії у підвищеному розмірі, – 1056 гривень на місяць;

          ► для студентів ВНЗ III-IV рівня акредитації, наукових установ, які навчаються за освітньо-кваліфікаційним рівнем «бакалавр», «спеціаліст» або «магістр», крім тих, що навчаються за спеціальностями (спеціалізаціями), для яких встановлюються академічні стипендії у підвищеному розмірі, – 1100 гривень на місяць;

          ► для студентів ВНЗ III-IV рівня акредитації, наукових установ, які навчаються за освітньо-кваліфікаційним рівнем «бакалавр», «спеціаліст» або «магістр», крім тих, що навчаються за спеціальностями (спеціалізаціями), для яких встановлюються академічні стипендії у підвищеному розмірі, – 1400 гривень на місяць.

          Розмір соціальної стипендії для учнів професійно-технічних, студентів вищих навчальних закладів, наукових установ з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також учнів, студентів, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків:

          – для учнів професійно-технічних навчальних закладів – 1000 гривень на місяць;

          – для студентів вищих навчальних закладів, наукових установ – 2000 гривень на місяць.

          Розмір соціальної стипендії для осіб, які мають право на призначення соціальних стипендій на підставі нормативно-правових актів, якими встановлені державні пільги і гарантії для окремих категорій громадян (крім тих, що зазначені у пункті 2 цих розмірів):

          ► для учнів професійно-технічних навчальних закладів – 377 гривень на місяць;

          ► для студентів вищих навчальних закладів I-II рівня акредитації, які навчаються за освітньо-кваліфікаційним рівнем «молодший спеціаліст» або «бакалавр», – 750 гривень на місяць;

          ► для студентів вищих навчальних закладів III-IV рівня акредитації, наукових установ, які навчаються за освітньо-кваліфікаційним рівнем «бакалавр», «спеціаліст» або «магістр», – 1000 гривень на місяць.


          Завантажити Постанови Кабміну postanova_poriadok.doc [99 Kb] (Скачувань: 3) 
          Переглянути документ онлайнpost_kmu_rozmir_stup.doc [85 Kb] (Скачувань: 4) 
          Переглянути документ онлайнporiadok_kowtiv.doc [54 Kb] (Скачувань: 0) 
          Переглянути документ онлайн  

           


          ПІДСУМКИ ДІЯЛЬНОСТІ ФЕДЕРАЦІЇ ПРОФСПІЛОК УКРАЇНИ В 2016 РОЦІ

          image-8123 123

          Напередодні Нового року саме час підбивати підсумки року що минає, і спланувати цілі та завдання на наступний рік.

          Щоб зрозуміти до чого саме ми прагнемо важливо усвідомити чого ми вже досягли. Тільки спираючись на досвід, який ми отримали в боротьбі за законні права та інтереси працівників і враховуючи те, що могли б ще зробити, можна уникнути помилок у майбутньому і сформувати конкретні цілі та визначити шляхи їх досягнення.

          Весь 2016 рік ФПУ, її членські організації знаходилися в авангарді національного профспілкового руху, захищаючи гідність працюючої людини в соціально-трудових відносинах, виборюючи реальні зміни в соціальній політиці спрямовані на встановлення соціальної справедливості та їх законодавче забезпечення, при цьому використовуючи весь арсенал засобів впливу, який є у профспілок, від переговорного процесу в рамках соціального діалогу до масових вуличних протестних дій.

          Лише спільна консолідована позиція профспілок дала можливість досягти певних результатів у 2016 році.

          Досягнення стандартів гідної праці

          7 квітня 2016 року Міністерством соціальної політики України, репрезентативними всеукраїнськими об’єднаннями організацій роботодавців, репрезентативними всеукраїнськими об’єднаннями профспілок та Міжнародною організацією праці підписано Меморандум про взаєморозуміння щодо реалізації Програми Гідної праці МОП для України на період 2016–2019 років (далі – Програма).

          Головна мета Програми – забезпечення повної, продуктивної, безпечної зайнятості з гідною оплатою працішляхом реалізації спільних дій соціальних партнерів, з одного боку, та Міжнародної організації праці – з іншого.

          Президією ФПУ затверджено низку заходів щодо реалізації зазначеної програми, зокрема у 2017 році. Так, традиційно буде відзначено Всесвітній день дій за гідну працю у жовтні.

          Створення умов для забезпечення повної та продуктивної зайнятості

          ФПУ рішуче зупинила проходження скандального проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування державного управління у сфері зайнятості населення та соціального страхування на випадок безробіття», який був розроблений без залучення соціальних партнерів, не забезпечував цільового спрямування коштів соціального страхування та знижував рівень соціального захисту працівників у разі безробіття.

          ФПУ ініціювала розробку змін до законодавства з метою створення умов для забезпечення повної та продуктивної зайнятості (наразі робота над відповідними законопроектами ведеться Міністерством соціальної політики та Комітетом ВРУ з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення спільно з соціальними партнерами).

          У 2017 р. ФПУ планує зосередити увагу на гострих проблемах ринку праці:

          - удосконалення законодавства з метою сприяння повній, продуктивній зайнятості;

          - забезпечення балансу трудових ресурсів (впровадження прогнозу та стратегічного планування на ринку праці);

          - створення умов для скорочення тіньової зайнятості та зростання легальної праці.

          Збільшення розмірів соціальних стандартів та гарантій, реформування оплати праці

          Забезпечено зростання середньомісячної заробітної плати, яка за січень –жовтень 2016 року становила 5 034 гривні, що на 23,9% більше порівняно з відповідним періодом 2015 року. Вперше за 3 роки зросла реальна заробітна плата, її зростання за січень–жовтень 2016 року склало 8,8%.

          У результаті безпосередньої участі профспілок у бюджетному процесі та активній профспілковій позиції вдалося домогтися збільшення розмірів соціальних стандартів та гарантій (мінімальних заробітної плати та пенсії, прожиткового мінімуму) впродовж 2016 року на 16,1 % проти запланованих 12,4 %, посадового окладу (тарифної ставки) працівника І тарифного розряду ЄТС – на 20%.

          Крім того, профспілки домоглися підвищення мінімальної заробітної плати високими темпами та встановлення її розміру на базі оновленого споживчого кошику, - з 1 січня 2017 р. у розмірі 3 200 грн, що дорівнюватиме фактичному розміру прожиткового мінімуму

          При цьому посадовий оклад працівника І тарифного розряду Єдиної тарифної сітки (ЄТС) передбачається підвищити до рівня прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто 1600 грн, що майже на 44% більше порівняно з січнем 2016 року.

          Для забезпечення своєчасної та в повному обсязі виплати заробітної плати працівникам бюджетної сфери у 2016 році, в т.ч. завдяки консолідованій роботі ФПУ та профспілок працівників бюджетної сфери, дофінансовано:

          - освітню та медичну субвенції (Закон України від 19.05.2016 № 1384-VIII – на 140,7 млн грн та 127,2 млн грн відповідно; розпорядження КМУ від 16.11.2016 № 827-р – на 1,6 млрд. грн. освітню субвенцію);

          - 1,5 млрд. грн. на оплату праці державних службовців (Закон України від 06.10.2016 № 1660-VIII).

          Найважливішими питаннями, що потребуватимуть вирішення у 2017 році та до реалізації яких долучиться ФПУ будуть:

          - законодавче та фінансове забезпечення створення в Україні гарантійної установи для забезпечення вимог найманих працівників у випадку неплатоспроможності роботодавця;

          - запровадження законодавчого та колективно-договірного регулювання оплати праці за галузевою ознакою;

          забезпечення диференціації між посадовими окладами працівників в окремих галузях бюджетної сфери залежно від рівня їх освіти та кваліфікації.

          Підтримка та розвиток національного виробника

          За наполяганням ФПУ до Плану пріоритетних дій Уряду на 2016 рік включено низку профспілкових пропозицій, зокрема в сфері розвитку промислової політики, створено департамент промислової політики у складі Міністерства економічного розвитку і торгівлі України та введено посаду заступника міністра з питань промислової політики.

          Водночас, рішенням Уряду від 11.10.2016 створено Національний комітет з промислового розвитку, до складу якого включено Осового Г.В. – Голову Федерації професійних спілок України.

          Серед основних завдань, які постануть перед Комітетом у 2017 та наступних роках – здійснення експертної оцінки реального стану та визначення пріоритетів розвитку промисловості, розробка механізмів підвищення результативності і конкурентоздатності, підготовка рекомендацій з підвищення ефективності державного управління і розробка рекомендацій щодо вдосконалення законодавства для стимулювання промислового розвитку.

                      Забезпечення соціального захисту працівників і членів їх сімей

                      Завдяки наполяганню профспілок Урядом вперше за останні 16 років затверджено оновлений перелік наборів продуктів харчування, непродовольчих товарів та послуг для основних соціальних і демографічних груп населення (постанова КМУ від 11.10.2016 №780). На основі цих показників визначається величина прожиткового мінімуму.

                   ФПУ спільно з членськими організаціями вимагали від Уряду зниження ціни на природний газ і тарифів на послуги ЖКГ до економічно обґрунтованого рівня з урахуванням платоспроможності громадян, забезпечення прозорості і контролю громадськості за ціноутворенням, посилення соціального захисту громадян.

                    На жаль, незважаючи на цілий комплекс заходів, здійснених профспілками, не вдалося домогтися реалізації однієї з ключових вимог – зниження ціни на газ, пропозиція не підтримується Урядом та Парламентом.

                    Проте, під тиском профспілок Урядом було прийнято низку пом’якшувальних заходів, зокрема: заборона стягнення заборгованості за послуги ЖКГ з громадян, які оформили субсидії; оплата з місцевого бюджету різниці завищених місцевими органами влади норм споживання послуг ЖКГ (постанова КМУ від 11.11.2016 № 803); можливість сплачувати за послуги з централізованого опалення із застосуванням розстрочки (постанова КМУ від 19.10.2016 № 744); нарахування плати за надані послуги з централізованого опалення у разі відсутності засобів обліку теплової енергії на підставі усереднених показників споживання теплової енергії, виставлених споживачам згідно показань будинкових засобів обліку теплової енергії (постанова КМУ від 30.11.2016 № 865), здійснюються перевірки обґрунтованості встановлених тарифів на опалення та гаряче водопостачання в окремих регіонах України, результати яких будуть оприлюднені.

                      З метою поетапного зниження в Україні масштабу бідності, соціального відчуження та запровадження нових механізмів її запобігання, Урядом схвалено Стратегію подолання бідності (розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.03.2016 № 161-р) та затверджено План заходів на 2016–2017 роки з реалізації Стратегії подолання бідності (розпорядження Кабінету Міністрів України від 08.08.2016 № 573-р). У зазначених документах враховано низку профспілкових пропозицій, зокрема щодо удосконалення механізму визначення мінімальної заробітної плати, умов оплати праці працівників бюджетної сфери, методологічних підходів до визначення прожиткового мінімуму тощо.

          10 листопада 2016 року у Страсбурзі відбулася церемонія підписання Україною Європейського кодексу соціального забезпечення, який є орієнтиром європейської моделі соціального забезпечення, заснованої на соціальній справедливості.

          За участі ФПУ впродовж року Урядом прийнято низку нормативно-правових актів, спрямованих на посилення соціального захисту внутрішньо переміщених осіб, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, чорнобильців.

          Для захисту прав і інтересів працюючих, основними завданнями і цілями ФПУ на наступний рік залишаються: встановлення економічно обґрунтованих цін (тарифів) для населення на товари та послуги; забезпечення ефективного соціального захисту вразливих категорій населення; встановлення розміру базового соціального державного стандарту – прожиткового мінімуму на базі актуалізованих наборів продуктів харчування, непродовольчих товарів та послуг та зміна методології його формування відповідно до європейських та міжнародних вимог; співпраця з парламентськими фракціями щодо підтримки ними соціально значущих законопроектів.      

          За наполяганням профспілкової Сторони у лютому 2017 року на засіданні Національної тристоронньої соціально-економічної ради планується заслухати інформацію Уряду щодо прозорості встановлення цін на газ, тарифів на гарячу воду і опалення, а також достатності заходів соціального захисту населення в цих умовах.

          Враховані профспілкові пропозиції та внесені зміни до Податкового кодексу України

          Завдяки цілеспрямованим діям ФПУ у 2016 році враховані профспілкові пропозиції та внесені зміни до Податкового кодексу України щодо сприяння діяльності профспілок, зокрема:

          - визначення норми, що не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків для неприбуткових установ та організацій (Закон України від 06.10.2016 1667-VIII);

          - встановлено річний періоду звітування для неприбуткових установ, організацій, а для профспілок передбачено звітність лише у разі порушення вимог ПКУ. (Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо покращення інвестиційного клімату в Україні)» знаходиться на підписі Президента).

          У 2017 році зусилля профспілок будуть зосередженні на досягненні таких завдань як:

          - застосування неоподатковуваного мінімуму доходів громадян у розмірі не нижчому від прожиткового мінімуму;

          - запровадження зниженої ставки ПДВ на товари першої необхідності (соціальні товари), постачання газу, житлово-комунальні послуги;

          - подальше сприяння діяльності профспілок.

                   Відновлення соціального діалогу

               23 серпня 2016 року укладено Генеральну угоду на 2016-2017 роки. Відновлено проведення регулярних зустрічей профспілок з керівництвом Уряду та центральних органів виконавчої влади з метою вирішення найбільш актуальних питань та на виконання урядових доручень, зокрема такі зустрічі відбулися з Прем’єр-міністром України В.Б.Гройсманом 6 липня та 18 жовтня і Головою Верховної Ради України А.В.Парубієм 7 грудня ц.р. На системній основі проводяться зустрічі з керівниками Мінсоцполітики, Мінекономрозвитку, Мінкультури, МінАПК, Мінінфраструктури, МОН та ін..

          Пріоритетним у 2017 році буде вдосконалення законодавства з питань соціального діалогу, колективно-договірного регулювання та вирішення колективних трудових спорів.

          Підвищується мінімальний рівень та відновлюється осучаснення страхових виплат потерпілим на виробництві

          За результатами розглянутих вимог профспілок до вищих органів державної влади, проведених тривалих переговорів і консультацій із сторонами соціального діалогу до законодавства внесені зміни, згідно з якими у 2017 році:

          - з 1 січня встановлюється розмір щомісячної страхової виплати потерпілим на виробництві, у яких цей розмір менший розміру мінімальної заробітної плати у перерахунку на 100 відсотків втрати працездатності, на рівні розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 грудня 2016 року з урахуванням ступеня втрати працездатності;

          - відновлюється щорічний з 1 березня перерахунок щомісячних страхових виплат відповідно до темпів зростання середньої номінальної заробітної плати за даними центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики.

          Створюються умови для успішного завершення об’єднання фондів соціального страхування

          За активної участі профспілок розроблені зміни до законодавства, які вносяться Законом України від 06.12.2016 «Про внесення змін до деяких законів України» (набирає чинності з 1 січня 2017 року)спрямовані на прискорення процесу об’єднання фондів соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та від нещасних випадків на виробництві. Законом передбачені конкретні терміни припинення фондів соціального страхування (їх структурних підрозділів) і створення робочих органів виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України та їх відділення, здійснення заходів з їх державної реєстрації в установленому законодавством порядку.

          Зменшено розмір оподаткування пенсійних виплат

          У 2016 році внесено зміни до Податкового кодексу, якими з 1 липня 2016 року підвищено межу, починаючи з якої провадиться оподаткування пенсійних виплат, з трьох розмірів мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць) до десяти розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Зазначене дало змогу звільнити від оподаткування пенсії, розмір яких у поточному році не досягав 10 740 грн.

          Відновлюються щорічний перерахунок пенсій у зв’язку із зростанням середньої заробітної плати в Україні

          Однією із причин наявного розриву у розмірах пенсій, призначених у різні роки, стало довготривале зволікання із осучасненням розмірів раніше призначених пенсій. Ситуацію погіршило призупинення у 2014 році на невизначений термін проведення перерахунку пенсій у зв’язку із зростанням середньої заробітної плати в країні. Як наслідок, за останні роки майже вдвічі знизився показник співвідношення розміру середньої пенсії до середньої заробітної плати в країні: з 56,1% у 2009 році до 32 % у 2016 році. Пенсії у розмірі до реального прожиткового мінімуму отримує 10 млн. осіб (з 12 млн.), тобто більше 80 % від усіх пенсіонерів.

          Законом України від 06.12.2016 «Про внесення змін до деяких законів України» відновлюються у 2017 році норми Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» щодо проведення щорічного перерахунку пенсій у зв’язку із зростанням середньої заробітної плати в країні.

          Профспілкам вдалося не допустити ослаблення своєї автономії, запровадження жорсткого контролю держави над діяльністю профспілок

          Якщо наприкінці 2015 – на початку 2016 років профспілкам вдалося не допустити ослаблення своєї автономії, запровадження жорсткого контролю держави над діяльністю профспілок шляхом зміни порядку реєстрації (легалізації) профспілок, набуття статусу юридичної особи, розширення персональних відомостей про засновників профспілки тощо під час прийняття Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», то у кінці 2016 року боротьбу за захист профспілкових прав поновлено.

          У Верховній Раді України зареєстровано законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо впровадження додаткових гарантій належної діяльності професійних спілок)» (реєстр. № 5469 від 29.11.2016), яким, начебто, профспілкам надаються додаткові інструменти для захисту трудових, соціально-економічних інтересів працівників, гарантій їх діяльностіПроте, цей законопроект, за результатами його аналізу, розцінюється профспілками як чергова спроба поставити найбільш представницькі організації громадянського суспільства під повний контроль держави та створення умов для ослаблення автономії профспілок.

          Рішенням Президії ФПУ від 20.12.2016 та СПО об’єднань профспілок зазначений законопроект визнано неприйнятним в цілому. Наразі триває робота з народними депутатами України з метою недопущення його прийняття.

          Активізація парламентського і громадського контролю за додержанням прав працівників у сфері охорони праці

          22 червня укладено Угоду про співпрацю з Державною службою України з питань праці, на підставі якої значно активізувалась спільна правозахисна робота.

          30 вересня підписано Меморандум про співпрацю з Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини.

          Важливим пунктом Меморандуму є домовленість сторін про створення на базі АПСВТ ФПУ учбово-методичного центру з питань дотримання прав людини та його територіальних представництв на базі обласних рад ФПУ

          За результатами правозахисної роботи ФПУ та її членських організацій у першому півріччі 2016 року здійснено представництво інтересів 21145 членів профспілок, з них у суді – 4609 осіб.

          Загалом, за участю профспілкових представників, у т.ч. шляхом представництва інтересів, судами винесено на користь працівників 1963 рішення, переважна більшість яких (1684) стосувалась невиплати заробітної плати. Присуджена до виплат сума склала 90 623 858 грн.

          За минулий рік опрацьовано 43 проекти нормативно-правових актів. Більш ніж по третині проектів висловлено рішучі заперечення або внесено альтернативні пропозиції, що дало змогу підвищити рівень безпеки на підприємствах та зменшення травматизму.

          Принципову профспілкову позицію було проявлено при спробі скасувати 187 нормативно-правових актів, яким робилась спроба обмежити права працівників на охорону праці. Вдалося зупинили свавілля держави щодо безпідставного знищення нормативних актів, які захищали працівників.

          Опрацьовано ініціативні висновки щодо доцільності ратифікації Конвенції МОП № 167 Про безпеку та гігієну праці у будівництві, 1991 року. Ратифікація цієї конвенції у 2017 році підвищить рівень безпеки та зменшить травматизм.

          У жовтні організовано та проведено навчання 20 правових інспекторів праці профспілок.

          За рік на базі АПСВТ навчання і перевірку знань з питань охорони праці пройшли 80 техінспекторів праці та інших представників профорганізацій. 

          У 2016 р. навчальними семінарами, що проводились фахівцями ФПУ охоплено 900 осіб профактиву з членських організації, в т.ч. за фінансування та технічної підтримки Представництва МОП в Україні проведено 10 семінарів для 250 медичних працівників – членів галузевої профспілки.

          На виконання рішення VII З’їзду ФПУ прийнято постанову Президії ФПУ «Про заходи щодо кадрового і матеріального зміцнення технічної інспекції праці профспілок, удосконалення методів її роботи в сучасних умовах».

          Захист права працівників, які працюють в шкідливих і важких умовах праці на достроковий вихід на пенсію за віком

          Завдяки організованим і проведеним протестним   акціям, зустрічам членів Президії ФПУ з Прем’єр-міністром України вдалося домогтися розробки Мінсоцполітики проекту внесення змін до Постанови КМУ від 24.06.2016 № 461 Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах». Досягнута домовленість з Мінсоцполітики щодо продовження роботи над формуванням зазначених Списків.

                   Модернізація профспілкового руху

          Минулий рік став роком VII З’їзду ФПУ – найвищого виборного органу Федерації профспілок України. Проведено два засідання Ради ФПУ.

          З’їзд підбив підсумки попередніх 5-ти років роботи, обговорив завдання на наступний період, затвердив Стратегію діяльності Федерації професійних спілок України на 2016-2021 роки «Європейський вибір», вніс зміни до свого Статуту, а також прийняв резолюції, заяви та звернення З’їзду з актуальних питань профспілкового життя. На З’їзді обрано новий склад Ради ФПУ, Контрольно-ревізійної й Статутної комісій ФПУ. На виконання доручення З’їзду Радою ФПУ сформована Робоча група з питань удосконалення організаційної побудови і нових принципів формування виборних органів ФПУ – Ради та Президії.

                   Радою ФПУ сформовано 10 постійних комісій, обрано Президію ФПУ. У 2016 році обрано і новий склад Молодіжної ради ФПУ, а також представників Федерації профспілок України у Верховній Раді України.

                   Удосконалюється структура профспілкових організацій в територіальних об’єднаних громадах.

          Акції протесту.

          Федерація профспілок України активно відстоювала права спілчан на гідний рівень їхнього життя. Двічі (6 липня і 8 грудня) довела владі свою спроможність організувати десятки тисяч невдоволених трудівників на захист їхніх конституційних прав в умовах падіння життєвого рівня і зростання цін на газ і тарифів на комунальні послуги. Уряд був змушений підняти удвічі мінімальний рівень заробітної плати.

          Зростання авторитету профспілок в українському суспільстві та розширення висвітлення їх діяльності у ЗМІ

          Послідовна позиція ФПУ, її членських організацій у відстоюванні законних прав та інтересів працівників знайшла своє відображення у профспілкових засобах масової інформації, центральних та регіональних ЗМІ.

          Цьому сприяли зміни в підходах до висвітлення, зміщення акцентів на оперативність подачі інформації та розширення інформаційного поля. Значну роль при висвітленні профспілкових подій та заходів відводилося їх підготовчому періоду, проведенню селекторних нарад в режимі реального часу в Укртелекомі, широкому анонсуванню та персоніфікованій роботі з представниками ЗМІ, безпосередній роботі зі ЗМІ під час проведення вуличних протестних акцій, застосування технологічних новацій (on-line трансляція з місця події, використання квадрокоптера). Все це відбувалося на тлі проведення системної роботи, яка передбачає використання всіх наявних у розпорядженні Прес-центру ФПУ інформаційних інструментів і дозволило сфокусувати увагу провідних ЗМІ на профспілковій тематиці.

          Дієвим інструментом у 2016 році стала оновлена газета ФПУ «Профспілкові вісті», яка поширила свій вплив і в парламентському залі, отримавши схвальні відгуки від народних депутатів України.

          У 2017 році ми більш активно маємо задіяти інформаційні ресурси членських організацій, використовувати різноманітні способи передачі інформації в трудових колективах на рівні представництва інтересів членів профспілок і, звичайно, на центральному рівні, у тому числі ФПУ.

          Створити в Жовтневому палаці сучасний Прес-центр, бути активно присутніми в інформаційному просторі, розпочати підготовку блогерів для членських організацій. Вони мають працювати щоденно і погодинно, презентуючи нашу діяльність, і протидіяти, якщо несправедливо, огульно йдуть атаки на профспілки.

          Права молоді на освіту.

          ФПУ активно підтримала молодь щодо захисту своїх студентських профспілкових організацій, а також їхні протести проти звуження прав на стипендіальне забезпечення. Діяльність студентських профспілкових організацій вдалося захистити, право на стипендії – лише частково. Попри збільшення стипендіального фонду у 2017 році на 11%, кількість отримувачів стипендій буде зменшена.

          ФПУ послідовно відстоює права учнів і викладачів ПТУ

          ФПУ здійснила разом із представниками профтехосвіти низку масових заходів, які змусили владу розглянути профспілкові вимоги та виділити для ПТУ у 2016 році додаткове фінансування з державного бюджету. Органам місцевої влади дано доручення щодо врегулювання питань профтехосвіти в регіоні та їх відповідальності за це. Кабінет Міністрів України за наполяганням профспілок був змушений розширити з 2 до 19 професій загальнодержавного значення, підготовка за якими буде здійснюватися у 2017 році за кошти державного бюджету України у державних професійно-технічних навчальних закладах (119,6 мільйонів гривень).

          На модернізацію та оновлення матеріально-технічної бази ПТУ бюджетом передбачено субвенцію місцевим бюджетам у сумі 50 мільйонів гривень.

          Молодіжне будівництво

          Постійна увага Федерації профспілок України до питань забезпеченості молоді житлом сприяли врахуванню Урядом профспілкових пропозицій щодо збереження цільової Програми з державного кредитування молодих сімей та одиноких молодих громадян на 2013-2017 роки.

          У Державному бюджеті України на 2017 рік передбачено видатки у сумі 61406,4 тис. грн на обслуговування раніше укладених договорів.

          Розвиток платформи «Громадянське суспільство»

          Тринадцять представників профспілок включено до складу 7 громадських рад при міністерствах та відомствах, що дає змогу посилити вплив громадськості на прийняття урядових рішень.

          ФПУ разом з іншими громадськими організаціями домоглися внесення для себе ряду позитивних змін у Податковому кодексі України (законопроект № 5368 від 21 грудня 2016 року).

                   Організаційно-фінансове зміцнення профспілок

                 Одним із напрямків Стратегії діяльності ФПУ на 2016-2021 роки визначено зміцнення фінансового потенціалу, солідарної фінансової відповідальності, фінансової дисципліни та звітності у виконанні статутних норм щодо обов’язковості сплати членських внесків.

                 З метою реалізації цих положень Стратегії постановою Ради ФПУ від 23.06.2016 № Р-2-10 було доручено постійній комісії Ради ФПУ з питань фінансової роботи та бюджету напрацювати пропозиції щодо впровадження в рамках ФПУ єдиної фінансово-бюджетної політики й розробки нового механізму визначення розміру членських внесків.

                 На виконання постанови Ради ФПУ узагальнено зауваження та пропозиції делегатів VІІ З’їзду ФПУ, пропозиції членських організацій із зазначених питань. Частину з них включено до Плану заходів ФПУ з проведення Року первинної профспілкової організації, затвердженого постановою Президії ФПУ від 20.12.2016 «Про оголошення 2017 року Роком первинної профспілкової організації». Більш широке обговорення буде проведено на чергових засіданнях постійної комісії Ради ФПУ з питань фінансової роботи та бюджету і Ради ФПУ.

                  Голові ФПУ доручено створити робочу групу для напрацювання пропозицій із внесення змін до статті 42 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» щодо порядку перерахування членських внесків на рахунки профспілкових органів.

                   Для обговорення особливостей та підходів до механізму визначення розміру членських внесків на забезпечення діяльності ФПУ у 2017 році, забезпечення фінансової дисципліни по сплаті членських внесків, звітності профспілкових організацій, новацій у бухгалтерському обліку та фінансовій роботі 23 грудня 2016 року було проведено семінар-нараду завідувачів фінансових відділів – головних бухгалтерів центральних органів всеукраїнських профспілок та територіальних об’єднань.

          Майно профспілок на службі людям

          Надавалась практична допомога членськими організаціями та їх представниками з питань захисту права власності. На забезпечення конституційних прав ФПУ, її членських організацій, суб’єктів господарювання, створених за участі ФПУ, було направлено численні звернення до Президента України, Прем’єр-міністра України, Верховної Ради України, Фонду державного майна України тощо.

          Відстоювання інтересів ФПУ в судових інстанціях

          Станом на кінець ц.р. прокуратурою в інтересах Фонду державного майна України було подано 237 позовів до Федерації професійних спілок України. Фахівцями ФПУ протягом року здійснено представництво інтересів ФПУ у 157 судових засіданнях. Надання до судів відповідних пояснень, відзивів та доказів здійснюється на постійній основі.

          Позитивним результатом у процесі відстоювання інтересів ФПУ в спорах щодо профспілкового майна є приєднання до провадження у Європейському суді з прав людини спільної скарги ФПУ, ПрАТ «Укрпрофоздоровниця» та ПрАТ «Укрпрофтур».

          Розроблення ефективної схеми захисту профспілкового майна на тимчасово окупованій території АР Крим

          Згідно з рішенням Президії ФПУ було вивчено питання щодо використання майна ПрАТ «Укрпрофоздоровниця», яке знаходиться на тимчасово окупованій території АР Крим та напрацьовано рекомендації щодо застосування правових механізмів національного, міжнародного законодавства та законодавства РФ.

          Обрано юридичну компанію «Ілляшев та Партнери», яка на українському ринку юридичних послуг має найбільший досвід ведення справ в Криму, для надання юридичних послуг.

          ФПУ на міжнародній арені

          Укладено Меморандум між МОП, профспілками, роботодавцями та Урядом про взаєморозуміння щодо реалізації Програми гідної праці МОП для України на період 2016-2019 роки».

          Протягом року ФПУ головувала в Українській стороні Платформи громадянського суспільства «Україна – ЄС». За безпосередньою участю ФПУ відбулося інституційне становлення УС ПГС, налагодження її співпраці з Європейським економічним і соціальним комітетом. Було прийнято Спільні декларації, що містять рекомендації Києву та Брюсселю стосовно виконання Угоди про асоціацію, а також підготовлено та презентовано доповідь «Регулювання ринків праці в Україні та ЄС: спільні риси та відмінності. Адаптація українського трудового законодавства до законодавства ЄС», яку надіслано до найвищих посадових осіб України та ЄС.

          ФПУ також була представлена у Форумі Східного партнерства у Брюселі. Голова ФПУ Григорій Осовий у липні провів робочу зустріч з європейським комісаром з питань політики сусідства та перемовин із розширення Йоганнесом Ганом. Проведено низку зустрічей з головою представництва ЄС в Україні Яном Томбінським та Хьюгом Мінгареллі під час яких обговорювалися питання стану реалізації Угоди про Асоціацію між Україною та ЄС, забезпечення її соціального виміру.

          Голова ФПУ узяв участь у глобальному діалозі щодо майбутнього сфери праці, ролі профспілок і роботодавців у її формуванні на Міжнародній конференції праці в Женеві. Відбулося також обговорення проблеми зайнятості та соціального захисту в Україні з представниками Бюро з питань діяльності трудящих МОП у новому демографічному контексті з урахуванням мандату, передбаченого Рекомендацією 2012 року про мінімальні рівні соціального захисту.

          У вересні ФПУ взяла участь у роботі 9-го саміту Панєвропейської регіональної ради МКП, який традиційно зібрав профспілкових лідерів з усієї Європи для обговорення викликів європейському профспілковому руху та скоординованої відповіді європейських профспілок на ці виклики.

          ФПУ взяла участь в урочистих заходах з нагоди 10-ї річниці заснування МКП, що відбулися у листопаді у Відні. При цьому ФПУ зробила свій внесок у розробку основних стратегічних напрямів і пріоритетів МКП на 2017 рік.

          У березні 2016 року 16 представників профцентрів з 8 країн узяли участь у роботі 7-го з’їзду ФПУ. З трибуни з’їзду до делегатів звернувся заступник Генерального секретаря Європейської конфедерації профспілок Петер Шеррер.

          У листопаді 2016 року відбулася зустріч делегації профспілок з місією Міжнародного валютного фонду в Україні, на якій ФПУ донесла позицію профспілок щодо умов надання кредитування та їх впливу на заробітну плату та зайнятість, зокрема, у державному секторі. МКП запросила ФПУ на зустріч глобальних профспілок з Міжнародним валютним фондом та Світовим банком 7 – 9 лютого 2017 року у Вашингтоні.

          МКП, ПЄРР, глобальні профспілки протягом року неодноразово висловлювали свою підтримку діям ФПУ, направляючи листи солідарності під час проведення профспілкових акцій.

           

          Прес-центр

          за матеріалами структурних підрозділів ФПУ


          29.12.2016 р. - Кабмін затвердив розмір мінімальної академічної стипендії на рівні 1100 гривень

          Кабінет міністрів затвердив розмір мінімальної академічної стипендії, яка виплачується на основі рейтингу, на рівні 1100 гривень, а розмір підвищеної стипендії – 1 600 гривень в 2017 році. Відповідне рішення ухвалили на засіданні уряду.


          Як заявив перший заступник міністра освіти і науки Володимир Ковтунець, основою для формування рейтингу буде успішність студентів, також можуть бути інші показники.

          Він також зазначив, що для окремих важливих спеціальностей розміри стипендій будуть підвищені, зокрема для вчителів математики, інформатики, природничих наук, деяких інженерних спеціальностей –1400 гривень, а підвищена – 2360 гривень.

          Рішення ухвалили з умовою подальшого доопрацювання.

          Міністерству освіти і науки України дано доручення, за участі Мінсоцполітики та Мінфіну,  доопрацювати пропозиції студентства щодо механізму виплати академічних стипендій, які були озвучені на зустрічі Прем`єр-міністра Володимира Гройсмана із студентським активом у НТУ «Київський політехнічний інститут ім. Ігоря Сікорського» в п’ятницю, 23 грудня.

          Засідання робочої групи за участі представників студентської громади відбудеться 29 грудня. На ній розглянуть питання щодо Положення про позбавлення стипендій, унормування роботи стипендіальних комісій, встановлення відсотку студентів, які отримуватимуть академічні стипендії, а також щодо складання рейтингових списків не лише за спеціальностями, а й за структурними підрозділами ВНЗ тощо.

          Раніше Мінфін запропонував Міносвіти і Мінсоцполітики України перейти на «європейську практику», коли стипендії сплачуються не всім, і запровадити академічні стипендії для найбільш обдарованих студентів і соціальні – для тих, кому потрібна підтримка. У студентів це викликало побоювання, що стипендію скасують.

          Перелік спеціальностей, для яких встановлюються академічні стипендії у підвищеному розмірі

          Код

          Спеціальність (спеціалізація)

          013

          Середня освіта (вчитель математики, біології, інформатики, фізики, хімії, географії, астрономії

          016

          Спеціальна освіта

          091

          Біологія

          101

          Екологія

          102

          Хімія

          103

          Науки про Землю*

          104

          Фізика та астрономія

          105

          Прикладна фізика та наноматеріали

          111

          Математика

          131

          Прикладна механіка

          132

          Матеріалознавство

          133

          Галузеве машинобудування

          134

          Авіаційна та ракетно-космічна техніка

          135

          Суднобудування

          136

          Металургія

          141

          Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка

          142

          Енергетичне машинобудування

          143

          Атомна енергетика

          144

          Теплоенергетика

          145

          Гідроенергетика

          151

          Автоматизація та комп’ютерно- інтегровані технології

          152

          Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка

          153

          Мікро- та наносистемна техніка
          29.12.2016 р. - Затверджено план заходів із реалізації ГенУгоди


          1623516850-1

           

          Уряд на своєму засіданні 28 грудня затвердив план заходів із реалізації Генеральної угоди про регулювання основних принципів і норм реалізації соціально-економічної політики і трудових відносин в Україні, укладеної 23 серпня цього року між Кабінетом Міністрів України, Спільним представницьким органом об’єднань профспілок та Спільним представницьким органом сторони роботодавців та на 2016–2017 роки.

          Генеральна угода зокрема містить спільні домовленості та окремі зобов’язання Сторін щодо підвищення конкурентоздатності національного виробника, забезпечення зростання зайнятості; оплати, умов та охорони праці, соціального захисту працюючих, гуманітарних питань та молодіжної політики.

          План заходів затверджено на виконання Заключних положень Угоди, ним передбачено виконання до кінця 2017 року низки завдань центральними та місцевими органами виконавчої влади у співпраці з державними колегіальними органами, фондами соціального страхування та соціальними партнерами.

           

           Прес-центр ФПУ


          28.12.2016 р. - З 1 січня 2017 року розмір посадового окладу (тарифної ставки) працівника 1 тарифного розряду ЄТС становитиме 1600 гривень


          file42810248 4cbfd7ad

           

          Кабінет Міністрів сьогодні на своєму засіданні прийняв постанову «Про оплату праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери».

           

          Проект акта було підготовлено у зв’язку зі змінами до законодавства щодо формування з 1 січня 2017 року схеми посадових окладів (тарифних ставок) працівників установ, закладів та організацій, що фінансуються з бюджету, виходячи з мінімального посадового окладу (тарифної ставки), який встановлюється у розмірі, не меншому від прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня календарного року.

           

          Отже, відповідно до рішення Уряду, з 1 січня 2017 року посадові оклади (тарифні ставки) розраховуються виходячи з розміру посадового окладу (тарифної ставки) працівника 1 тарифного розряду ЄТС, встановленого у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня календарного року. Як відомо, з 1 січня 2017 року – це 1600 гривень.

           

          Водночас керівникам установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери з метою недопущення «зрівнялівки» в оплаті праці доручається забезпечити в межах фонду оплати праці диференціацію заробітної плати працівників, які отримують заробітну плату на рівні мінімальної заробітної плати, за рахунок встановлення доплат, надбавок, премій, залежно від складності, відповідальності та умов виконуваної роботи, кваліфікації працівника, результатів його праці.

           

          Реалізація проекту акта буде здійснена в межах видатків, передбачених на оплату праці працівників бюджетних установ, закладів та організацій у 2017 році.

           

          Прес-центр ФПУ


          28.12.2016 р. - Кабмін змінив пропорції розподілу єдиного внеску на соціальне страхування


          42681525

           

          З метою збалансування бюджетів Пенсійного фонду та фондів соціального страхування на 2017 рік на бездефіцитній основі Кабінет Міністрів вніс зміни до своєї постанови від 26 листопада 2014 р. № 675.

           

          Зокрема, зазначені зміни стосуються пропорцій розподілу єдиного внеску на соціальне страхування.

           

          Так, згідно з прийнятим Урядом рішенням частку єдиного внеску на страхування на випадок безробіття зменшено:

          - з 7,1767 до 6,3596 відсотка;

          - на страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку на виробництві зменшено з 14,2657 до 11,1204 відсотка;

          - на пенсійне страхування відповідно збільшено з 78,5576 до 82,52 відсотка.

           

          У Мінсоцполітики роз’яснили, що такі пропорції розподілу єдиного внеску на 2017 рік враховують:

          - параметри, визначені Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», прийнятим Верховною Радою 20 грудня 2016;

          - новий розмір мінімальної зарплати (3200 грн);

          - фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій; дефіцит коштів Пенсійного фонду (141,3 млрд грн).

           

          Прес-центр ФПУ


          23.12.2016 р. - Нову Угоду підписано

          pl_04211216_2017

          21 грудня 2016 року спільно з колегією департаменту освіти і науки відбувся пленум ІV обкому Профспілки працівників освіти і науки України.

          Головним питанням засідання став стан виконання Угоди між департаментом та обкомом Профспілки на 2011-2015 роки, продовженої на 2016 рік, та нова Угода на 2016-2020 роки. Співдоповідачами з цього питання виступили голова обкому Профспілки Галина Бєлікова та заступник директора департаменту Антон Демура. Заслухавши і обговоривши інформації обкому Профспілки та департаменту учасники пленуму наголосили на необхідності подальшої співпраці обкому Профспілки та департаменту освіти і науки, виборних органів організаційних ланок Профспілки усіх рівнів, місцевих органів управління освіти і науки, інших владних структур на засадах соціального партнерства.

          Пленум відзначає, що обласна організація Профспілка працівників освіти і науки України, відповідаючи вимогам Закону України «Про соціальний діалог», на сьогодні є єдиною репрезентативною професійною спілкою освітян.

          Захисні положення угоди стали основою для укладення регіональних галузевих угод і колдоговорів навчальних закладів та установ освіти.

          Пленум схвалив проект Угоди між департаментом освіти і науки та обкомом Профспілки працівників освіти і науки України на 2016-2020 роки та доручив голові обкому Профспілки Галини Беліковій підписати цей важливий документ. З боку соціального партнера документ підписав директор департаменту освіти і науки Олексій Полторацький.

          Підписуючи такий важливий документ обком Профспілки та галузевий департамент готові разом працювати задля підвищення іміджу професії учителя та захисту прав і інтересів працівників галузі.

          pl_01211216_1997

          pl_02211216Resize_of_IMG_2009

          pl_03211216_2014

          pl_04211216_2017

          pl_05211216_2020

          pl_06211216_2021

          pl_07211216_2022

          pl_08211216_2023

           

           

          22.12.2016 р. - ПРОДОВЖУЮЧИ СЛАВНІ ТРАДИЦІЇ


          Изображение 8668

           

          22 грудня у Будинку профспілок відбулися урочисті збори, присвячені 110-річчю профспілкового руху Придніпров’я та підбиттю підсумків роботи Дніпропетровського облпрофоб’єднання за 2016 р. На них були запрошені представники профорганізацій, ветерани профспілкового руху.

           

                 У заході взяв участь і виступив Голова Федерації профспілок України Григорій Осовий.

           

                Відкриваючи зустріч, голова облпрофцентру Віталій Дубіль зазначив, що профспілки області мають славну історію. Ще на початку минулого сторіччя в Катеринославській губернії діяли кілька робітничих допоміжних кас, організацій взаємодопомоги – вчителів, лікарів, друкарів, торгівельних службовців і представники двох останніх восени 1905 р. стали учасниками 1 всеросійської конференції профспілок, яка заклала підвалини профспілкового руху країни. Отже не на порожньому місці незабаром почали створюватись делегатські збори на легендарній Брянці та інших великих підприємствах, які були легалізовані після виходу 4 березня 1906 р. «Временных правил о профессиональных обществах…». І вже незабаром в губернії діяли 50 профорганізацій, які зосередились на економічній, організаційно-масовій, правовій та культурно-виховній роботі, виданні журналу «Вестник труда», який став одним з перших регіональних профвидань країни.

           

          Изображение 8656

           

                   Найбільш чисельними і бойовитими були профспілки металістів, робітників млинів, залізничних, лісопильних майстерень, друкарів, трамвайників, шевців та ін. Вся їх діяльність координувалась створеним того ж 1906 р. за ініціативою галузевих організацій Центральним бюро профспілок, прообразом нинішнього облпрофцентру. В жорсткому протистоянні з царизмом і капіталом формувалась кадрова основа профспілок, зростали їх масовість та вплив. Головними вимогами були – підвищення зарплати, 8-годинний робочий день, безпечні умови праці. Брали активну участь профспілки й у громадсько-політичному житті, у виборних кампаніях, підтримували зв’язок з депутатами царської Держдуми М. Михайличенком, Г.Кузнєцовим, О. Караваєвим, С.Рижковим.

                   Тоді ж зароджувались перші паростки соціального діалогу профспілок з владою та роботодавцями. Але, на жаль, в підсумку в країні тоді все ж взяли гору радикальні настрої, що призвело до революційних потрясінь. «І дуже хочеться, - сказав В.Дубіль, - щоб це стало уроком для всіх – краще вирішувати проблеми не на барикадах, а за столом перемовин, без руйнування державних підвалин та економіки».

                   Згадали на зборах й про внесок подальших поколінь профактивістів області у справу захисту людей праці та розвитку профруху.

                   Сьогодні ці тенденції продовжують їх нащадки. За багатьма напрямками економічної, організаційно-кадрової, правозахисної роботи дніпропетровці займають провідні позиції. Велика увага приділяється також інформаційно-пропагандистській роботі, підвищенню мотиваційних чинників профчленства. Так, за останні роки було підготовлено близько десятка видань про історію та сьогодення профспілкових організацій області.

           

           

          Изображение 8673

              

          На високому рівні ведеться соціальний діалог, зокрема, зараз йде підготовка до укладення нової Територіальної угоди. Про авторитет профспілок, до речі, свідчить й той факт, що в цей день їх прийшли привітати з ювілеєм голова обласної Ради Гліб Пригунов, перший заступник голови облдержадміністрації Олег Кужман, голова Федерації організацій роботодавців Віктор Сергєєв, начальник обласного відділення НСПП Ігор Чуб.

               Беруть профспілки області активну участь і у діяльності Федерації профспілок України. Зокрема, одними з найчисельніших були делегації профцентру під час цьогорічних всеукраїнських акцій протесту у Києві, за що В.Дубіль висловив профактивістам подяку, зазначивши, що згуртованість та активна позиція профспілок дозволили цьогоріч відновити соціальний діалог на національному рівні, підписати Генеральну угоду та розгорнути на її основі підготовку галузевих угод та колдоговорів, розпочати, нарешті, реформу системи оплати праці та домогтися зменшення зарплатних боргів,

          розпочати перегляд на місцях порядку формування тарифів на теплопостачання ( і це вже дає наочні результати, наприклад, у Дніпрі та

          Кривому Розі, де оплата за нього знижена вдвічі). Проте, є ще й чимало невирішених проблем, над якими зараз наполегливо працюють дніпропетровські профспілки.

           

           

          IMG 6011

            

          Про історичні періоди, нинішні досягнення та проблеми розповіли на зборах керівник координаційної ради голів профорганізацій м. Марганець, голова профкому місцевого ГЗК Анатолій Буряк, колишній голова облпрофцентру Василь Ткаченко. З привітанням до учасників зборів звернулась керівник Центру реалізації українсько-данського проекту Валентина Шевченко), яка зазначила, що дніпропетровці мають великий авторитет й на рівні міжнародного профспілкового руху, про що, зокрема, йдеться у телеграмі учасникам цих зборів керівництва данського профцентру (разом з нею тут же був присутній експерт данської профспілки 3F, представник глобальної Федерації профспілок «Індустріал» Вадим Борисов).

               Кращі профспілкові працівники та активісти з нагоди свята були відзначені грамотами обласної Ради та профспілковими нагородами.

           

          Изображение 8651

           

           

          В.Коврига,

                             зав. прес-центром Дніпропетровського облпрофоб’єднання          15.12.2016 р. - ЦК Профспілки проти законопроекту №5130!

          ЦК Профспілки працівників освіти і науки України спрямовано листи на ім’я Міністра соціальної політики України Андрія Реви та Міністра освіти і науки України Лілії Гриневич із приводу проекту закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», реєстраційний № 5130.

          ЦК Профспілки  наголошує, що законопроект, прийнятий 6 грудня цього року 227 голосами народних депутатів України, скасовує гарантії на стипендіальне забезпечення студентів, передбачені статтею 62 закону «Про вищу освіту», звужуються трудові права працівників в частині поняття мінімальної заробітної плати, розміру посадового окладу працівника першого тарифного розряду, порівняно з  передбаченими статтями 95 та 96 Кодексу законів про працю України, статями 3 та 6 закону «Про оплату праці», порушуються права пенсіонерів.

          У листах повідомляється, що з метою відстоювання трудових прав та прав студентів на стипендіальне забезпечення й недопущення їх звуження профкомами більшості вищих навчальних закладів Одеської області прийнято рішення про проведення акції протесту «Врятуємо освіту – # 5130 ВЕТО» у формі флеш-мобів, прес-конференцій, вуличної ходи, збору підписів, звернень, що підтримано бюро президії ЦК Профспілки.

          За матеріалами ЗМІ протестні акції студентської молоді вже відбулися у Харківській, Хмельницькій, Чернігівській, Львівській областях та місті Києві. До таких заходів долучилися студенти ВНЗ Житомира та Полтави.

          ЦК Профспілки вже звернувся до Президента України з вимогою застосувати право вето при підписанні законопроекту «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», реєстраційний № 5130.

          ЦК Профспілки розраховує на вжиття міністерствами відповідних заходів, спрямованих на збереження гарантій у стипендіальному забезпеченні студентів відповідно до статті 62 закону «Про вищу освіту», дотримання трудових прав працівників навчальних закладів та установ освіти, передбачених статтями 95 та 96 Кодексу законів про працю України, статями 3 та 6 закону «Про оплату праці», пенсійного забезпечення освітян-пенсіонерів та застосування Президентом України право вето при підписанні законопроекту «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», реєстраційний № 5130, як такого, що прийнятий з порушення вимог Конституції України та Регламенту Верховної Ради України.


          Завантажити лист  list-po-akcyi-studentv-5130-1.pdf [259,38 Kb] (Скачувань: 9) 
          Переглянути документ онлайн 


          15.12.2016 р. - СТОП №5130: студенти в Києві протестом зупинили рух транспорту

          14 грудня 2016 року у Києві майже сотня студентів столичних вишів України, рухаючись пішохідним переходом, на годину зупинили рух транспорту на вулиці Михайла Грушевського біля стадіону імені Валерія Лобановського.

          На акції були присутні представники із КПІ, НУХТу, КНЕУ, медичного університету імені Богомольця, транспортного університету, педагогічного імені Драгоманова, КНУБА, КНУТД та інших навчальних закладів.

          У рамках акції «Врятуємо освіту – #5130 ВЕТО» студенти вимагали скасувати законопроект № 5130, яким зменшується кількість стипендіатів у наступному році.

          Учасники протестної ходи тримали в руках плакати з вимогами – «СТОП #5130», «Закони потрібно виконувати, а не переписувати», «Студенти проти #5130», «Проти зменшення стипендії вдвічі», «Не забирайте останню копійку» тощо.

          Після акції студенти рушили до Адміністрації Президента і передали лист-звернення до Президента України, в якому просять застосувати право вето на законопроект №5130 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», як такий, що має антисоціальний характер.

           


          12.12.2016 р. - Святкові дні у січні 2017 року

          Статтею 67 Кодексу законів про працю України встановлено, що у випадку, коли святковий або неробочий день (стаття 73) збігається з вихідним днем, вихідний день переноситься на наступний після святкового або неробочого.

          У січні 2017 року у зв’язу із збігом державних свят із вихідними днями:

          – вихідний 1 січня, неділя – переноситься нa понеділок 2 січня;

          – вихідний 7 січня, неділя – переноситься нa понеділок 9 січня.          08.12.2016 р. - Резолюція акції протесту профспілок

          8 грудня 2016 року на акції протесту було прийнято Резолюцію, у якій учасники висловили свої вимоги до Уряду та Парламенту.

          Зокрема, у документі профспілки вимагають від влади і бізнесу створення умов для повної і продуктивної зайнятості працездатного населення, забезпечення гідного життя працюючих та членів їх сімей, соціального захисту пенсіонерів, ветеранів, студентів.

          Профспілки закликали владу і роботодавців до спільного пошуку ефективних заходів для недопущення подальшого зниження рівня життя населення.

          Профспілки закликали Уряд та роботодавців до дієвого соціального діалогу з профспілками з метою кардинального підвищення з 1 січня 2017 року оплати праці та впровадження європейських соціальних стандартів.


          Завантажити резолюцію rezolyucya_-_scena_08.12.16_pm.doc [67 Kb] (Скачувань: 0) 
          Переглянути документ онлайн 

          08.12.2016 р. - Профспілки вимагають гідного життя для людей: всеукраїнська акція протесту

          Сьогодні, 8 грудня 2016 року, у Києві відбулася Всеукраїнська акцію протесту профспілок з вимогами посилення соціального захисту працівників в умовах зростання цін на енергоносії та тарифів на житлово-комунальні послуги з метою забезпечення урахування в проекті Держбюджету видатків на реалізацію державних соціальних гарантій та недопущення зниження рівня життя населення.

          Тисячі спілчан з усіх регіонів України, представники трудових колективів усіх галузей економіки пройшли ходою від Майдану Незалежності до Кабінету Міністрів України, а потім – до Парламенту, де озвучили вимогти та резолюцію акції.

          У руках учасники акції несли плакати й гасла «Європейським цінам – європейську зарплату!», «Ні руйнуванню системи стипендіального забезпечення!», «Не хочу субсидію, хочу гідну зарплату!», «Зростає квартплата – має зростати і зарплата!», «STOP політиці дешевої рабсили!», «Працююча людина не повинна бути бідною», «Освіті – державну підтримку!» «Мінімальну зарплату на рівень реального прожиткового мінімуму», «Підвищення мінімальної зарплати – шлях до підвищення пенсій та соціальних виплат!» та інші.

          Освітяни, металурги, медики, працівники соціальної сфери, культури, держслужби, АПК та інших галузей під снігом і дощем озвучували те, що наболіло у трудових колективах, передаючи соціальну напругу й неспокій у суспільстві.

          Вимоги профспілок до Верховної Ради і Уряду України:

          1. Встановити з 1 січня 2017 року мінімальну заробітну плату на рівні реального прожиткового мінімуму, розрахованого на базі оновленого «споживчого кошика» - 3200 грн, забезпечити відповідні видатки у Державному бюджеті-2017.  Вжити конкретні дії для розвитку ефективного, конкурентоспроможного національного виробництва. Зменшити податкове навантаження для малого та середнього підприємництва з метою його збереження.

          2. Знизити ціну на природний газ, тарифи на житлово-комунальні послуги до економічно обґрунтованого рівня з урахуванням платоспроможності громадян, забезпечити прозорість і контроль за ціноутворенням.

          3. При реформуванні оплати праці забезпечити справедливий розподіл результатів праці, запровадити галузеві стандарти оплати праці, дотримання конвенцій МОП, Європейської соціальної хартії. Вилучити із законопроекту № 5130 норми щодо звуження гарантій оплати праці, стипендіального і пенсійного забезпечення, втручання в автономне право сторін визначати умови оплати праці.

          4. Забезпечити в Держбюджеті-2017 кошти для встановлення І тарифного розряду ЄТС у розмірі, що перевищує розмір мінімальної заробітної плати та відповідне фінансування праці 3 млн працівників бюджетної сфери.

          5. Не допустити руйнування системи стипендіального забезпечення - стипендію кожному встигаючому студенту.

          6. Для ліквідації заборгованості із заробітної плати невідкладно ухвалити законодавчі акти, спрямовані на посилення захисту економічних прав працівників, заснування спеціальної «гарантійної установи виплати боргів», відповідно до європейської практики і конвенцій МОП.

          7. Повернути до 1 січня 2017 року десяткам тисяч працівників, зайнятих на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, безпідставно скасоване право на достроковий вихід на пенсію (Списки № 1 і № 2).

          8. Забезпечити у 2017 році підвищення мінімальної пенсії з урахуванням фактичного прожиткового мінімуму, провести осучаснення раніше призначених пенсій, скасувати існуючі обмеження на їх виплату для осіб, які продовжують працювати.

          9. Повернути у 2017 році працівникам право на санаторно-курортне лікування та дитяче оздоровлення за рахунок коштів соцстрахування. Ухвалити на поточній сесії законопроект № 2245.

          10. Не допустити руйнації і комерціалізації охорони здоров'я, закриття закладів та звільнення працівників, порушення конституційного права громадян на доступну медичну допомогу.

          Профспілки вимагали від влади і бізнесу створення умов для повної і продуктивної зайнятості працездатного населення, забезпечення гідного життя працюючих та членів їх сімей, соціального захисту пенсіонерів, ветеранів, студентів.

          Профспілки закликали Уряд та роботодавців до дієвого соціального діалогу з профспілками з метою кардинального підвищення з 1 січня 2017 року оплати праці та впровадження європейських соціальних стандартів.

          Резолюцію та вимоги Всеукраїнської акції протесту було передано до представників Уряду та Верховної Ради України.

           

          07.12.2016 р. - ФПУ оголошує про Всеукраїнську акцію профспілок

          6 грудня 2016 року у прес-центрі інформаційного агентства «Інтерфакс-Україна» відбувся брифінг голови Федерації профспілок України Григорія Осового на тему «Профспілки вимагають гідного життя для людей!».

          Під час брифінгу голова ФПУ оголосив про проведення Всеукраїнської акції профспілок, що відбудеться 8 грудня 2016 року.

          Григорій Осовий нагадав, що у зв'язку із шоковим підвищенням ціни на газ і тарифів на житлово-комунальні послуги 6 липня 2016 року відбувся Всеукраїнський марш протесту. Профспілки від імені мільйонів трудівників вимагали від Уряду, Верховної Ради України, роботодавців адекватного підвищення заробітної плати, погашення її заборгованості перед працівниками, належного соціального захисту пенсіонерів, студентської молоді, справедливої реформи оплати праці задля подолання бідності.

          Профспілки закликали Уряд, парламент і роботодавців до спільного пошуку ефективних заходів для недопущення подальшого зниження рівня життя населення.

          Він поінформував, що за останніх 5 місяців активних переговорів, боротьби за право трудової людини на гідне життя зроблено перші кроки для реалізації профспілкових вимог. Укладено Генеральну угоду – загальнодержавний соціально-трудовий контракт на захист працівників. За участю сторін соціального діалогу створено Національний комітет з розвитку промисловості. Урядом на вимогу профспілок осучаснено «споживчий кошик», ініційовано двократне підвищення мінімальної заробітної плати до рівня фактичного прожиткового мінімуму, що у разі реалізації виведе за межу бідності 3,7 млн працівників та забезпечить зростання заробітної плати.

          Проте низка вимог Маршу протесту профспілок залишилася невиконаною: зростають ціни і тарифи на житлово-комунальні послуги, не погашено 2 млрд. гривень боргів із заробітної плати, не відновлено право працівників на пільгове пенсійне забезпечення за Списками № 1 і № 2, у проекті Держбюджету обмежуються пенсії, стипендії, соціальні виплати.

          Саме тому профспілки продовжують боротьбу за права працюючих людей і знову виходять до стін Парламенту нагадати, що європейським цінам має передувати європейська зарплата, а рівень життя має бути гідним для країни у центрі Європи.

          Також Григорій Осовий озвучив вимоги до Верховної Ради і Уряду України та повідомив, що до ФПУ приєднаються представники інших репрезентативних всеукраїнських об’єднань профспілок, члени Спільного представницького органу профспілок на національному рівні.


          Вимоги профспілок до Верховної Ради і Уряду України:

          1. Встановити з 1 січня 2017 року мінімальну заробітну плату на рівні реального прожиткового мінімуму, розрахованого на базі оновленого «споживчого кошика» - 3200 грн, забезпечити відповідні видатки у Державному бюджеті-2017.  Вжити конкретні дії для розвитку ефективного, конкурентоспроможного національного виробництва. Зменшити податкове навантаження для малого та середнього підприємництва з метою його збереження.

          2. Знизити ціну на природний газ, тарифи на житлово-комунальні послуги до економічно обґрунтованого рівня з урахуванням платоспроможності громадян, забезпечити прозорість і контроль за ціноутворенням.

          3. При реформуванні оплати праці забезпечити справедливий розподіл результатів праці, запровадити галузеві стандарти оплати праці, дотримання конвенцій МОП, Європейської соціальної хартії. Вилучити із законопроекту № 5130 норми щодо звуження гарантій оплати праці, стипендіального і пенсійного забезпечення, втручання в автономне право сторін визначати умови оплати праці.

          4. Забезпечити в Держбюджеті-2017 кошти для встановлення І тарифного розряду ЄТС у розмірі, що перевищує розмір мінімальної заробітної плати та відповідне фінансування праці 3 млн працівників бюджетної сфери.

          5. Не допустити руйнування системи стипендіального забезпечення - стипендію кожному встигаючому студенту.

          6. Для ліквідації заборгованості із заробітної плати невідкладно ухвалити законодавчі акти, спрямовані на посилення захисту економічних прав працівників, заснування спеціальної «гарантійної установи виплати боргів», відповідно до європейської практики і конвенцій МОП.

          7. Повернути до 1 січня 2017 року десяткам тисяч працівників, зайнятих на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, безпідставно скасоване право на достроковий вихід на пенсію (Списки № 1 і № 2).

          8. Забезпечити у 2017 році підвищення мінімальної пенсії з урахуванням фактичного прожиткового мінімуму, провести осучаснення раніше призначених пенсій, скасувати існуючі обмеження на їх виплату для осіб, які продовжують працювати.

          9. Повернути у 2017 році працівникам право на санаторно-курортне лікування та дитяче оздоровлення за рахунок коштів соцстрахування. Ухвалити на поточній сесії законопроект № 2245.

          10. Не допустити руйнації і комерціалізації охорони здоров'я, закриття закладів та звільнення працівників, порушення конституційного права громадян на доступну медичну допомогу.

          Профспілки вимагають від влади і бізнесу створення умов для повної і продуктивної зайнятості працездатного населення, забезпечення гідного життя працюючих та членів їх сімей, соціального захисту пенсіонерів, ветеранів, студентів.

          Профспілки закликають Уряд та роботодавців до дієвого соціального діалогу з профспілками з метою кардинального підвищення з 1 січня 2017 року оплати праці та впровадження європейських соціальних стандартів.


           

          26.11.2016 р. - З 1 грудня підвищуються посадові оклади працівників бюджетної сфери

          З 1 грудня підвищуються посадові оклади працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.

          Уряд 23 листопада прийняв постанову «Деякі питання оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери».

          Проект акта підготовлено Мінсоцполітики з метою підвищення посадових окладів працівників окремих галузей бюджетної сфери у зв’язку із зростанням з 1 грудня цього року мінімальної заробітної плати з 1450 до 1600 гривень.

          Зокрема, постановою передбачено підвищення тарифної ставки працівника першого тарифного розряду Єдиної тарифної сітки на 150 грн (на 12,7 %) і встановлення її у розмірі 1335 гривень. При цьому зберігається діючий грошовий розрив між мінімальною заробітною платою та тарифною ставкою працівника першого тарифного розряду ЄТС у сумі 265 грн.

          Відповідно до зростання посадового окладу (тарифної ставки) працівника першого тарифного розряду ЄТС та тарифних коефіцієнтів за розрядами ЄТС підвищуються посадові оклади всім категоріям працівників бюджетної сфери з дотриманням міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень в оплаті праці.

          Крім того, для недопущення «зрівнялівки» у посадових окладах окремих категорій працівників постановою передбачено встановлення диференціації розмірів посадових окладів працівників  1-3 тарифних розрядів ЄТС (на 5-10 гривень).

          Реалізація постанови буде здійснена в межах видатків, передбачених на оплату праці працівників бюджетних установ, закладів та організацій у 2016 році.


          Завантажити постанову КМУ postanova_kmu.doc [67 Kb] (Скачувань: 213) 
          Переглянути документ онлайн 


          За матеріалами Урядового порталу

          25.11.2016 р. - 8 грудня - Всеукраїнська акція профспілок


          Изображение 207

           

          Сьогодні відбулась відео-конференція у режимі он-лайн в «Укртелекомі» за участі керівників всеукраїнських профспілок і територіальних профоб’єднань

           

          У ході наради було обговорено низку питань, пов’язаних з організацією і проведенням Всеукраїнської акції профспілок 8 грудня ц.р., коли заплановано ухвалення парламентом проекту Державного бюджету України на 2017 рік.

          Учасники розглянути проект резолюції мітингу Всеукраїнської акції профспілок. Обмінялися думками та внесли зміни і доповнення до тексту документу, який буде доопрацьовуватися робочою групою з підготовки акції. Також узгоджено порядок формування делегації представників профспілок на зустріч з Прем’єр-міністром України Володимиром Гройсманом.

          Виступаючи на конференції Голова ФПУ Григорій Осовий акцентував увагу на необхідності проведення зустрічі представників профспілок з Головою Верховної Ради України Андрієм Парубієм і керівниками депутатських фракцій і груп у парламенті напередодні внесення на розгляд народних депутатів проекту Держбюджету. Попередньої домовленості щодо проведення такої зустрічі було досягнуто Головою ФПУ і спікером парламенту 16 листопада під час їх робочої зустрічі у форматі віч-на-віч.

          У відео-конференції взяв участь та виступив перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення, представник ФПУ у парламенті Сергій Каплін.

           

           Изображение 195

          Изображение 183

           

          Изображение 215

           

          Изображение 184

           

          Прес-центр ФПУ

          24.11.2016 р. - Нову Галузеву угоду на 2016-2020 роки – підписано!

          23 листопада 2016 року у Києві було підписано нову Галузеву угоду на 2016-2020.

          Свої підписи на документі під час урочистої церемонії поставили Голова Профспілки Георгій Труханов та Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич.

          Георгій Труханов наголосив, що Профспілка працівників освіти і науки України, сьогодні є єдиною професійною спілкою освітян, яка підтвердила свою репрезентативність. І підписуючи такий важливий документ, Профспілка і галузеве міністерство готові разом працювати задля підвищення іміджу професії учителя й захисту прав та інтересів працівників галузі.

          Текст нової Галузевої угоди після повідомної реєстрації буде оприлюднено на офіційному сайті ЦК Профспілки працівників освіти і науки України.

           

          23.11.2016 р. - Підсумки роботи Профспілки й Міністерства: виконання Галузевої угоди 2011-2015 років

          23 листопада 2016 року у Києві відбувся пленум ЦК Профспілки працівників освіти і науки України. Засідання вели члени Бюро президії на чолі з Головою Профспілки Георгієм Трухановим.

          Участь у роботі пленуму взяли Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич та заступник міністра Павло Хобзей, Голова Федерації профспілок України Григорій Осовий.

          Основне питання обговорення – стан виконання Галузевої угоди між Міністерством та ЦК Профспілки на 2011-2015 роки, продовженої на 2016 рік, та нова Галузева угода на 2016-2020 роки. Співдоповідачами з цього питання виступили заступник Голови Профспілки Сергій Романюк та заступник міністра освіти і науки України Павло Хобзей.

          Заслухавши і обговоривши інформацію ЦК Профспілки та Міністерства учасники пленуму наголосили на необхідності подальшої співпраці ЦК Профспілки, виборних органів оргланок Профспілки усіх рівнів та Міністерства освіти і науки України, місцевих органів управління освіти і науки, інших владних структур на засадах соціального партнерства.

          Пленум відзначає, що Профспілка працівників освіти і науки України, відповідаючи вимогам Закону України «Про соціальний діалог», на сьогодні є єдиною репрезентативною професійною спілкою освітян.

          Захисні положення Галузевої угоди стали основою для укладення регіональних галузевих угод і колдоговорів навчальних закладів та установ освіти.

          За даними 2015 року колективними договорами охоплено 1179,8 тисяч працюючих або 99,7% загальної чисельності працівників закладів освіти, де створені первинні профспілкові організації.

          На виконання зобов’язань за Галузевою угодою Профспілка брала активну участь у законотворчому процесі при розгляді та погодженні нормативно-правових актів, які зачіпають права та інтереси працівників галузі, а також осіб, які навчаються. Впродовж 2011-2015 років розглянуто та внесено пропозиції майже до 556 законопроектів, 474 проектів постанов Кабінету Міністрів України, 367 проектів наказів та 363 інших нормативних документів Міністерства освіти і науки України, значна частина яких врахована під час їх схвалення та затвердження.

          Здобутком Сторін стало виправлення ситуації з затримкою виплати заробітної плати працівникам у 2012-2015 роках. Необхідні кошти були вишукані Урядом для забезпечення своєчасної її виплати.

          Забезпечено певне зростання заробітної плати працівників та поліпшення стипендіального забезпечення студентів.

          Опротестовано низку запропонованих Кабінетом Міністрів України заходів «шокової терапії».

          Надавалися спільні роз’яснення з трудових питань. Відображені певні пропозиції ЦК Профспілки у типових штатних нормативах навчальних закладів.

          Разом з тим, учасники пленуму виокреслили ряд проблемних питань, які через недостатній рівень фінансування не вдалося забезпечити вирішити. Це стосується, зокрема, невиконання норм ст. 57 закону «Про освіту» щодо розміру посадових окладів педагогічних, науково-педагогічних працівників та рівня заробітної плати спеціалістів. Не дотримуються норми законодавства про оплату праці стосовно розміру посадового окладу працівника І тарифного розряду. Порушуються житлово-побутові гарантії сільським педагогам.

          Мали місце випадки несвоєчасної виплати відпускних, допомоги на оздоровлення, винагороди за сумлінну працю, зразкове виконання службових обов'язків.

          Враховуючи зазначене вище, учасники вищого виборного профспілкового органу підтримують пропозиції Спільної комісії Міністерства освіти і науки України та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України для ведення переговорів і здійснення контролю за виконанням Галузевої угоди щодо збереження структури чинної Угоди, включення в проект Галузевої угоди на 2016-2020 роки частини положень, які не втратили своєї актуальності, а також тих, які не вдалося забезпечити та зумовлених  нагальними проблемами.

          Пленум схвалив проект Галузевої угоди між Міністерством освіти і науки України та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України на 2016-2020 роки та доручив Голові Профспілки Георгію Труханову підписати цей важливий документ.

           

          16.11.2016 р. - Уряд спрямував у регіони понад 1,6 мільярда гривень освітньої субвенції з держбюджету

          Уряд спрямував місцевим бюджетам 1 615 896,6 тисяч гривень освітньої субвенції з держбюджету для вирішення нагальних проблем галузі, зокрема зміцнення матеріально-технічної бази навчальних закладів. Відповідне розпорядження Кабінету Міністрів  прийнято 16 листопада.

          За рахунок державних коштів  буде придбано шкільні автобуси, які підвозитимуть дітей до навчальних закладів у сільській місцевості. На ці цілі спрямовано 200 млн. грн. Використовувати кошти будуть на засадах співфінансування: не більше 70 % – за рахунок освітньої субвенції, не менше 30 відсотків – за рахунок коштів місцевих бюджетів.

          Державну субвенцію в 300 млн грн витратять на оснащення закладів освіти з поглибленим вивченням природничих та математичних предметів. Комп’ютерні комплекси з мультимедійними засобами навчання придбають для кабінетів фізики, хімії, біології, географії, математики. Окрім цього, гроші спрямують і на впровадження енергозберігаючих технологій.

          Варто зазначити, що суттєву допомогу на забезпечення освітнього процесу отримають об’єднані територіальні громади – Уряд передбачив для них 300 млн. грн. на придбання автобусів, оснащення навчальних кабінетів, впровадження енергозберігаючих технологій.

          Окрім цього, кошти державної субвенції спрямують для виплат зарплат освітянам, оплату комунальних послуг та енергоносіїв та недопущення виникнення заборгованості із зазначених виплат до кінця поточного року.

          Рішення Уряду дасть змогу уникнути виникнення заборгованості із заробітної плати працівникам загальноосвітніх навчальних закладів на кінець року, придбати шкільні автобуси для перевезення дітей, що проживають у сільській місцевості, та зміцнити матеріально-технічну базу навчальних закладів.


          16.11.2016 р. - Законопроект № 5130: Профспілка висловлює категоричне заперечення

          ЦК Профспілки працівників освіти і науки України знову звернувся до Комітету з питань науки і освіти Верховної Ради України, а також до Комітету з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення та Спільного представницького органу об’єднань профспілок з приводу проекту закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», реєстраційний № 5130 від 15.09.2016, доопрацьованого Кабінетом Міністрів України та поданого на розгляд Верховної Ради 3.11.2016 року.

          ЦК Профспілки підкреслює, що у доповнення до попередніх антисоціальних змін, в доопрацьованому пропонуються зміни до Кодексу законів про працю України та до Закону України «Про оплату праці», які призведуть до звуження трудових прав працівників, особливо бюджетної сфери.

          ЦК Профспілки працівників освіти і науки України висловлює категоричне заперечення запропонованим змінам та просить врахувати зазначену у листі позицію та не допустити внесення антиконституційних змін до законів України, відхиливши законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 5130. 


          Завантажити документ  proekt-5130-dooprac-kmu.doc [499,5 Kb] (Скачувань: 35) 
          Переглянути документ онлайн 

          15.11.2016 р. - Щодо Всеукраїнської акції протесту профспілок

          Федерація профспілок України повідомляє, що постановою Президії ФПУ від 30.09.2016 № П-4-2 «Про виконання вимог профспілок, викладених у постанові Ради ФПУ від 23.06.2016 № Р- 2-4 «Про позицію і дії ФПУ, її членських організацій на захист прав та інтересів працюючих в умовах шокового підвищення ціни на газ і тарифів на комунальні послуги та подальші дії ФПУ» зі змінами від 18.10.2016 № П-5-1 було прийнято рішення про проведення Всеукраїнської акції профспілок 17 листопада 2016 року - в день розгляду проекту державного бюджету на 2017 рік.

          Однак, учора, 14 листопада, стало відомо про розгляд бюджету в період 6-9 грудня ц.р. Крім того, не завершено тристоронні консультації по законопроекту №5130 щодо реформи системи оплати праці, сьогодні Комітет ВРУ з питань соціальної політики за участі соцпартнерів розгляне можливість внесення його на голосування.

          Беручи до уваги зазначене, загострення політичної ситуації, застереженням правоохоронних органів та Служби безпеки України, що надійшло на адресу ФПУ, про розгортання у м. Києві широкомасштабних акцій протесту, з можливими провокаціями і загрозами життю і здоров’ю громадян, 15 листопада п.р. відбулася нарада керівників всеукраїнських профспілок, територіальних профоб’єднань м. Києва та Київської області та керівництва ФГІУ на якій розглянуто питання щодо проведення запланованої акції профспілок.

          На нараді обговорено питання безпеки учасників акції, складнощі і обмеження які виникли у м. Києві у зв’язку політичною ситуацією і погодними умовами. Окремо було акцентовано увагу чи досягнуть профспілки реальних результатів від проведення акцій в умовах що склалися.

          Враховуючи вищезазначене більшість учасників наради висловили позицію щодо перенесення акції і проведення її в дні розгляду Державного бюджету та провести негайно зустріч профспілок з Головою Верховної Ради України і керівниками депутатських фракцій. З відповідною заявою щодо позиції Федерації профспілок України виступить Голова ФПУ.

          За матеріалами ФПУ

          Профспілка за справедливу оплату праці

          ЦК Профспілки працівників освіти і науки України, ознайомившись з проектом закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», що надійшов на адресу Спільного представницького органу об’єднань профспілок від Міністерства соціальної політики України, висловлює категоричну незгоду з його погодженням СПО з наступних причин.

          Категорично не погоджуємося з запропонованими змінами до статті 95 Кодексу законів про працю України та до статті 3 Закону України «Про оплату праці» стосовно вилучення з поняття мінімальної заробітної плати норми, що мінімальна заробітна плата – це заробітна плата за просту, некваліфіковану працю.

          Неприйнятними та такими, що звужують трудові права працівників бюджетної сфери, є пропозиції, передбачені до статті 96 Кодексу законів про працю України та до статті 6 Закону «Про оплату праці», про формування схеми посадових окладів (тарифних ставок) працівників установ, закладів та організацій, які фінансуються з бюджету, на основі мінімального посадового окладу (тарифної ставки), встановленого Кабінетом Міністрів України та встановлення його у розмірі, не меншому від прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня календарного року, замість норми про затвердження тарифної ставки робітника першого розряду у розмірі, що перевищує законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати.

          ЦК профспілки категорично заявляє про неприпустимість багатьох асоціальних нововведень. Серед них – протестуємо проти внесення змін до Закону України «Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні» щодо вилучення зі статті 9 норм, якими передбачається, що держава, враховуючи вартість прожиткового мінімуму, підвищує розміри стипендій, а матеріальне забезпечення, включаючи стипендії учнівської та студентської молоді, яка перебуває на повному державному забезпеченні, встановлюється на рівні прожиткового мінімуму

          Потребує збереження норма про виплату надбавок до стипендій за успіхи в навчанні, а також щодо підвищених стипендій для окремих категорій молоді.

          Декларативною виглядає норма про гарантоване право на виплату соціальної стипендії студентам з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського  піклування, а також студентам, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишились без батьків, без визначення її гарантованих розмірів.

          ЦК Профспілки розраховує на підтримку Спільним представницьким органом об’єднань профспілок висловленої у листі позиції та категоричне заперечення антисоціальним, неконституційним змінам законодавства, запропонованих у розробленому Міністерством соціальної політики України законопроекті.


          Завантажити лист ЦК Профспілки msp-5130.pdf [271,29 Kb] (Скачувань: 10) 
          Переглянути документ онлайн 

          Всеукраїнська акція профспілок 17 листопада – відбудеться

          17 листопада 2016 року Федерація профспілок України організовує Всеукраїнську акцію профспілок у формі пікетування парламенту на виконання вимог щодо соціально-економічного захисту громадян, які були виголошені ще на протестних акціях у липні.

          Профспілки вітають певні кроки влади до поліпшення ситуації і категорично не сприймають будь-які спроби згорнути соціальний діалог, який вдалося відновити з приходом нового Уряду.

          Так, підписано Генеральну угоду між роботодавцями, Урядом та профспілками, яка стала дорожньою картою подальшого розвитку соціально-трудових відносин та проведення економічних реформ в Україні.

          Також після зустрічі керівників всеукраїнських профспілок із Прем’єр-міністром України створено окремий урядовий орган з питань промислової політики, працює міжвідомча робоча група з опрацювання пропозицій щодо перегляду цін на газ, переглянуто прожитковий мінімум.

          ФПУ підтримала ініціативу Уряду щодо підвищення мінімальної заробітної плати до реального прожиткового мінімуму 3200 гривень у проекті Державного бюджету на 2017 рік, хоч питання тарифного розряду так остаточно не вирішено до цього часу.

          Президія ФПУ звернулася до Голови Верховної Ради України Андрія Парубія з пропозицією про проведення за його участі та представників усіх парламентських фракцій і груп зустрічі з лідерами всеукраїнських профспілок та територіальних профоб'єднань щодо підвищення соціальних стандартів у проекті Державного бюджету на 2017 рік. 


          За матеріалами ФПУ


          Пропозиції ЦК Профспілки до проекту закону «Про освіту»

          ЦК Профспілки працівників освіти і науки України розглянув проект закону «Про освіту», реєстраційний № 3491-д, прийнятий за основу 6 жовтня 2016 року, і надав пропозиції до документу.

          Відповідний лист спрямовано до Комітету з питань науки і освіти Верховної Ради України.

          Профспілкова освітянська громадськість розраховує на розуміння важливості наданих пропозицій, що, у разі їх урахування парламентарями при наступному розгляді законопроекту, вони сприятимуть створенню належних фінансових та правових умов подальшого розвитку освіти, підвищенню її якості, встановленню відповідних трудових гарантій педагогічним, науковим працівникам, спеціалістам освіти та її здобувачам.

          Профспілка, зокрема, вважає неприпустимим економити на освітянській галузі та наголошує  на необхідності дотримання норм статті 22 Конституції України, відповідно до якої при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод та передбачення в новому Законі України «Про освіту» державних гарантій щодо рівня фінансування галузі, оплати праці освітян, а в подальшому – досягнення її розміру європейського рівня з установленням залежності від внутрішнього валового продукту на душу населення.


          Завантажити документи propozicyi-do-zakonoproektu-pro-osvtu.doc [470 Kb] (Скачувань: 21) 
          Переглянути документ онлайн 
          Учасники акції протесту освітян столиці зустрілися з очільником Уряду

          1 листопада 2016 року представники акції протесту освітян зустрілися з Прем'єр-міністром України Володимиром Гройсманом та обговорили питання тарифів на житлово-комунальні послуги та соціальних стандартів в країні.

          Прем'єр-міністр розповів представникам акції протесту освітян про кроки, які вживає Уряд для підвищення рівня життя людей та реформування нафтогазової сфери країни.

          Володимир Гройсман пояснив, що 1 травня Уряд встановив ринкову ціну на газ в Україні, що відповідає ціні, яка формується на європейських ринках. Таке рішення дозволить побороти корупцію у газовій сфері, а також сприятиме досягненню енергетичної незалежності країни, наголосив він.

          Разом з тим Уряд передбачив механізм адресної безповоротної державної підтримки для громадян, які потребують компенсації після запровадження ринкової ціни на газ – систему субсидій, зазначив Прем'єр-міністр.

          Крім того, Кабінет Міністрів працює над розробкою рішень щодо монетизації субсидій.

          «Уряд України встановив абсолютно чесну ціну на газ, – зазначив Володимир Гройсман. – Те, що ми зробили – це крок, який раз і назавжди розв'яже Україні руки».

          У цьому контексті Прем'єр-міністр закликав українців користуватися механізмом субсидій.

          Говорячи про соціальні стандарти, Володимир Гройсман зазначив, що з 1 грудня соціальні стандарти будуть підвищені на 10%. Також Уряд прийняв рішення про збільшення удвічі мінімальної заробітної плати до 3200 грн. Така ж вартість затвердженого Урядом прожиткового кошику.

          Крім того, Уряд збільшує перший тарифний розряд з 1430 грн до 1600 грн.

          Наступне питання, над яким працює Кабінет Міністрів, – осучаснення пенсій в Україні та реформування пенсійної системи, зазначив Прем'єр-міністр.

          Він також зауважив, що галузь освіти – серед головних пріоритетів Уряду. У 2017 році передбачено збільшення заробітної плати вчителів на більше ніж 30% та збільшення видатків на стипендії на 0,6 млрд гривень.

          Володимир Гройсман підкреслив, що збільшення заробітних плат і соціальних стандартів можливе лише відповідно до зростання економіки.

          «Я вас запевняю, нічого не станеться, усе буде нормально. Я впевнений у тому, що ми робимо: ми робимо правильні речі. Усі ці компанії будуть приносити в Бюджет мільярди, і ці кошти з Бюджету будуть потрапляти вам, на зарплати. Але на це потрібен час», – зазначив Прем'єр-міністр.

           
           За матеріалами Урядового порталу 


          Освітяни вийшли на пікет

          1 листопада 2016 року, освітяни столиці вийшли на масову акцію протесту до будівлі Кабінету Міністрів України та Верховної Ради України проти високих тарифів на житлово-комунальні послуги.

          Ініціатором пікету стала Київська міська організації Профспілки працівників освіти і науки України. Солідарну участь у пікетуванні взяли майже усі територіальні організації Профспілки з різних куточків України –  з Одеси, Херсону, Черкас, Харкова, Чернігова, Запоріжжя, Тернополя, Вінниці, Івано-Франківська, Кіровограда, Львова, Рівного, Житомира, Полтави, Донецької, Хмельницької, Волинської, Дніпропетровської, Київської та інших областей разом із студентством із провідних навчальних закладів, загалом майже 15 тисяч осіб.

          Підвищення тарифів на житлово-комунальні платежі стало для педагогів справжніми «драконівськими тарифами», а ініціативи Уряду щодо збільшення мінімальної заробітної плати більше принижують працівників освітньої сфери, заробітні плати яких мають прив’язку до І тарифного розряду, який залишився поки на тому ж рівні.

          Освітяни зазначають, що наміри Уряду підвищити мінімальну заробітну плату удвічі – позитивний крок, разом з тим, без розмороження всієї ЄТС реформа оплати праці не може відбутися.

          Окрім того, у Профспілці наголошують, що педагоги – не жебраки і не повинні стояти в чергах за субсидіями. Субсидія ж має надаватися малозабезпеченим, непрацездатним категоріям населення: пенсіонерам, особам, які не можуть забезпечити себе роботою, одиноким матерям тощо. А вони – кваліфіковані працівники – не повинні ставати заручниками надвисоких тарифів на житлово-комунальні послуги. І розмір заробітної плати таких працівників має дозволяти забезпечувати потреби сім’ї, а не змушувати просити допомоги у держави.

          У Резолюції акції учасники акції окреслили ряд вимог до Уряду та Парламенту.

          Так, від Кабінету Міністрів України освітяни вимагають:

          – ввести мораторій на підвищення цін і тарифів на житлово-комунальні послуги до відповідного підвищення розмірів заробітних плат, основних державних соціальних стандартів та гарантій;

          – упродовж 10 днів здійснити розрахунки економічно обґрунтованих та співмірних з розмірами пенсій, стипендій, заробітних плат тарифів на житлово-комунальні послуги;

          – «розморозити» ЄТС (передбачити розміри посадових окладів всіх працівників галузі «Освіта», виходячи з розміру посадового окладу працівника І тарифного розряду ЄТС, встановленого на рівні не менше мінімальної заробітної плати);

          – виконати вимоги ст. 62 Закону України «Про вищу освіту» щодо розміру академічної стипендії та кількості осіб, які її отримують;

           запровадити дієвий механізм індексації  грошових доходів населення;

          Від Верховної Ради України освітяни вимагають:

          – передбачити видатки для «розмороження» ЄТС (встановлення розміру посадових окладів всіх працівників галузі «Освіта», виходячи з розміру посадового окладу працівника І тарифного розряду ЄТС, встановленого на рівні не менше мінімальної заробітної плати);

          – затвердити при прийнятті Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» обсяг видатків на виплату академічних та соціальних стипендій відповідно до вимог статті 62 Закону України «Про вищу освіту»;

          – підвищити рівень пенсійного забезпечення удвічі;

          – зняти обмеження на виплату пенсії працюючим пенсіонерам; скасувати віковий ценз для виходу на пенсію за вислугу років; скасувати поетапне підвищення стажу для виходу на пенсію за вислугу років;

          – відновити право застрахованих осіб та членів їхніх сімей на санаторно-курортне лікування та фінансування заходів з оздоровлення дітей за рахунок коштів соціального страхування.


          14883570_18077887826905_o

           


          Профспілка звітує

          18 березня 2015 року відбулася XXVIІ звітно-виборна профспілкова конференції Національного гірничого університету, на якій профспілковий комітет звітував про роботу за період з 17 березня 2010 року по 18 березня 2015 року.


          На порядку денному були розглянуті такі питання:

          1. Звіт профспілкового комітету про роботу за період з 17.03.2010 р. по 18.03.2015 р.

          2. Звіт ревізійної комісії.

          3. Вибори голови первинної профспілкової організації.

          4. Вибори заступника голови первинної профспілкової організації.

          5. Вибори профспілкового комітету.

          6. Вибори ревізійної комісії.

          7. Вибори делегатів XIХ обласної звітно-виборної конференції.

          8. Вибори членів обкому Профспілки працівників освіти і науки України.

           

          Під час конференції були заслухані доповіді голови первинної профспілкової організації Сала В.В. та голови ревізійної комісії Денищенка О.В.

          Необхідно відзначити лаконічність, сконцентрованість та конкретну націленість самих доповідей.

          «Позитивні здобутки в освітянській ниві – це заслуга і ректорського корпусу, студентських і освітянських громадських організацій, органів місцевих і обласних влад. Але фактом є те, що у вирішенні будь-якої проблеми галузі профспілка брала активну участь, займала послідовну, принципову позицію, з якою не може не рахуватися будь яка владна структура. І немала заслуга в цьому нашого багатотисячного колективу, – зазначив Валерій Вікторович. – Профком ініціював і брав участь в реалізації багатьох заходів, спрямованих на покращення умов праці і навчання, підвищення рівня безпеки праці і соціальної захищеності студентів та співробітників університету, покращення їх дозвілля, організації оздоровлення.

          Необхідною умовою ефективної діяльності університету є мікроклімат в колективі. Серед багатьох чинників створення здорового мікроклімату – безумовне дотримання адміністрацією чинного законодавства. Профком не обмежує свою роботу тільки контрольними функціями. Ми намагаємось запобігати порушенням законодавства, розв’язувати проблемні питання ще до виникнення трудового конфлікту. "ПРОФСПІЛКА НЕ БУДЕ ПРАЦЮВАТИ ЗАМІСТЬ ТЕБЕ, ВОНА БУДЕ ПРАЦЮВАТИ РАЗОМ  З ТОБОЮ"».

          Оцінку роботи профкому дав ректор, академік НАН України, Півняк Г.Г.  В обговоренні звітних доповідей взяли участь Руденко Б.В., студент гірничого факультету; голова профбюро гірничого факультету Симоненко В.І., професор кафедри відкритих гірничих робіт; Іонкін І.І., помічник проректора;  директор Міжгалузевого інституту безперервної освіти Азюковський О.О.; Блохініна Л.Г., голова жіночої ради університету.

           Звіт ревізійної комісії схвалено одноголосно.

          Роботу профспілкового комітету за звітний період визнано задовільною.

          На наступні п’ять років, згідно зі Статутом профспілки, головою первинної профспілкової організації Національного гірничого університету одноголосно обрано САЛА Валерія Вікторовича, заступником голови – ПОЛІЩУКА Олександра Борисовича. Головою ревізійної комісії обрано ДЕНИЩЕНКА Олександра Валерійовича. Обрано новий склад профспілкового комітету.

          © 2006-2017 НГУ Інформація про сайт